czwartek, luty 02, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13644.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13644

Nawrocki

środa, 12 czerwiec 2013 15:10

Tyrolski Szlak Orła Wyróżniony

Napisane przez Ewelina Sztykiel
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tyrolski Szlak Orła www.tyrol.pl

Szlak Orła to najbardziej znany wieloetapowy szlak pieszy w Austrii, który składa się ze 126 etapów o różnym stopniu trudności: od łatwych szlaków turystycznych po etapy wysokogórskie.

Nazwa tego szlaku wywodzi się z łatwego skojarzenia. Patrząc z góry na rozmieszczenie etapów na mapie, linia łącząca te etapy przypomnia rozpostarte skrzydła orła.

Początek Szlaku Orła każdy może ustalić sam. Szlak składa się ze 126. dziennych etapów (łącznie z odcinkami alpinistycznymi) po których przemierzyć można w sumie 1.480 kilometrów i pokonać 87.000 metrów różnicy wzniesień. Jednolite oznakowanie oraz szczegółowo opisane trasy prowadzą do fantastycznych miejsc widokowych i przepięknych zakątków Tyrolu. Wędrówkę można rozpocząć i zakończyć w dowolnym miejscu. Różne etapy szlaku charakteryzują się różnym stopniem trudności oraz różną specyfiką terenu. Wszystkie etapy Szlaku Orła są etapami jednodniowymi. Istnieje możliwość łączenia etapów w kilkundiowe wędrówki z noclegiem w schronisku na szlaku.

 

Szlak główny: Główna, mierząca 280 km długości, część trasy Adlerweg wiedzie przez cały Tyrol śladem szeroko zataczanych pętli orła. Swój początek Szlak Orła ma w miejscowości St. Johann na wschodzie Tyrolu. Następnie, pokonując 23 etapy dociera się do St. Anton am Arlberg w zachodniej części Tyrolu. Szlak prowadzi w większości typowymi ścieżkami pieszymi oraz czerwonymi szlakami górskimi. Trudne odcinki szlaku można zawsze ominąć, korzystając z tak zwanych etapów okrężnych.

 

Etapy okrężne: Dla turystów, którzy niechętnie poruszają się po trudnych, czarnych szlakach, zalecane są lżejsze szlaki okrężne, oznaczone kolorem czerwonym. Do takich odcinków zalicza się etap z miejscowości Steinberg am Rofan, prowadzący przez Schafsreigsattel do schroniska Erfurter Hütte (odcinek U7), etap królewski wiodący z Karwendelhaus na szczyt Birkkarspitze i dalej do Hallerangerhaus lub schroniska Hallerangeralm (odcinek U11), a także etap ze schroniska Sturrgarter Hütte przez grań Trittscharte do schroniska Ulmer Hütte (odcinek U22).

 

Etapy w Osttirol (Tyrol Wschodni): Etapy Szlaku Orła w Tyrolu Wschodnim prowadzą przez Park Narodowy Wysokie Taury w dolinie Virgental i Kalser Tal. Szlak turystyczny z Matrei na zachód, do Virgental, i na wschód aż po Grossglockner charakteryzuje się stosunkowo łagodnym ukształtowaniem terenu. Etapy alinistyczne w Tyrolu Wschodnim prowadzą przez wysokogórskie, często eksponowane szlaki i wymagają dobrej kondycji oraz braku lęku przestrzeni. Nagrodą na szlaku są piękne widoki na majestatyczne 3-tysięczniki.

{gallery}13644{/gallery}

Wybrane etapy:

Etap 1 – Cesarski wstęp - Ellmau, region.kitzbuehelerAlpen, Kitzbüheler Alpen - St. Johann - Oberndorf - Kirchdorf - Erpfendorf, Wilder Kaiser; Punkt wyjściowy St. Johann (780 m); Trasa 9 km; Długość marszu 5 godzin 30 minut - Wędrówka rozpoczyna się w miejscowości St. Johann w dzielnicy zwanej Hinterkaiser. Po krótkim spacerze w kierunku zachodnim z lokalu Gasthof Rummlerhof należy kierować się na wodospad Schleierwasserfall, cieszący się także dużą popularnością wśród alpinistów. Przy odrobinie szczęścia można tutaj spotkać sportowców pokazujących swoje wspinaczkowe umiejętności. Do wodospadu prowadzi wąski szlak w kierunku Diebesöfen, który na końcowym odcinku zabezpieczony jest liną. Dalej droga wiedzie przez grotę pod górę aż do wodospadu. Trud wycieczki wynagradza widok strumienia wody spadającego z wysokości 60 m. Ścieżka pnie się dalej w górę w kierunku hali Obere Regalm, mijając strome ściany wspinaczkowe. Celem wędrówki jest schronisko Gaudeamushütte na wysokości 1263 m. n.p.m.

Etap 7 – Ostre ściany skalne i miękkie alpejskie hale - Pasmo alpejskie Rofan jest stosunkowo niewielkie, jednak bardzo cenione przez miłośników pieszych wędrówek. Słynie ono z ostrych ścian wspinaczkowych oraz alpejskich łąk. Szlak orła prowadzi tutaj na zachód, z miejscowości Steinberg do schroniska Erfurter Hütte. Na tym etapie należy pokonać 1350 m wysokości, wspinając się głównie pod górę. Wędrówka rozpoczyna się przy leśnej chacie Waldhäusl i prowadzi oznakowanymi szlakami przez Durrahof, Rofan i Zireiner See, które uchodzi za jedno z najpiękniejszych górskich jezior w Tyrolu, a dając wiarę lokalnym legendom, ukrywa w swoich wodach złote skarby. Daj szlak wiedzie w kierunku chaty Marchalm. Stąd biegnie ścieżka na „Schafsteig Rofan". Po dotarciu na Schafsteigsattel, drogowskazy kierują dalej do celu wspinaczki, schroniska Erfurter Hütte. Zejście do miejscowości Maurach trwa ok. 1 ½ godz., trasę można skrócić, zjeżdżając do wioski kolejką linową.

Etap 8 – Z jeziora Achensee wgłąb pasma Karwendel - Jadąc z Erfurter Hütte kolejką linową do wioski Maurach pokonuje się 800 m różnicy wzysokości. W Maurach rozpoczyna się ścieżka, która biegnie wzdłuż brzegu jeziora Achensee. Po drodze mija się miasteczko Pertisau, skąd łagodnie wznosząca się dolinka Falzthurntal prowadzi na halę Gramaialm. Achensee o powierzchni 719 ha jest największym zbiornikiem wodnym w Tyrolu. W połowie XIX w. nad jeziorem pojawili się pierwsi rybacy. W roku 1889 zbudowano kolej parową Achensee-Zahnradbahn, która do dzisiaj przewozi turystów z doliny Inn do stacji Seespitz. Jezioro to doskonałe miejsce na orzeźwiającą kąpiel. Można na nim również uprawiać żeglarstwo, kitesurfing czy nawet nurkować. Żwirowa, przejezdna droga prowadzi dalej w głąb doliny w kierunku schroniska Lamsenjochhütte (1953 m), do którego droga prowadzi słonecznym zboczem przez liczne serpentyny. Tuż obok już z dala widoczna jest słynna ściana wspinaczkowa Lamsenspitze.

Etap 13 – Zirbenweg, szlak alpejskiej limby - Widok na stolicę Tyrolu - Innsbruck oraz dolinę rzeki Inn ze szlaku Zirbenweg, zastrzeżony jest dla miłośników pieszych wędrówek. Do wioski Igls można dostać się z centrum Innsbrucka autobusem linii J, który łączy dwa lokalne pasma górskie – Nordkette i Patscherkofel. Jadąc przez las do południowo-wschodniego końca środkowego łańcucha gór Karwendel należy wysiąść przy dolnej stacji kolejki Patscherkofelbahn. Zaraz przy stacji, przy której znajduje się również filia ogrodu botanicznego, rozpoczyna się oznakowany szlak pieszy Zirbenweg, wiodący raz w górę raz w dół, w kierunku wschodnim. Wzdłuż drogi rośnie las limbowy – jeden z najstarszych drzewostanów limby w Europie. Po dwugodzinnym marszu dociera się do górnej stacji kolejki Glungezerlift, skąd zjechać można z powrotem do Igls.

Etap 18 – Pośród dziewiczej przyrody - Ten etap szlaku orła prowadzi z hotelu Schloss Fernstein do pasma Alp Lechtalskich. Celem wędrówki jest schronisko Anhalter Hütte. Droga do niego prowadzi przez podejście wynoszące 1350 m różnicy wzniesień. Z hotelu ścieżka prowadzi na południe. Po ok. 10 min. marszu, zaraz za polem kempingowym, ścieżka zakręca w samotną dolinkę Tegestal. Od tego miejsca biegnie oznakowany szlak na Tarrentonalm i dalej na Anhalter Hütte. Na początku, aż do chaty Schaferhütte biegnie wygodna, leśna dróżka, która następnie zmienia się w górski szlak. Wspinając się stromym trawiastym podejściem na wzgórze Hinterbergjoch należy zachować szczególną ostrożność, gdyż mokra trawa bywa śliska. Następnie szlak prowadzi w dół do Kromsattel i celu całego etapu, schroniska Anhalter Hütte. Wędrówka prowadzi przez hale porośnięte alpejską roślinnością i górskimi kwiatami.

Etap 23 – Na zachód do St. Anton am Arlberg - Ostatni etap Szlaku Orła, wiodący ze schroniska Ulmer Hütte do miejscowości St. Anton am Arlberg, jest krótki i łatwy. Początkowo należy pokonać kilkaset metrów wzdłuż przejezdnej drogi. Dalej szlak wije się wśród łąk, a następnie schodzi do malowniczej hali i małego jeziorka. Stąd szeroka droga prowadzi do Steißbachtal, mijając po drodze rozległe pastwiska i potok Steißbach, płynący ku ujściu doliny. Droga dalej prowadzi stokiem narciarskim w dół, aż do chatki Sennhütte. Stąd należy kierowac się dalej po szlaku Mühltobeweg, małym wąwozem obok wodospadu do miejscowości St. Anton. Cel wędrówki znajduje się nieopodal dolej stacji kolejki Galzigbahn i jest nim regionalne muzeum narciarstwa w St. Anton.
www.austria.info

www.tyrol.pl

{jumi [*6]}

a