niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
wtorek, 14 maj 2019 18:12

Navalis 2019 - 291 lat kanonizacji Jana Nepomucena Wyróżniony

Napisane przez Anna Gruszczyńska/RED/Tb
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uroczystości Navalis ku czci Jana Nepomucena Uroczystości Navalis ku czci Jana Nepomucena

Uroczystości świętojańskie NAVALIS są uczczeniem najbardziej znanego czeskiego świętego i Prażanina – Świętego Jana Nepomucena. Będą fajerwerki, Weneccy gondolierzy, barokowy koncert na Wełtawie i wiele innych atrakcji.

W wigilię święta Świętego Jana Nepomucena odbędzie się msza św., procesja i barokowy wodny koncert na rzece Wełtawie koło Mostu Karola. Jan Nepomucen jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Jest także patronem mostów.

626 lat temu w roku 1393 z wyroku Wacława IV Jan Nepomucen został wrzucony do Wełtawy, wcześniej poddany torturom. Tradycja głosi, że nie chciał zdradzić królowi tego co usłyszał na spowiedzi od jego żony. A król z zemsty kazał go torturować i zrzucić z mostu Karola.

 

navalis 2019 program

 

W tym roku Praga będzie świętować 291 rocznicę kanonizacji świętego Jana Nepomucena. Uroczystości odbędą się tradycyjnie 15 maja, w przeddzień święta patrona Pragi. Rozpoczną się uroczystą mszą świętą w katedrze  św. Wita oraz barwną procesją przez Most Karola aż do kościoła św. Franciszka na placu Křižovnické náměstí. Na uczestników czekają także barokowe koncerty, parada łodzi weneckich, skoki spadochronowe, pokazy fajerwerków i mnóstwo innych atrakcji.

 

 

Corocznie na te wspaniałe uroczystości przybywają do Pragi weneccy gondolierzy i pielgrzymi z całego świata.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Więcej informacji o imprezie na stronach

www.navalis.cz/pl  oraz www.prazskebenatky.cz/en     

a