poniedziałek, sierpień 08, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22281.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22281
wtorek, 20 październik 2015 11:35

Rodzinna zima w Karyntii Wyróżniony

Napisane przez Alicja Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rodzinna zima w Karyntii www.karyntia.pl; Alicja Micuła

Karyntia na nadchodzący sezon narciarski 2015/16 przygotowała mnóstwo atrakcji - w tym wiele specjalnie dla rodzin z dziećmi. Poza trasami o różnym stopniu trudności, nowymi wyciągami i kolejkami mieszczącymi nawet sześcioosobową rodzinę czy sauną na stoku, za dobry zjazd można wygrać samochód! Dzieci mogą korzystać m.in. z darmowego wypożyczenia sprzętu, czy skipasa za symboliczne 1 euro, nauczyć się pływania syrenką lub zdobyć Bilet Bałwana (Schneemannkarte).


30 ośrodków narciarskich w Karyntii i Tyrolu Wschodnim to około 800 kilometrów dobrze przygotowanych tras, co jest gwarantem naprawdę zróżnicowanej oferty. Korzystnym dla portfela rozwiązaniem jest Topskipass Kärnten-Osttirol-Gold, a także wiele regionalnych karnetów i opłat ryczałtowych na wyciągi. W 2016 na dzień 29 lutego wiele ośrodków narciarskich w Karyntii przygotowało oferty specjalne - takie jak np. bezpłatna jazda na nartach i odnowa biologiczna dla osób obchodzących w tym dniu swoje urodziny.
Przygotowano także place zabaw i przedszkola narciarskie dla najmłodszych. Poza gwarantowanym śniegiem jest też 1140 m kw. wód termalnych, a strefa wellness liczy 2000 m kw. Są nowe hotele i schroniska, a z ważnym karnetem narciarskim za bilet wstępu do KärntenTherme od godziny 17 zapłacimy 20 proc. mniej. Dla Polaków dodatkowym plusem może być fakt, że narodowym daniem Karyntii są pierogi. Koszt tegorocznych inwestycji wyniósł 23 mln euro. Nowy sezon narciarski rozpocznie się 5 grudnia 2015.
Żeby skorzystać z promocyjnych cen podczas zimowego urlopu w Karyntii wystarczy być w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu. Karyntia zaprasza dzieci nie tylko z rodzicami lecz również z dziadkami. Zimą do Karyntii przyjeżdża coraz więcej Polaków.
W alpejsko-adriatyckiej kuchni Karyntii potrawy odzwierciedlają różnorodność regionów. Są w niej m.in. karynckie pierogi z serem, ciasto drożdżowe Reindling, karyncka troć (Laxn), boczek z doliny rzeki Gail (Gailtaler Speck) i wódka z szyszek limby (Zirbenschnaps). Do przysmaków zimowej kuchni Karyntii należą między innymi Ritschert (danie jednogarnkowe z pęczaku, fasoli i wędzonego mięsa) oraz specjały z jagnięciny z Glockner i wołowiny z Nockalm.


{gallery}22281{/gallery}
Gerlitzen Alpe to największy z pięciu ośrodków położonych w rejonie Villach, najbardziej na południe wysuniętym regionie narciarskim Austrii, z 25. nartostradami o zróżnicowanym stopniu trudności, 42. kilometrami stoków oraz 15. kilometrami szlaków z głębokim śniegiem. Nowością jest kolej krzesełkowa „Wörthersee 6er-Family-Jet" oraz familijna trasa zjazdowa „Wörthersee Familien-Abfahrt". Na szczycie, w fotopoint, można zrobić sobie zdjęcie i pobrać je wieczorem tego samego dnia ze strony www.gerlitzen.com.
Dla potrzeb dzieci i początkujących dorosłych przystosowany jest Gerlitzen-Kids-Snowpark. Ma m.in. rynny funtube, Kids Flat-Box, Kinds Up & Down-Box oraz wiele innych atrakcji, jak fale i hopki.
W internecie, po podaniu numeru karnetu możemy sprawdzić m.in. z ilu i jakich wyciągów korzystaliśmy, ile przejechaliśmy kilometrów nartostrad i jaką różnicę wysokości mamy na swoim koncie oraz jak wygląda nasz diagram czasu.
Nassfeld oferuje w tym sezonie 20 hektarów stoków więcej - od leśnych dróg obok stoku po trasę funslope (11 fal, 2 uskoki i 9 ostrych zakrętów). Każda niedziela to bezpłatna freestyle'owa edukacja w „Shred School". W ramach „NTC Blue Day" można spróbować takich dyscyplin jak: carving, skifox, airboard, snowbike i snowskate. Na trasie wyścigowej Ski Movie, z pomiarem prędkości, można bić rekordy, a potem wysyłać znajomym film z nagraniem swoich wyczynów.
Nowością jest „Kids surprise" dla dzieci, które nie skończyły jeszcze 10 lat. W każdą sobotę otrzymają dzienny karnet za ok. 10 euro. Od 4 do 24 grudnia i od 12 marca do końca sezonu (10 kwietnia 2016 r.) dla dzieci do lat 10 trwa „SkiHits for Kids", czyli ferie na nartach gratis: darmowy skipass, spanie w pokoju rodziców lub dziadków za darmo i wyżywienie w cenie noclegu.
Dla dzieci do lat 15. w tzw. sezonie niskim wypożyczenie sprzętu narciarskiego kosztuje 1 euro dziennie. Vorhegg-Laas w Kötschach-Mauthen w ramach promocji Schneeflocke („Śnieżynka") oferuje dzieciom do lat 10, które nocują w jednym z obiektów partnerskich (min. trzy dni), przez cały sezon jazdę na nartach gratis. Dzieci w wieku od 10 do 15 lat za jednodniowy karnet zapłacą tylko 6 euro.
Promocja „Ski for free" w Weissbriach oznacza jazdę na nartach za darmo już od jednego noclegu. W ramach promocji "Meterix" (niedźwiadek pomiarowy) im dziecko jest niższe (dotyczy dzieci do lat 12), tym mniej zapłaci za nocleg, kurs narciarski, sprzęt z wypożyczalni i karnet. Od 21 lutego do 6 marca 2016 r. karnety dla gości jednego z 40 obiektów partnerskich będą bezpłatne dla wszystkich, a od 28 marca do 03 kwietnia 2016 organizatorzy zapraszają na największy zimowy festiwal heavy metalowy świata „Full Metal Mountain".
Familien-Euro jest częścią pakietu tygodniowego, dostępnego w regionie sportów zimowych Bad Kleinkirchheim. Dla dzieci do lat 12 oznacza to 100 km tras za 1 euro dziennie. Od 5 marca karnet dla rodziny dostępny jest w cenie zakwaterowania, a termy za 50 proc. (www.badkleinkirchheim.at).
Hitem Weissensee - największej naturalnej powierzchni zamarzniętego lodu w Europie, z torem lodowym od 5 do 25 km długości i lodowiskiem - jest Naggler Alm, czterokilometrowy naturalny tor saneczkowy. W każdą środę odbywa się tam Jodel-Rodel-Almseminar (www.weissensee.com).
Na Skikarussell od 3 stycznia do końca sezonu dzieci do lat 14 nocują za darmo w obiektach noclegowych wokół Millstätter See, góry sportowej Goldeck. Warunkiem jest zakupienie karnetów narciarskich przez rodziców (www.millstaettersee.com).
Heidi Alm Ski Park w Falkert, uchodzi za idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które chcą nauczyć się jeździć na nartach. Pod opieką postaci z kreskówek Heidi i Petera dzieci jeżdżą za darmo do szóstego roku życia. Nauka odbywa się w Heidi 'Kids Snowpark (www.heidialm.at).
Z kolei Turracher Höhe ma ofertę dla rodzin, które chcą skorzystać z rabatów na karnet, lekcji jazdy na nartach dla dzieci i hoteli z ofertą np. opieki nad dziećmi w weekend i podczas ferii (www.turracherhoehe.com).
Gerlitzen w Villach, ze znakiem jakości „Welcome Beginners" oferuje szerokie trasy zjazdowe Kinderland i Schneebärenland, specjalne dania dla dzieci i pensjonaty przyjazne dla rodzin, park wodny Erlebniswelt Kärnten Therme w Warmbad Villach ze zjeżdżalniami rurowymi i rwącą rzeką oraz nauką pływania syrenką w specjalnym stroju (www.kaerntentherme.com).
Pierwszych zjazdów dzieci mogą spróbować też w „Katschi's Kinderwelt" na Katschberg, gdzie kibicują im podczas jazdy gadające postaci z kreskówek. Po nartach dzieci są zawożone taksówką konną do hotelu (www.katschberg.at).
Karta bałwana (Schneemannkarte) w Heiligenblut - dla dzieci do dziesięciu lat - kosztuje w połączeniu z kartą rodziców tylko 2 euro (www.heiligenblut.at).
Dla początkujących narciarzy i osób po długiej przerwie idealne są ośrodki narciarskie w dolinie Lavanttal. Poza sezonem dzieci mieszkające z rodzicami w wybranych pensjonatach w ośrodku narciarskim Klippitztörl jeżdżą na nartach za darmo (www.koralpe.com, www.weinebene.at, www.klippitz.at).

Na szlaku narciarskim Stella Ronda, który jest połączeniem tras zjazdowych i niektórych wyciągów, każdy narciarz może zarejestrować swój własny czas i wziąć udział w konkurencji Snowchallenge. Indywidualny wynik każdego zawodnika porównywany jest z wynikiem wzorcowym przechowywanym w sejfie. Na osoby, które osiągną zbliżony do wzorcowego czas zjazdu, czekają atrakcyjne nagrody (m.in. samochód).


Z kalndarza imprez:
• 05.12.2015: inauguracja sezonu narciarskiego na Gerlitzen
• 13.12.2015: bezpłatny test sprzętu narciarskiego organizowany przez lokalną szkółkę narciarską (Elan, Blizzard)
• Od 15.12.2015: w każdy wtorek i czwartek wędrówki piesze i na rakietach śnieżnych z przewodnikiem górskim, Dietmarem Schussem; spotkanie: przy dolnej stacji kolejki Kanzelbahn o godz. 10.00.
• 23.12.2015: otwarcie Stella Ronda Snowchallenge
• 24.12.2015: gwiazdkowa jazda na nartach na Gerlitzen Alpe – dzieci (roczniki 2001-2009) szusują gratis
• 17.02.2016: pokazy szkółki narciarskiej Gerlitzen na Moserhang (godz. 15.30)
Codziennie w sezonie zimowym: pokazy z misiem Bino w dziecięcej krainie przy pośredniej stacji kolejki/Kanzelhöhe od godziny 13.30
• 29.02.2016: W stacji narciarskiej Gerlitzen Alpe dorośli, którzy obchodzą tego dnia urodziny, płacą za karnet cenę dziecięcą. Dzieci i młodzież urodzona 29. lutego jeździ wyciągami gratis.
• W każdy piątek w sezonie zimowym Szkoła Narciarska Gerlitzen organizuje zawody narciarskie i snowboardowe na Moserhang - z pomiarem czasu, dekorowaniem zwycięzców i wręczeniem dyplomów.
• 23.03.2016: pokazy szkółki narciarskiej Gerlitzen na Moserhang (godz. 15.30)
• 03.04.2016: Zamknięcie sezonu narciarskiego na górze Gerlitzen „Winter-Ade"


Nowości i atrakcje dostępne w Karyntii przedstawili na konferencji prasowej w Warszawie Elke Maidic z Biura Promocji, Thomas Michor z regionu Villach i Kurt Genser z regionu Nassfeld. Konferencję zorganizowała Narodowa Organizacja Turystyki Austrii w Polsce (http://b2b.austria.info/pl). Dodatkową atrakcją konferencji prasowej było zadanie wykucia zatopionych w lodzie - wprost z Karyntii - piłeczek golfowych, jako przedsmak atrakcji dostępnych już na stoku.
Więcej na: www.karyntia.pl, www.nassfeld.at, www.region-villach.at, www.familien-euro.at, www.skifahren-gratis.at.

a