wtorek, listopad 29, 2022
Follow Us
wtorek, 14 grudzień 2010 10:38

Wyspy Alandzkie Wyróżniony

Napisane przez Arkadiusz Bereza
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Wyspy Alandzkie Wyspy Alandzkie mat. prom.
Mimo, że Wyspy Alandzkie leżą stosunkowo niedaleko, bo nad bliskim nam w sercu Morzem Bałtyckim, to w świadomości turystycznej większości Polaków, znajdują się często dalej niż ciepłe kraje basenu Morza Śródziemnego.
Dodatkowym paradoksem tej sytuacji jest fakt, że kwestia komunikacji nie jest w tym konkretnym przypadku większym problemem. Na Alandy można dostać się bardzo prosto i to na różne sposoby. Można przylecieć samolotem z Warszawy do Helsinek, a z stamtąd to już tylko parę chwil promem lub transportem kołowym do stolicy Alandów – Mariehamn. Można też popłynąć promem z Gdańska do Sztokholmu i dalej tym samym sposobem na Wyspy. A istnieję także nieco dłuższy sposób podróży, ale za to najbardziej atrakcyjny pod względem turystycznym. Jest to wyprawa własnym samochodem trasą Via Baltica, przez Ogrodniki (przejście graniczne), Litwę, Rygę, Tallin, a z stamtąd promem do Helsinek i dalej samochodem do Mariehamn (taką też trasę wybrał autor tej publikacji).

Wyspy Alandzkie (szw. Aland, fiń. Ahvenanmaa) to archipelag 6.500 wysp i wysepek, położonych u wejścia do Zatoki Botnickiej. Tylko 100 z nich jest zamieszkałych przez około 26 tysięcy mieszkańców. Stolicą jest tętniące życiem w okresie wakacyjnym dziesięciotysięczne Mariehamn. Wyspy politycznie należą do Finlandii, stanowią jednak osobny podmiot z szeroką autonomią. Ludność pochodzenia szwedzkiego stanowi około 90 % mieszkańców wysp, stąd językami urzędowymi jest szwedzki i fiński. Wyspy są strefą zdemilitaryzowaną, a ich status jest gwarantowany międzynarodowo. Jest to związane z zawikłaną historią Wysp i jej sąsiadów – Szwecją, Finlandią i zaborczą Rosja.

Archipelag w świecie słynie z pięciu rzeczy: znaczków, własnego parlamentu, licznych i dobrze utrzymanych tras rowerowych, świetnych warunków wędkarskich i wspaniałych krajobrazów. Dodatkowo w miesiącach czerwcu i lipcu można obserwować zjawisko białych nocy. Jako, że w tym okresie nie jest nigdy zupełnie ciemno, zwiedzać i bawić się można przez 24 godziny na dobę. Oczywiście, nie polecamy tego osobą starszym, chorowitym i dzieciom.

Miłośnicy szukania polskich śladów znajdą też polski akcent w historii Alandów. Jak donoszą źródła, w 1897 roku bawił na wyspach Tadeusz Kościuszko. Znalazł się on tam przejazdem, po wypuszczeniu go z niewoli rosyjskiej. Kierował się do Sztokholmu i Goteborgu, a dalej do Anglii, skąd udał się do Stanów Zjednoczonych. Skoro już nasz bohater narodowy trafił na Wyspy Alandzkie w XVIII wieku, nie wypada abyśmy w XXI wieku zapomnieli o tym ciekawym turystycznie miejscu.

Ważne adresy internetowe:

WWW.finnair.com

WWW.Visitfinland.com(web)(pl)index2nsf

a