niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
piątek, 26 lipiec 2019 13:12

Malta: Comino i Błękitna Laguna bez tłumów Wyróżniony

Napisane przez Malta Tourism / RED/TB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jeśli jedziesz na Maltę koniecznie obejrzyj Comino Jeśli jedziesz na Maltę koniecznie obejrzyj Comino Malta Tourism

Jeśli jedziesz na Maltę koniecznie obejrzyj Comino i Cominotto. To malutkie wysepki w archipelagu maltańskim których główną atrakcją jest Błękitna Laguna.

Malutka wyspa Comino jest  najmniejszą z zamieszkanych w archipelaga maltańskim. A zarazem „obowiązkowym punktem”, który musi odwiedzić każda wycieczka przyjeżdżająca na Maltę. Turyści przede wszystkim chcą podziwiać przepiękną Błękitną Lagunę, położoną przy zachodnim wybrzeżu wyspy. Jednak nawet najpiękniejsze miejsce może stać się nieatrakcyjne, jeśli opanują je tłumy turystów.

 Oto kilka wskazówek jak zwiedzać Comino i Błękitną Lagunębez tłumu turystów.

Comino i Błękitna Laguna z samego rana

Wstań wcześnie rano, zanim większość turystów zdąży się przebudzić. Wsiądź na pokład pierwszego promu na Comino, który odpływa z Cirkewwy lub Marfy około 9.00 i ciesz się dwiema godzinami błogiego spokoju. Około południa do Zatoki przybywają największe tłumy, wróć więc z powrotem na Maltę łodzią o 11.30, mając w pamięci prywatne chwile spędzone na wyspie. 

Przepłyń przez Błękitną Lagunę na Cominotto

Z Comino można łatwo przedostać się na malutką, niezamieszkałą wysepkę Cominotto. Masz do pokonania jedynie 100 metrów! Cominotto ma szerokość 400 metrów i długość 200. Dwie wyspy oddzielone są od siebie błękitnymi i przeźroczystymi wodami Błękitnej Laguny. Cominotto, położona z dala od głównych turystycznych atrakcji, jest dużo cichsza i spokojniejsza niż Comino. Możesz odpocząć na niedużej piaszczystej plaży z dala od tłumów. 

Spacerem na inną plażę 

Przypływając na Comino nie trzeba zostawać na plaży położonej przy Błękitnej Lagunie, gdzie cumuje większość promów i łodzi turystycznych. Lepiej przespacerować się wzdłuż wybrzeża i znaleźć bardziej ustronną i kameralną, idealną na wypoczynek w ciszy. W niewielkiej odległości od Błękitnej Laguny znajdują się urocza zatoka St. Nicholas Bay i zatoka Santa Marija z przepięknymi piaszczystymi plażami.

Poznaj ukryte skarby wyspy Wieża Santa Marija i Bateria Santa Marija

Jeśli masz dość siedzenia na plaży, na Comino jest wiele do zobaczenia! Zabytkowa Wieża Santa Marija i Bateria Santa Marija, tworzące część systemu obronnego wyspy, znajdują się w niewielkiej odległości od siebie – w sam raz na pieszą wycieczkę! Odkryj również jaskinie Santa Marija w północno-wschodniej części wyspy, które są idealnym miejscem do nurkowania i pływania. 

Zostań na noc na Comino

Koniecznie musisz poznać wieczorne życie Comino. Po odpłynięciu ostatniego statku wycieczkowego (około godziny 18.00) wyspa pogrąża się w ciszy i spokoju. Do zachodu słońca zostało jeszcze kilka godzin. To doskonały czas, aby w kameralnej atmosferze odkrywać wyspę jeszcze w dziennym świetle. Szczególnie piękne są zachody słońca oglądane z wieży Santa Marija. Noc można spędzić w hotelu Comino – jednym z niewielu kamiennych budynków na wyspie, lub wybrać nocleg na łonie natury – na kempingu Santa Marija Bay.

a