niedziela, sierpień 01, 2021
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/9513.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/9513
czwartek, 04 październik 2012 09:46

Belfast, miejsce narodzin Titanica Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Belfast, miejsce narodzin Titanica Fot.: Grzegorz Micuła

Irlandia zachwyca wspaniałymi krajobrazami i życzliwością mieszkańców, słynie z nastrojowej celtyckiej muzyki i dynamicznych tańców. Spotykane co krok relikty przeszłości, dolmeny i menhiry, grobowce i grodziska oraz ruiny klasztorów i zamków przypominają o celtyckiej epoce legendarnych bohaterów i ciekawej historii wyspy.

Północno-wschodnia część Irlandii to Ulster – sześć hrabstw zamieszkałych w większości przez protestantów. Nie weszły one w skład Republiki Irlandii, która powstała w 1921 roku, po wiekach zniewolenia przez Anglików.

 

Stolica Ulsteru
Belfast - dynamiczne miasto portowe nad rzeką Lagan, po którym nie widać już marazmu sprzed kilkunastu lat. Po zawarciu porozumienia pomiędzy IRA i protestanckimi ekstremistami, o dawnych sporach przypominają tylko wymuskane murale będące dziś już tylko atrakcją turystyczną. Większość atrakcji znajduje się po zachodniej stronie przecinającej miasto rzeki Lagan. Dawna świetność Belfastu związana jest z XIX i XX-wiecznym przemysłem włókienniczym i stoczniowym (w tutejszej stoczni Harland zbudowany został m.in. „Titanic"), dlatego większość gmachów przypomina czasy wiktoriańskie. W centrum dominują solidne XIX-wieczne kamienice, kościoły i domy towarowe, a na obrzeżach fabryki, składy i szeregowa zabudowa robotniczych domów z czerwonej cegły.

Miasto ma przytulne puby i świetne restauracje, muzea, teatry i sale koncertowe. Portowa dzielnica Laganside przeszła ostatnio gruntowna przemianę, nad brzegiem rzeki powstał Waterfront Hall, jedna z najlepszych sal koncertowych Europy oraz Odyssey Arena. W neoromańskiej katedrze św. Anny zobaczyć można najpiękniejsze witraże na wyspie, a Muzeum Ulsteru zachwyca zbiorem fascynujących eksponatów z czasów prehistorycznych oraz cenną kolekcją sztuki irlandzkiej. Wzniesiony w 1906 roku Ratusz Belfastu ma wspaniałe wnętrza wyłożone włoskimi marmurami, jego fasada ma 90 merów długości, a pokryta śniedzią miedziana kopuła wznosi się na wysokość 53 m.
Ze wzgórza Cave Hill roztacza się wspaniała panorama miasta i wód zatoki Belfast Lough. Jedną z atrakcji w Belfaście Zachodnim są murale z czasów 30-letniego konfliktu pomiędzy mieszkającymi tu katolikami i protestantami. Wielkie malowidła na ścianach oznaczające „plemienne" terytoria na które przeciwnicy nie powinni się raczej zapuszczać przedstawiały lokalnych bojowników i poległych bohaterów. Dziś są już tylko lokalną ciekawostką. Najnowszą atrakcją stolicy Ulsteru jest Centrum Titanic Belfast zbudowane na terenach dawnej stoczni, gdzie zbudowano ten najwspanialszy wówczas pasażerski liniowiec świata, który zatonął podczas swojej dziewiczej podróży. W nowoczesnym budynku, wybudowanym w sto lat po katastrofie wspaniałego liniowca, prezentowanych jest 9 multimedialnych ekspozycji, w tym wycieczka kolejką linową po stoczni w której powstał „Titanic".

{gallery}9513{/gallery}

 

Wspaniałe miejskie mury obronne Derry
Historia tego drugiego co do wielkości miasta Irlandii Północnej, leżącego nad rzeką Foyle, w zachodniej części Ulsteru zaczęła się w VI w. kiedy na szczycie wzgórza stanął klasztor pośród dębów (Doire to po irlandzku „dębowy gaj"). Anglicy zajęli Derry w 1600 r. i zbudowali tam miasto w którym osiedlili się protestanccy imigranci z Anglii i Szkocji. Miasto otoczone zostało nowymi murami o długości niespełna 2 km z 4 bramami i zmieniło nazwę na Londonderry.
W XVII w. miasto było dwukrotnie oblegane. Podczas oblężenia w latach 1688-1689 przez armię katolickiego króla Jakuba II otoczeni protestanci zmuszeni byli zjadać psy, konie i szczury - aż do przerwania blokady przez statek z zaopatrzeniem. Wydarzenia te miały wpływ na wzajemną nienawiść protestantów i katolików, która owocowała wybuchami przemocy, której kulminacją była „Krwawa Niedziela" 30 stycznia 1972 r., kiedy to brytyjscy spadochroniarze zastrzelili na ulicach miasta 13 bezbronnych mieszkańców Derry.
Ukończone w 1618 r., wysokie na 8 m mury obronne Derry należą do najlepiej zachowanych miejskich fortyfikacji w Europie. Miasto nigdy nie zostało zdobyte, nawet podczas dramatycznego oblężenia w latach 1688-1689. W katedrze św. Kolumby (St. Columba's Catedral) przechowywane są pamiątki po tym oblężeniu.

{jumi [*6]}

a