niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
środa, 16 wrzesień 2015 12:42

Ski amadé promuje interaktywne gogle narciarskie Wyróżniony

Napisane przez Alicja Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O urokach Ski amadé, największym terenie narciarskim Austrii, najświeższe informacje przekazali na konferencji prasowej zorganizowanej przez Narodowe Biuro ds. Promocji Austrii dr Christoph Eisinger Dyrektor Zarządzający Ski amadé oraz Franz Naturner Dyrektor Biura Informacji Turystycznej Doliny Gastein. Nowością testowaną od stycznia 2015 jest możliwość korzystania podczas jazdy na nartach z inteaktywnych gogli z mobilną aplikacją i licznikiem kalorii. Informacje o trasach, atrakcjach, pogodzie czy widok z kamer transmitujących aktualny obraz okolicy będzie widoczny do określonej prędkości osiągnanej przez narciarza.

Ski amadé - pięć ośrodków narciarskich z 270 wyciągami i 860 km najróżniejszych tras: 145 (280 km) łatwych, 181 (483 km) średnich i około 30 (97 km) trudnych tras zjazdowych - zna już wielu Polaków. Liczba gości z Polski wzosła w latach 2013-2015 o 15 proc., a w nadchodzącym sezonie spodziewany jest wzrost o kolejne 3 do 5 proc. Aby zadowolić swoich gości region na inwestycje mające podnieść komfort jazdy narciarzy w sezonie 2015/2016 wyda ok. 44 mln euro. Poza wydatkami na infrastrukturę, czy idealne naśnieżenie tras, sterowane przy pomocy GPS, zainwestowano ok. 70 mln euro w nowe gondole w Bad Hofgastein. Trasy są dostosowane dla różnych umiejętności - zarówno dla świetnych narciarzy jak i dla tych początkujących, a nawet niespełna trzyletnich dzieci. Są szkólki narciarskie, gdzie potrafią nauczyć w 3 dni (Learn2Ski) prawidłowej jazdy z całkiem stromych stoków, Fun Park dla dzieci, snowparki czy trasy freeridowe, z bieżącą informacją o stanie tras w kiosku Freeride Info. Najbardziej kameralnym ośrodkiem narciarskim jest Dorfgastein, dysponujący trasami od oślich łączek po te najtrudniejsze oraz 45. kilometrami tras biegowych.

Gdyby nie fascynowała nas jazda na nartach można skorzystać z 18 źródeł termalnych z zawartością radonu lub inhalować się w sztolni na głębokości 2 km. Wszystkie trasy regionu Ski amadé obejmuje jeden karnet. Dla dorosłych wykupienie 6-dniowego karnetu to koszt 241 euro, ulgowy kosztuje 181 euro, a karnet dla dzieci 120,50 euro. Są ofert dla osób 60+, 4=3, Wielkanocna Promocja Rodzinna, weekendowa zniżka dla młodych i wiele innych. Warto przejrzeć je wszystkie i wybrać tą najkorzystniejszą.

Z ponad 400 punktów dostepu do internetu oraz aplikacji na smartfony korzysta 60 proc. gości. Zimą do sieci loguje się ok. 21 mln osób. Dlatego też region Ski amadé oraz należący do niego regionu Gastein - we współpracy z firmą Evolaris - jako pierwszy stworzył aplikację, która za pomocą interaktywnych gogli narciarskich (Smart Ski Goggles) - wyświetla nie tylko lokalne informacje dotyczące regionu narciarskiego, lecz także na bieżąco aktualizowane dane ze stoków. W prawym dolnym polu widzenia narciarza wyświetlane są na żywo najważniejsze informacje o ośrodku narciarskim oraz aktualne dane. Cyfrowe gogle narciarskie wskażą drogę do poszukiwanych schronisk, wyciągów lub funparków, pokażą również aktualną prędkość, status wyciągów i tras. Poza obrazem z kamerek zamontowanych na stoku będzie można zorientować się, jaka jest pogoda w miejscu do którego zmierzamy lub jakie atrakcję znajdują się w pobliżu trasy którą jedziemy. Dla bezpieczeństwa narciarzy gogle mają czujnik prędkości - informacje ukazujące się w prawym dolnym rogu gogli wyłączą się po przekroczeniu przez narciarza prędkości 20 km/h. Gogle dostępne są w 25 punktach Intersport Rent na terenie Ski amadé. Wypożyczenie kosztuje ok. 19 euro dziennie, ale można też je kupić (za ok. 500-700 euro), a potem tylko wgrać darmową aplikację w sklepach Recon. Cybergogle stworzono w ramach projektu badawczego Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nie można w nich wprawdzie porównać on-line czasu przejazdu danej trasy, ale aplikacja umożliwia wgląd we wszelkie parametry zjazdu, a dodatkowo pokaże jeszcze liczbę spalonych na stoku kalorii. Wszystko dostępne na rzut oka.


Nowością zimy 2015/16 będą zorganizowane najwyżej w Alpach targi regionalne, ze straganami pełnymi kiełbas, wędzonki, serów czy regionalnego pieczywa. Oferta kulinarna Ski amadé opiera się na tradycji i regionalności. Specjały z regionu będzie można degustować lub kupić i zabrać na trasę narciarską Ski amadé w wygodnym plecaku z juty.
Samochodem z Polski można dojechać autostradami, kierując się na Salzburg, a stamtąd po godzinie jazdy znajdziemy się w sercu Ski amadé. Wjechać można aż na 2.700 m npm. Przy stokach mieści się 200 schronisk i górskich restauracji. Taka skala oferty jest unikatowym zjawiskiem na terenie Alp.

Warto pamiętać, że od 1 listopada do 15 kwietnia wszystkich kierowców samochodów osobowych, osobowych z przyczepą i małych samochodów ciężarowych (do 3,5 t, kat. B) obowiązuje zmiana opon w pojazdach na zimowe.

Więcej na: http://www.austria.info/pl/.

 

 

a