niedziela, luty 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

sobota, 11 grudzień 2010 11:06

Lodowce Rettenbach i Tiefenbach w Sölden Wyróżniony

Napisane przez EN, mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sölden Sölden mat. prom.

Sölden to jedyny ośrodek narciarski Austrii goszczący zawody Pucharu Świata FIS, który oferuje trzy trzytysięczniki połączone systemem nowoczesnych wyciągów. Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi lodowcami Rettenbach i Tiefenbach.


Region w okolicach Sölden posiada aż dwa lodowce – Rettenbach i {jumi [*4]}Tiefenbach – 2 ośrodki narciarskie na lodowcach Rettenbach i Tiefenbach zaliczane są do największych objętych wyciągami terenów narciarskich w Austrii.
W połączeniu z ośrodkiem zimowym w Sölden region oferuje 150 km tras zjazdowych i 34 urządzenia wyciągowe. Oba lodowce połączone są na wysokości 3 000 m n.p.m. tunelem narciarskim o długości 170 m. Zalety ośrodka można mnoż̇yć bez końca.4-osobowym krzesełkiem z osłoną wjeżdża się od parkingu Rettenbach (dolna stacja na 2.674 m) na szczyt Rettenbachjoch (górna stacja na 2 995 m). Stąd orczyk wjeżdża na Schwarze Schneid (górna stacja na 3 167 m), a drugi orczyk na Karleskogl (górna stacja na 3 248 m), gdzie 200 m tunel narciarski łączy z lodowcem Tiefenbachgletscher.


Orczyk na Seiterjöchl (górna stacja na 3 032 m) tworzy drugie połączenie z lodowcem Tiefenbach, do którego można dojechać samochodem pokonując 1 750 metrowy tunel drogowy (najwyższy drogowy tunel w Alpach).
Obok restauracji, pawilonu reprezentacyjnego, kiosku, barku, szkółki narciarskiej i snowboardowej i sklepów z artykułami sportowymi oraz wypożyczalnią, ośrodek ten jest największym w Europie centrum testowania dla producentów sprzętu sportowego. Do dyspozycji jest również stacja slalomowa z odpowiednim wyposażeniem i ofertą.
Wyciąg krzesełkowy Tiefenbachferner i orczyk Tiefenbachkogel zastąpione zostały ośmioosobową kolejką linową Tiefenbachferner (dolna stacja na 2 793 m, górna stacja na 3 249 m).
Kolejne wyciągi to: Seiterkar (krzesełka), Mutkogl, wyciąg panoramiczny i mini (orczyki). Trzyosobowe krzesełko "Seiterkar" tworzy połączenie z lodowcem Rettenbach, ośrodek ten jest więc jedyną lodowcową 'huśtawką narciarską' na terenie Alp Wschodnich. Zimowy teren narciarski połączony jest z ośrodkami lodowcowymi Rettenbach i Tiefenbach poprzez tzw. "Golden Gate to the Glacier" z wyciągami "Einzeiger", "Seekogl" i "Schwarzkogl" (4-osobowe krzesełko) oraz 8-osobową kolejką linową "Gletscherexpress".
Dzięki tej rozbudowie przyłączony został kolejny spory i ciekawy obszar narciarski.
„Big3" czyli 3 wielkie tarasy widokowe Gaislachkogl, Tiefenbachkogl i Schwarze Schneid, dostępne sa szerokim rzeszom turystów dzięki kursującym na nie kolejkom.

{jumi [*6]}

a