wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
piątek, 26 kwiecień 2019 11:38

Kraina Bugu: Operacja Czysta Rzeka Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

    Nasze lasy, rzeki i zbiorniki wodne oraz inne dostępne miejsca są zaśmiecone, co fatalnie świadczy o kulturze ludzi odwiedzających je oraz tam odpoczywających.

Społecznicy podejmują więc działania, aby nie tylko je sprzątać, ale również wyrabiać u siebie i innych nawyki odpowiedniego traktowania przyrody oraz obiektów służących wszystkim. Trwa właśnie Operacja Czysta Rzeka – skoordynowana akcja sprzątania rzek na całej ich długości, z dopływami oraz brzegami i okolicą. Pomysłodawcą i organizatorem tej społecznej akcji jest Wydawnictwo 5 Strona, wydawca magazynu Kraina Bugu. Zaś partnerem strategicznym Grupa Arche.

    Finałowe Wielkie Sprzątanie odbędzie się 2 maja nad Bugiem. Poprzedziła je konferencja prasowa w Warszawie, która wzbudziła, niestety, niezbyt wielkie zainteresowanie mediów, chociaż temat jest ważny. Uczestniczyli w niej oraz informowali o programie Operacji i problemie, jaki stanowi zanieczyszczanie środowiska: pomysłodawcy, organizatorzy, przedstawiciele lokalnych władz, a także młodzieży szkolnej, która zgłosiła udział w tej operacji. Daniel Parol – inicjator i redaktor naczelny magazynu „Krainy Bugu”, Janusz Chrostowski – koordynator, Anna Jaklewicz – pomysłodawczyni akcji „Książka za worek śmieci” i Rafał Siwek z Urzędu Miasta w Drohiczynie.

    A także Ewa Tchórzewska i Wojciech Wnuk ze sztabu warszawskiego oraz dwoje uczniów z warszawskiej szkoły im. Samuela Lindego. Gościem honorowym był Aleksander Doba, znany kajakarz i podróżnik. Operacja Czysta Rzeka, mówili uczestnicy spotkania z prasą, to nie tylko akcja sprzątania rzek i ich okolic, nie tylko odpowiedź na #trashchallenge, chociaż wpisuje się ona w ten nurt, lecz próba zaangażowania wszystkich czujących odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego oraz podejmujących konkretne działania na rzecz natury i przyszłości naszej oraz przyszłych pokoleń. Podkreślali, że projekt wzbudził ogromne zainteresowanie.

    Zarejestrowało się ponad 70 ośrodków, z górą 100 lokalnych sztabów, przede wszystkim ze wschodnich, nadbużańskich regionów oraz około 1000 wolontariuszy z całej Polski. Pomysł zrodził się nad Bugiem z potrzeby wzięcia odpowiedzialności za tę rzekę i region podlaski, ostatnią tak dużą oraz w pełni dziką i zachowaną w stanie naturalnym. Stanowiącą ewenement nie tylko w Polsce, ale i Europie. Z przytoczonych danych wynika, jak jest to bogaty pod względem przyrodniczym region. W obszarze linii brzegowej występuje prawie tysiąc gatunków roślin naczyniowych.

    Bogata jest też fauna: żyje tam blisko 100 gatunków motyli dziennych – około 70% wszystkich polskich. 158 gatunków ptaków lęgowych i prawdopodobnie lęgowych, a także ponad 40 gatunków ryb – 57% znanych w kraju. Prawie 40% powierzchni doliny Bugu od Włodawy po Mircze objętych jest ochroną. Równocześnie każdej wiosny odsłaniają się ogromne pokłady śmieci, których prezentowane zdjęcia robiły wrażenie na uczestnikach konferencji. Leżące zarówno w nadrzecznych zaroślach, zagajnikach i polach, jak i pływające w samej rzece przy jej brzegach. Przede wszystkim plastikowych butelek i innych odpadów z tworzyw sztucznych, szklanych, puszek, opon, kartonów, a nawet… stare telewizory.

    W nurcie rzek zaś również stare buty i inne zużyte, niepotrzebne wyroby przemysłowe, które zamiast do recyklingu czy na wysypiska śmieci trafiły na łono przyrody. Akcja, która początkowo objąć miała tylko Bug po stronie polskiej, spotkała się z uznaniem także na prawym brzegu tej rzeki, na Białorusi i Ukrainie, gdzie Operację propagują ochotnicy. Ale lokalne sztaby zarejestrowano także nad Biebrzą, Narwią, Wieprzem, Liwcem, Supraślem, Tyśmienicą czy nawet Czarną Hańczą i Wisłą. Ci wolontariusze – podkreślano, którzy w br. spotkają się na sprzątaniu rzek i ich okolic, na pewno nie będą sami śmiecić w przyszłości, ale także zachęcać do czystości i ochrony środowiska innych.

    Finał Operacji Czysta Rzeka, czyli Wielkie Sprzątanie, odbędzie się 2 maja od godziny 10.00 do 15.00. Chętni do udziału w nim mogą jeszcze zgłaszać się do 28 kwietnia jako wolontariusze na: http://www.operacjarzeka.pl/przylacz-sie/. Sprzątane będą zarówno rzeki, jak i ich brzegu. Wolontariuszom udostępnione zostaną chwytaki, rękawice i worki. Operację wspierają nadbużańskie samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy oraz największe wypożyczalnie sprzętu pływającego w regionie. A także media oraz działacze kultury. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na: www.operacjazreka.pl i https://www.facebok.com/Operacjarzeka-1715196158626102.

 zdjęcia: z konferencji – autor, krajobrazów i zaśmieconej przyrody – Dominik Stecki i Kamil Oleksiak.

 

  

   

a