niedziela, wrzesień 26, 2021
Follow Us
wtorek, 09 październik 2012 00:00

Gryzonia pełną gębą Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gryzonia pełną gębą http://pl.graubuenden.ch

Gryzonia to ojczyzna Heidi, koziorożce, Ren i najwyżej położony region urlopowy w Alpach. Góry są imponujące, a miejscowości wypoczynkowe słynne na cały świat.

Tu pisarka Johanna Spyri znalazła inspirację do napisania swojej powieści „Heidi". Jest tu również najstarsza, wymieniona w dokumentach winiarnia w Europie i Tamina Therme z wodą o temperaturze 36,5°C, która już w średniowieczu była znana z leczniczego działania. Ten szwajcarski kanton leży na pograniczu Włoch, Austrii i Liechtensteinu. Stolicą jest Chur, najstarsze miasto Szwajcarii, z XII-wieczną katedrą i muzeum retoromańskim. Gryzonia (niem. Graubünden) jest największym i najbardziej wysuniętym na wschód kantonem Szwajcarii, z tak znanymi miejscowościami wypoczynkowymi jak Engadin St. Moritz, Davos Klosters, Arosa, Lenzerheide i Flims Laax.

 

Zima w Gryzonii

Gryzonia jest rajem dla jeżdżących na nartach i snowboardzie, miłośników tourów i biegów narciarskich, wędrówek zimowych i w rakietach śnieżnych. Wytyczonych jest 2200 km tras zjazdowych, 1800 km tras dla biegów narciarskich i 1400 km zimowych szlaków wędrownych. Tam tradycja i nowoczesna turystyka łączą się z wellness & spa, podróżami pociągiem i autobusem pocztowym, wspaniałą kuchnią, sztuką i kulturą. Alpejski krajobraz zapiera dech w piersiach. Przy odrobinie szczęścia można spotkać jelenie, kozice lub koziorożce, krążące orły i sępy brodate lub usłyszeć gwizd świstaków. Jedynym w swoim rodzaju schronieniem dla przyrody jest Szwajcarski Park Narodowy, największy obszar ochronny w Szwajcarii.

 

Szwajcarski Park Narodowy
Parc Naziunal Svizzer (172 km2) znajduje się w Engadynie/Dolinie Münster na wysokości 1400-3200 m n.p.m. Jego powstanie w 1914 roku było kamieniem milowym w historii ochrony przyrody. Był to pierwszy park narodowy w Alpach i Europie Środkowej z alpejską fauną i florą w niemal nienaruszonym przyrodniczym otoczeniu. W jego centrum, w Zernez jest zamek Planta-Wildenberg z siedzibą zarządu i centrum obsługi ruchu turystycznego.
Łatwo osiągalne koleją szczyty widokowe to: Parpaner Rothorn, Diavolezza, Corvatsch, Weissfluh-Joch. Do lodowego jęzora lodowca Morteratsch można dostać się pociągiem albo pieszo. Również tu znajduje się początek największego cieku wodnego w Europie: przez 1324 km wody Renu płyną stąd do ujścia do Morza Północnego.

 

Trasy "Route Express"

Żółte autobusy pocztowe łączą najbardziej oddalone doliny i dojeżdżają do najmniejszych wiosek. Ich kierowcy z dokładnością do centymetra manewrują nad przepaścią albo przed niewidocznymi zakrętami (a takich jest wiele) zwracając na siebie uwagę trójdźwiękiem z opery Rossiniego „Wilhelm Tell". „Cis– e – a!". Przykładowe z nich, to:

• Ekspres Palmowy (St. Moritz-Lugano) - od słynnego na cały świat St. Moritz w Engadynie trasa Ekspresu Palmowego prowadzi przez Bergell z lasami kasztanowymi do Włoch. Dalej obok jeziora Como i Lugano z powrotem do Szwajcarii;

• Ekspres Engadin-Meran -  z Zernez w Dolnej Engadynie przez jedyny w Szwajcarii park narodowy i dolinę Münster do Mals w Południowym Tyrolu. W miesiącach zimowych trasa nie jest obsługiwana;

• Ekspres Julier (Chur-St. Moritz/Engadin) - 2,5-godzinna podróż z Chur w górę do Lenzerheide i słonecznymi tarasami z Lenz z widokiem na Dolinę Albula i Oberhalbstein do Tiefencastel. Dalej w górę przez Bivio, które jest miejscem wypadowym na Przełęcz Julier (2284 m n.p.m.) do St. Moritz.

Bilet graubündenPass umożliwia np. 3 dni bezpłatnego podróżowania spośród 7, lub 5 dni bezpłatnych podróży spośród 14. Można wybrać jeden ulubiony region (1 strefa) lub wszystkie strefy.

 

St. Moritz i Festiwal Gourmet

Regionalnym specjałem jest suszone mięso (bündnerfleisch), surowa szynka z niemieckojęzycznej części Graubünden, kiełbaski (andutgel i salsiz) z części retoromańskiej, formaggi z południowych dolin, zupa jęczmienna, pizokels, capuns, maluns, pizzoccheri, tort orzechowy, chleb birnbrot i lokalne wina.

Pod koniec stycznia szefowie kuchni z całej Europy spotykają się w St. Moritz na Festiwalu Gourmet. Można się przyglądać, jak Flavio Lardi przygotowuje regionalny przysmak z Puschlav, pizzoccheri, albo nauczyć, dlaczego capuns z szynką według Anny Curtins są "serem". Jesienią w Val Bregaglia jest Festiwal Kasztanów, a w Valposchiavo goście zostają wprowadzeni w tajemnice słynnego specjału z Poschiavo.

 

Lato w Engandynie

Goście latem korzystają z oferty hotelowej „kolejki górskie wliczone", co oznacza, że od drugiego noclegu są bezpłatne przejazdy wszystkimi kolejkami górskimi w Górnej Engadynie. Do tego są pakiety, np. Bike- & Family-Specials lub rowery elektryczne. Trasa Kolei Retyckich (Rhb) została uznana za Światowe Dziedzictwo UNESCO, a krajobraz inspirował licznych poetów i malarzy. Dla pieszych jest "szlak klimatyczn" z Muottas Muragl do Alp Languard lub "trasa wrażeń", obok lodowca Morteratsch.

http://pl.graubuenden.ch

{jumi [*6]}

a