Wyspy Alandzkie (szw. Aland, fiń. Ahvenanmaa) to archipelag 6.500 wysp i wysepek, położonych u wejścia do Zatoki Botnickiej. Tylko 100 z nich jest zamieszkałych przez około 26 tysięcy mieszkańców. Stolicą jest tętniące życiem w okresie wakacyjnym dziesięciotysięczne Mariehamn. Wyspy politycznie należą do Finlandii, stanowią jednak osobny podmiot z szeroką autonomią. Ludność pochodzenia szwedzkiego stanowi około 90 % mieszkańców wysp, stąd językami urzędowymi jest szwedzki i fiński. Wyspy są strefą zdemilitaryzowaną, a ich status jest gwarantowany międzynarodowo. Jest to związane z zawikłaną historią Wysp i jej sąsiadów – Szwecją, Finlandią i zaborczą Rosja.
Archipelag w świecie słynie z pięciu rzeczy: znaczków, własnego parlamentu, licznych i dobrze utrzymanych tras rowerowych, świetnych warunków wędkarskich i wspaniałych krajobrazów. Dodatkowo w miesiącach czerwcu i lipcu można obserwować zjawisko białych nocy. Jako, że w tym okresie nie jest nigdy zupełnie ciemno, zwiedzać i bawić się można przez 24 godziny na dobę. Oczywiście, nie polecamy tego osobą starszym, chorowitym i dzieciom.
Miłośnicy szukania polskich śladów znajdą też polski akcent w historii Alandów. Jak donoszą źródła, w 1897 roku bawił na wyspach Tadeusz Kościuszko. Znalazł się on tam przejazdem, po wypuszczeniu go z niewoli rosyjskiej. Kierował się do Sztokholmu i Goteborgu, a dalej do Anglii, skąd udał się do Stanów Zjednoczonych. Skoro już nasz bohater narodowy trafił na Wyspy Alandzkie w XVIII wieku, nie wypada abyśmy w XXI wieku zapomnieli o tym ciekawym turystycznie miejscu.
Ważne adresy internetowe:
WWW.finnair.com
WWW.Visitfinland.com(web)(pl)index2nsf