czwartek, luty 09, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 13 listopad 2019 16:59

Warszawa: wystawa 110 lat bułgarskiego uzdrowiska Świętego Konstantego i Heleny Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Otwierając wystawę w imieniu nieobecnej w Polsce dyrektor BIK, Swetłana Nikołowa powiedziała m.in. Jest ona podróżą w czasie. Można zobaczyć, jak uzdrowisko wyglądało wiek temu i obecnie Otwierając wystawę w imieniu nieobecnej w Polsce dyrektor BIK, Swetłana Nikołowa powiedziała m.in. Jest ona podróżą w czasie. Można zobaczyć, jak uzdrowisko wyglądało wiek temu i obecnie Cezary Rudziński

Zaledwie kilometr od administracyjnej granicy Warny i 10 km od jej centrum, leży najstarsze bułgarskie uzdrowisko czarnomorskie, Święty Konstanty i Helena.

Znane u nas, chyba nadal, lepiej pod nazwą Drużba, używaną w czasach „słusznie minionych”, tj. okresie komunistycznem. I bardzo popularne wśród polskich turystów. Powstało ono w roku 1908, a pamiątkami obchodów w ub. r. jego 110 rocznicy działalności są: wystawa fotografii oraz ponad 200-stronicowy album z mnóstwem ciekawych zdjęć, również wykopalisk archeologicznych z tamtego terenu oraz informacji. Wystawa, którą zaprezentowano już w Pradze, Berlinie, Moskwie, Wiedniu i Budapeszcie, trafiła obecnie na miesiąc do Warszawy.

I jest eksponowana w Bułgarskim Instytucie Kultury w Alejach Ujazdowskich 33/35. Natomiast album w językach bułgarskim i angielskim, zawiera wstęp również w sześciu innych językach europejskich, w tym polskim. „Już w starożytności, czytam w nim, ludzie docenili naturalne zasoby tej miejscowości i czerpali z jej mocy i energii. Dzisiaj podążamy ich śladami, rozwijamy zgromadzone doświadczenie i tradycje, wykorzystując wodę jako źródło zdrowia, młodości i piękna; odkrywając na nowo jej właściwości: oczyszczać, uzdrawiać, dawać życie, energię, siłę i łaskę.”

W BIK wystawionych jest blisko 30 zdjęć dużego formatu tego uzdrowiska. Zarówno sprzed ponad wieku, z lat przed i po I wojnie światowej, jak i późniejszych oraz współczesnych. Na otwarcie wystawy przyjechała z Warny i Sofii trójka przedstawicieli uzdrowiska, regionu warneńskiego i Ministerstwa Gospodarki, Energetyki i Turystyki, które zajmuje się również uzdrowiskami.

Otwierając wystawę w imieniu nieobecnej w Polsce dyrektor BIK, Swetłana Nikołowa powiedziała m.in. Jest ona podróżą w czasie. Można zobaczyć, jak uzdrowisko wyglądało wiek temu i obecnie. Obiekty i emocjonalne chwile nad morzem.

Zdjęcia – dodała – pochodzą w bułgarskiej Biblioteki Narodowej oraz innych źródeł, w tym Fundacji św. Konstanty i Elena. Powiedziała też, że pierwszymi zagranicznymi gośćmi uzdrowiska byli Czesi, dlatego pierwszy tamtejszy hotel nazwano Praga. Kurort był również ozdrowieńczym dla dzieci. Wspomniała, że znajdowała się w nim niegdyś także stacja lecznicza opierająca kurację na winogronach. Wiele jej recept zachowało się, są stosowane w różnych ośrodkach bułgarskich. Najcenniejsze w uzdrowisku św. Konstanty i Helena są wody mineralne i balneologia oraz morze i kuchnia z odpowiednią dietą.

Przedstawiciel kmeta (mera) Obszczyny (gminy) Warna, Mładen Stojanow, występując w jego imieniu powiedział, że Polacy są tam bardzo mile widziani i należą do pierwszej „5” zagranicznych turystów najliczniej odwiedzających północną część bułgarskiego wybrzeża czarnomorskiego, na którym leży zarówno Warna, jak i św. Konstanty i Helena. W br., dodał, gościliśmy ich już ponad 200 tysięcy.

Poinformował również, że Warna już po raz czwarty uczestniczyć będzie, w stoisku przygotowywanym przez ministerstwo turystyki, w tegorocznych Międzynarodowych Targach Turystycznych „TT Warsaw 2019”, które odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki w dniach 21-23.bm. I zaprosił wszystkich do odwiedzenia go. Po otwarciu wystawy zaproszeni na nie goście mogli skosztować bułgarskich przekąsek oraz białego wina. Wstęp na wystawę jest wolny w dniach i godzinach otwarcia Bułgarskiego Instytutu Kultury.

Zdjęcia autora

a