piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/2593.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2593
piątek, 19 listopad 2010 12:17

Szwajcaria: atrakcje zimy 2010 - 2011 Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Laax Laax Fot. mat pras

W Szwajcarii już trwa sezon zimowy. Tamtejsze tereny leżą przeciętnie wyżej, niż w pozostałych krajach alpejskich. 29 z nich znajduje się powyżej 2800 m n.p.m., co gwarantuje dobre warunki śniegowe od października do maja, zaś na lodowcu, w Zermatt i Saas-Fee, także latem.

W ojczyźnie Wilhel{jumi [*4]}ma Tella znajduje się 17 kilometrowa trasa z najwyższą w Europie różnicą wysokości, z Klein Matterhorn do Zermatt oraz kilka tras o długości ponad 12 km. M.in. Titlis – Engelberg, Weissfluhjioch – Küblis (Davos), Mittelallein – Saas Fee czy Dream Slope w Scuol w Gryzonii. Działa 180 szkółek narciarskich z ponad 13 tys. wykwalifikowanych instruktorów i insturktorek.

Nie brak również innych atrakcji. Np. kulinarnej magii schronisk alpejskich. Niektóre z nich, m.in. Calet Prafandaz, Lesin www.prafandaz.ch, Moosalp, Bürchen www.moosalp.ch, Carmennahütte, Arosa www.carmennahuette.ch, Kuhstall, Silvaplana www.corvatsch.ch czy Aebi, Adelboden www.restaurant-aebi.ch, znajdują się bezpośrednio przy trasach narciarskich i można w nich zakończyć dzień na nartach.
Wielu amatorów mają również autentyczne alpejskie wioski. Np. wolne od ruchu samochodowego Zermatt, Bettmeralp, Mürren, Stos czy Braunwald, tradycyjne Grimentz, Lötschental, Adelboden, Bergün, przyjazne rodzinom Lenk, Villars-Gryon, Engelberg, Grächen, Klosters, czy z życiem nocnym jak Arosa, Grindelwald, Lesin lub Saas-Fee. Znakomite warunki wypoczynku i nauki jazdy na nartach, np. z maskotką snowi, mają dzieciaki.

{gallery}2593{/gallery}
W kraju jest 31 certyfikowanych KidsHotels, 25 ośrodków przyjaznych rodzinom oraz szeroka oferta dla nich – łącznie z bezpłatnymi noclegami i jazdą na nartach dla dzieci. Równocześnie po zjazdach można korzystać z wellness. Np. w największym kąpielisku termalnym w Alpach w Leukerbad, w Scuol, Ovronnaz i innych. Około 250 hoteli jest w stylu szwajcarskim. Mamy wybór od małych, przytulnych schronisk alpejskich – po luksusowe hotele historyczne.
Pobyt i wypoczynek w Szwajcarii to nie tylko sporty zimowe, ale także różnorodne imprezy. Np. w Einsiedeln Jarmark adwentowy od 27 listopada do 5 grudnia, w Arosie Festiwal Humoru od 2 do 12 grudnia, w Wengen Zawody Lauberhorn od 14 do 16 stycznia, zaś w Dolnej Engandynie święto Chalandamarz – przeganianie zimy 1 marca 2011.
Dla amatorów aktywnego wypoczynku jest też 5500 km biegowych tras narciarskich, 3500 km zimowych szlaków wędrownych, 2100 km oznakowanych szlaków do wędrówek w rakietach śnieżnych, 40 tras dla snowtubingu, czy najdłuższy w Alpach, 16-kilometrowy zjazd saneczkowy z Faulhorn do Grindenwald.
Nowościami tegorocznego sezonu są bezpłatne skipassy w Davos – do 19 grudnia br. Również w tej popularnej miejscowości Slow Mountain – Schatzalp. Autobus z Interlaken do Grindelwald czy First Foyer w ramach skipassu. Zaś w soboty – od 29 stycznia do 19 marca 2011 r. – pociąg Snow Train z Genewy i Zurychu do Visp. Ponadto łatwy dojazd środkami transportu publicznego do ośrodków, duży wybór noclegów – także tańszych. Dodam, że inny popularny, olimpijski ośrodek narciarski St. Moritz organizuje konkurs z nartami. Więcej informacji znaleźć można na: www.MojaSzwajcaria.pl.
Walory turystyczne i zimowe atrakcji Gryzonii. Kanton ten ma 800 hoteli udzielających po 6 milionów noclegów rocznie. Najwyżej położonym punktem jest przełęcz Bernina na wysokości 4049 m.
Do szczególnych atrakcji Gryzonii należy miejscowość Arosa, zaś obok tras narciarskich i saneczkowych także tor bobslejowy. A jako miejsca noclegów, oprócz hoteli i schronisk, także jurty mongolskie i kosmiczne miasteczko. Jest to także region przyjazny rodzinom z dziećmi. Mający w programie na nadchodzący sezon kilka znaczących imprez.
Od 26 do 31 grudnia 2010 odbędą się tam 84. Zawody o Puchar Davos. W dniach 8 – 15 stycznia 2011 Burton European Open w Laax. 16 stycznia – Wyścigi na nartach za końmi w Arosie, zaś od 16 do 20 marca 2011 – Finał Pucharu Świata FIS.
Laax jest to wyjątkowe miejsce, 220 km tras gwarantowanego śniegu oraz słońca. Stanowi połączenie najwyższych standardów, stwarzających doskonałą i uniwersalną przestrzeń dla młodszych i starszych, dla narciarzy i snowbordzistów, dla początkujących i ekspertów. Doskonałe warunki dla uprawiania sportów zimowych panują tam od połowy listopada do końca kwietnia.
Zimowe szaleństwo można uprawiać na każdym poziomie zaawansowania dzięki wielokilometrowym trasom do ćwiczenia jazdy i szkolenia, lodowcowi oraz mnóstwu opcji freerajdowych.
Wspaniałe warunki są od 3000 m n.p.m. po same doliny, a do tego snowparki, ze słynnym NoName Parkiem, które co roku goszczą najlepszych snowbordzistów i freeskierów.
Oprócz NoName Parku są jeszcze dwa: dla początkujących i zaawansowanych. Z Crap Sogn Gion można pojechać wyżej na Crap Masegn, skąd łatwo się przedostać na lodowiec Vorab, gdzie czekają różnego rodzaju warianty freeridowe, w tym nieprawdopodobnie długa trasa nr 81 – kilka kilometrów w idealnym puchu. Z lodowca Vorab można też przedostać się na tereny i trasy wokół Nagens.
Znajdują się tam szerokie, długie trasy ponad linią lasu oraz nartostrady prowadzące do Plaun i Flims. Z kolei nad Flims rozciąga się spektakularna góra Cassons, z której nie prowadzi żadna wytyczona trasa = 100% pure backcountry. Po mega freeridzie można zrelaksować się w jednej z wielu knajpek na stoku zarówno tych samoobsługowych, jak również w restauracjach a'la carte. Najmłodszym świetną zabawę na stoku zapewnia przedszkole Snow Wonderland położone przy dolnej stacji gondoli. Na dzieciaki czeka tam mnóstwo atrakcji oraz doświadczeni instruktorzy, którzy przez zabawę uczą pierwszych szusów na nartach.
Doskonałe połączenie lotnicze z Polski oraz bliskie położenie od lotniska w Zurychu czynią to miejsce niezwykle łatwo dostępnym. Snowparki działają już od grudnia. Duży jest wybór miejsc noclegowych. Dojazd z Warszawy 1380 km głównie autostradami lub samolotem, 5x dziennie z Warszawy do Zurychu, i dalej do Laax 143 km 2 razy dziennie Laax Shuttle Buss, ewentualnie kolejką. Więcej na temat tej miejscowości na: www.laaxresort.pl .
Jak co roku Szwajcarzy przygotowali serię bezpłatnych folderów i informatorów w jeżyku polskim. Okładki kilku z nich reprodukujemy.

{jumi [*7]}

a