poniedziałek, listopad 29, 2021
Follow Us
piątek, 13 styczeń 2012 00:14

EUROSENIORS - turystyka dla emerytów

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sławomir Bawarski - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich GLOBTROTER. Sławomir Bawarski - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich GLOBTROTER. fot.: Cezary Rudziński

Hiszpańska firma turystyczna Euroseniors od ponad 2 lat realizuje innowacyjny program aktywizacji turystyki przyjazdowej do ojczyzny Cervantesa. Przyjazdy odbywają się poza głównym sezonem turystycznym, a więc od października do kwietnia. Program nosi nazwę Europe Senior Tourism.

Program jest dofinansowywany przez administrację centralną oraz rządy wspólnot autonomicznych. W latach 2011-2012 są nimi Andaluzja, Baleary i Walencja.

O szczegółach programu poinformowała na specjalnym spotkaniu dla dziennikarzy w SDP Globtroter dyrektor na Polskę, Edyta Romanowska. Touroperator, którego ona reprezentuje, wygrał przetarg w ramach zamówienia publicznego. Euroseniors posiada bogate, ponad 20-letnie doświadczenie w organizacji przelotów, transferów, wycieczek, zakwaterowania, wyżywienia i rozrywki. Firmę tę tworzą trzy największe grupy turystyczne w Hiszpanii: Orizona, Barceló i Globalia.

Program "Europe Senior Tourism" dotyczy obywateli 19 krajów Wspólnoty Europejskiej powyżej 55. roku życia i osób im towarzyszących niezależnie od wieku – nie więcej jednak niż 1 + 1. Każda z nich otrzymuje w b.r. – za pośrednictwem krajowego biura podróży uczestniczącego w tym programie – dofinansowanie w kwocie 130 € na osobę. W ub. r. wynosiło ono 150 €. O tyle zmniejszany jest koszt kupowanej wycieczki. Może ona obejmować pobyt w hotelu 4* przez 8, 15, 21 lub 28 dni.

Poza zakwaterowaniem w pokoju 2-osobowym, lub, za dopłatą, 1-osobowym, program obejmuje przelot samolotem wraz z transferem z lotniska do i z hotelu, wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja wraz z napojami: wodą i winem, opiekę polskojęzycznego przewodnika, ubezpieczenie podróżne, dodatkową – w razie potrzeby – opiekę lekarską i pielęgniarską, jedną wycieczkę oraz organizację czasu na miejscu. Dodatkowo można na miejscu wykupić, po atrakcyjnych cenach, inne wycieczki. Przeloty odbywają się samolotami czarterowymi z Warszawy i Katowic, a w terminach gdy ich nie ma, liniami regularnymi z Berlina.

– Program ten – powiedziała dyr. Romanowska – ma na celu promowanie turystyki do Hiszpanii, aktywizację hiszpańskich regionów poza głównym sezonem turystycznym i tworzenie nowych miejsc pracy, a także wzmożenie poczucia obywatelstwa europejskiego wśród osób w wieku średnim i starszych. Korzystają z tego wszyscy. Gospodarka hiszpańska i jej turystyka, zagraniczne biura podróży oraz uczestnicy wyjazdów, mający możliwość wypoczynku oraz poznania Hiszpanii po atrakcyjnych cenach. Obliczono, że każde euro zainwestowane w ten program przynosi 1,3 € zysku. Są to więc najlepsze inwestycje.

Do końca ub. r. z programu tego skorzystało 98.653 obywateli kilkunastu państw europejskich. Polska należy do ważnych krajów, z których przylatują turyści w wieku powyżej 55 lat i towarzyszące im osoby. W jego ramach przyleciało do Hiszpanii już 19 tys. obywateli RP, a tylko w IV kwartale 2011 roku około 2 tys. osób. 95% uczestników programu Europe Senior Tourism chce ponownie w nim uczestniczyć. Kontrahentami firmy Euroseniors w Polsce są: Rainbow Tours S.A., Neckermann Polska, B.U.T. Invitatio, Exim Tours S.A., B.P. Euro 90 Travel i B.P. „Kruppe". Więcej na temat tego programu, kierunków wyjazdów, hoteli i biur podróży znaleźć można na stronach: www.euroseniors.eu.

{jumi [*6]}

 

 

a