sobota, kwiecień 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 24 styczeń 2020 19:07

Malta zaprasza na pobyty językowe Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Malta głowa św. Pawła Malta głowa św. Pawła Cezary Rudziński

Malta od wielu lat jest popularnym celem turystyki językowej. Ma bardzo mocne atuty. Język angielski jest tam, obok maltańskiego, urzędowym i mówią nim praktycznie wszyscy. Kraj oferuje około 300 słonecznych dni w roku, dobre plaże oraz niezliczone zabytki z 10 tysiącleci. W tym megalityczne, średniowieczne oraz wspaniałe sakralne z epoki baroku. 

Pod względem zabytków skoncentrowanych na tamtejszej niewielkiej powierzchni, zajmuje I miejsce w świecie w przeliczeniu na kilometr kwadratowy powierzchni. Są tam również liczne inne atrakcje turystyczne, a jeżeli chodzi o ceny, to są one konkurencyjne w porównaniu z innymi krajami, w których, ze względu na obowiązujący w nich język angielski, organizowane są kursy i pobyty językowe. Przedstawicielstwo turystyki maltańskiej w Polsce, MTA, zorganizowało w Warszawie, wspólnie z biurem podróży ATAS specjalizującym się w turystyce językowej, prezentację Malty i jej oferty w tej dziedzinie.

Uczestniczyli w niej J.E. Ambasador Malty w Polsce, Pan John Paul Grech oraz dyrektor d/s marketingu MTA, John Mary Attard. Prezentację prowadziła Emilia Kubik, przedstawicielka turystyki maltańskiej w Polsce. W słowie wstępnym ambasador powiedział m.in. o atrakcjach jego kraju, sytuacji gospodarczej oraz dobrych stosunkach z Polską.

Turystyka na Malcie 30% PKB

Sporo również o turystyce, bardzo tam ważnej, gdyż dochody z niej stanowią 30% PKB. Wyraził też zadowolenie systematycznie rosnącymi liczbami gości z Polski odwiedzającymi wyspy maltańskie, a także dwukrotnym wzrostem w ciągu ostatnich 5 lat liczby uczestników kursów języka angielskiego w tamtejszych szkołach.

Turystyczne walory kraju przedstawił również J.M. Attard, przytaczając m.in. niektóre liczby, później obszerniej omówione w multimedialnej prezentacji. Wyraził również nadzieję, że rosnący ruch turystów językowych z Polski, a nasi rodacy stanowią 5% uczestników nauki i doskonalenia angielskiego na Malcie, przybywających na nią w tym celu z całego świata, będzie się nadal rozwijał. Biuro podróży ATAS i organizowane przez nie od 30 lat wyjazdy językowe, głównie młodzieży, na Maltę, zaprezentowała jego przedstawicielka, Urszula Czyżewska. 

Biuro jest członkiem Warszawskiej Izby Turystyki oraz Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej. W dziedzinie tej uzyskało tytuł Touroperatora Roku 2019. ATAS współpracuje ze stałym, od 2012 r, sprawdzonym partnerem, jedną z maltańskich szkól językowych dla cudzoziemców. Biuro oferuje wyjazdy całoroczne i wakacyjne dla młodzieży we współpracy ze szkołami w całej Polsce i dla dorosłych. Przez cały rok można wybrać się z ATAS-em na warsztaty języka angielskiego, obozy oraz kursy zwykłe i intensywne – comfort. Pierwsze z nich trwają 8 dni, podczas których, jest 16 lekcji w grupach do 20 os.

Zwiedzanie Malty połączone z nauką angielskiego

Ponadto zwiedzanie atrakcji wyspy w Valletcie, Mdinie i na wyspie Comino. Uczestnikami jest młodzież w wieku od 12 do 18 lat, pod opieką polskiego pedagoga – anglisty. Każdy uczestnik otrzymuje też specjalne zeszyty ćwiczeń. Obozy są w większych grupach, 40-50 osobowych z podobnym programem i dla młodzieży w analogicznym wieku. Oprócz wychowawcy, jest też kierownik obozu. Natomiast uczestnicy mają do wyboru dwa programy zwiedzania wysp maltańskich. Oprócz już wymienionych miejscowości i miejsc, także Trzech Miast oraz wyspa Gozo.

- Udział w tych obozach – podkreśliła uczestnicząca w prezentacji nauczycielka wyjeżdżająca z uczniami na Maltę – umożliwia młodzieży, i to jest głównym celem, a w mniejszym podniesienie umiejętności językowych, przede wszystkim przełamanie bariery wypowiadania się w języku obcym. W trakcie zajęć zarówno z nauczycielami, jak i koleżankami i kolegami można porozumiewać się tylko w języku angielskim. Uczestnicy mieszkają u rodzin maltańskich, muszą się więc i z nimi porozumiewać w języku angielskim. Kursy Comfort trwają 15 dni, przeznaczone są dla uczestników z zaawansowaną znajomością języka. 

Angielski na Malcie w każdej grupie wiekowej

Także z programami zwiedzania wysp, a zajęcia popołudniowe polegają głównie na grach i zabawach, oczywiście w języku angielskim. Biuro organizuje również inne kursy.

Wakacyjne dla młodzieży, a dla dorosłych całoroczne. 2-4 - tygodniowe, w grupach wiekowych 8-12, 12-17 i 14-21 lat, 20 lub 30 osobowych międzynarodowych. Dla dorosłych w wieku 30 lat +. W ofercie na 2020 rok są m.in.: dwa 8-dniowe obozy językowe, z wylotami z Warszawy i Katowic, dla młodzieży w wieku 12-18 lat. z 16 lekcjami w szkole językowej, zwiedzaniem oraz zakwaterowaniem u rodzin maltańskich.

Natomiast kurs Comfort, dla uczestników w wieku 11-17 lat trwać będzie 15 dni, z 40 lekcjami w grupach międzynarodowych i bogatym programem zwiedzania. Są też kursy w St. Pauls’ Bay z zakwaterowaniem w hotelu 4* i pełnym wyżywieniem oraz dolotem samolotami. ATAS organizuje również na Malcie obozy turystyczne dla młodzieży. W ub. r. we wszystkich wyjazdach uczestniczyło ponad 12 tys. młodzieży szkolnej i studenckiej, z czego 4 tys. w obozach wakacyjnych. A od początku działalności biuro miało już ponad 300 tys. klientów. Więcej na temat oferty ATAS znaleźć można na: www.atas.pl i www.kursy.atas.pl.

Samolotem na Maltę. Air Malta, Ryanair i Wizz Air

Atrakcje turystyczne Malty i dolot na nią samolotami z Polski przedstawiła Emilia Kubik. Latają tam z Warszawy i 5 innych polskich miast linie Rynair i Wizz Air, a w sezonie letnim także Air Malta. Bardzo ciekawą okazała się informacja, że ruch turystyczny na Maltę z naszego kraju nie ma charakteru sezonowego, lecz rozkłada się na cały rok. Latem udaje się tam 30,2% polskich turystów, wiosną 26,6%, jesienią 22,6%, a zima 20,6%. W bogatej i ciekawej multimedialnej prezentacji wysp maltańskich uwzględnione zostały: Historia i zabytki; Morze i plaże, z których 12 pod błękitną flagą oznaczającą najwyższy poziom czystości.

Wypoczynek, nurkowanie, żeglowanie i kuchnia Malty

Wypoczynek aktywny: nurkowanie i żeglowanie, konie, rowery, wspinaczka skałkowa. Kuchnia i maltańskie smakołyki oraz wina. Festiwale: muzyczne, rycerskie i fajerwerków.

Mnie zabrakło wśród tych tematów słynnych maltańskich sanktuariów interesujących wielu polskich turystów, że wspomnę chociażby o grocie i katakumbach św. Pawła oraz innych miejscach związanych z pobytem tego apostoła na wyspach maltańskich I  o sanktuarium maryjnym Mellieha (The Grotto of Our Lady) z „cudownym obrazem” NMP – freskiem namalowanym, według legendy, przez apostoła św. Łukasza. Uczestnicy spotkania otrzymali sporo drukowanych materiałów o Malcie, jej ofercie turystycznej oraz biura podróży ATAS. Niektóre przedstawiamy na zdjęciach.

Zdjęcia autora

a