poniedziałek, październik 18, 2021
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/9592.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/9592
wtorek, 09 październik 2012 13:50

Święty Patryk i irlandzki Rzym Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Święty Patryk i irlandzki Rzym Fot.: Grzegorz Micuła

Północno-wschodnia część Irlandii to Ulster – sześć hrabstw zamieszkałych w większości przez protestantów, które nie weszły w skład Republiki Irlandii, powstałej w 1921 roku po wiekach zniewolenia przez Anglików.

Armagh jest nazwą najstarszego miasta w Irlandii położonego w południowej części Ulsteru, związanego z dawnymi celtyckimi wierzeniami oraz legendą o świętym Patryku i początkami chrześcijaństwa, centrum historyczne i religijne Irlandii, przez 700 lat siedziba królów Ulsteru.

 

Irlandzki Rzym

Armagh jest religijną stolicą kraju. Znajdują się tu archikatedry kościołów irlandzkiego i katolickiego pod wezwaniem tego najbardziej irlandzkiego świętego: średniowieczna katedra anglikańska, gdzie pochowano króla Briana Boru, który złamał potęgę wikingów na Irlandii w bitwie pod Clontarf w 1014 r. oraz neogotycka – katolicka, stojąca na sąsiednim wzgórzu. Święty Patryk ogłosił w 445 r. Armagh miejscem swego pierwszego biskupstwa i wzniósł katedrę (nawróciwszy wcześniej na chrześcijaństwo lokalnego wodza Daire'a). Mieszkańcy nazywają Armagh „irlandzkim Rzymem" i uważają, że św. Patryk został  pochowany w ich mieście. Dzisiaj na College Hill w Armagh jest jedyne planetarium w Irlandii.
Przez cały rok w Armagh odbywa się wiele imprez kulturalnych. Parada w Dniu św. Patryka (17 marca) jest jedną z największych w kraju, natomiast na początku maja trwa tu Festiwal Kwitnącej Jabłoni (Apple Blossom Festival), a czerwcowy festiwal County Fleadh przyciąga fanów tradycyjnej muzyki i tańca. Listopad jest miesiącem w którym odbywają się dwa znaczące wydarzenia kulturalne: poetycki konkurs Bard of Armagh oraz festiwal kobziarzy.

 

Downpatrick, miasto św. Patryka
Temu omijanemu raczej przez turystów regionowi, leżącemu na południe od Belfastu, przy granicy z Republiką Irlandii, wciąż patronuje duch św. Patryka apostoła Irlandii. W 432 r. popłynął on w górę rzeki Slaney i zszedł na ląd koło Saulu, na wschód od dzisiejszego Downpatricku, gdzie dziś stoi kamienny kościół z charakterystyczną okrągłą wieżą. W Downpatrick na cmentarzu obok gotyckiej katedry, pod kamiennym głazem z napisem Patrick pochowany został według tradycji święty Patryk. Z jego życiem zapoznać się można w St. Patrick's Visitor Centre, gdzie jest poświęcona jego postaci ciekawa ekspozycja multimedialna.

{gallery}9592{/gallery}
Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku. W jego żyłach płynęła ponoć rzymska krew. Stąd też jego imię, wywodzące się z łacińskiego patricius, czyli patrycjusz. Jako młodzieniec uprowadzony został przez iryjskich rozbójników. Przewieziony na Zieloną Wyspę jako niewolnik, przez kilka lat pasł owce i bydło ucząc się irlandzkiego, poznając miejscowe obyczaje i tradycje. Po kilku latach zbiegł do Galii, gdzie został duchownym i przyjął święcenia biskupie. Przebywał też w klasztorze w Italii, a w 432 roku już jako biskup wysłany został przez papieża Celestyna z misją do Irlandii, aby głosząc tam Ewangelię, krzewić i umacniać chrześcijaństwo. Nawrócił niemal wszystkich lokalnych władców i przyczynił się do przyjęcia chrztu przez Irlandię. W misjonarskiej posłudze pomagał mu święty Kieran. Patryk wręczył mu dzwon, którym Kieran zwoływał mnichów na posiłki i modlitwy. Od tego wziął się zwyczaj dzwonienia na mszę i wieszania dzwonów w kościołach.
Święty Patryk posiadał ponoć właściwości uzdrawiania, a nawet przywracania życia. Z nim wiąże się również podanie mówiące o tym, jak wygnał z Irlandii wszystkie węże. Czy to prawda? – nie wiadomo, faktem jest, że w Irlandii węży nie ma. Irlandczycy przekonują też, że ich patron był piwoszem, ponieważ jego pastorał przypomina łopatkę do mieszania słodu. Świętemu Patrykowi wyspa zawdzięcza chrześcijaństwo i nową kulturę. To właśnie on spotkał się w Tarze z druidami i zniósł ich pogańskie rytuały. Nawrócił lokalnych wodzów chrzcząc ich wraz z tysiącami poddanych w Świętych Studniach. Koniec życia patron Irlandii spędził w klasztorze w Down, gdzie zmarł 17 marca 461 r.

{jumi [*6]}

a