niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
środa, 12 kwiecień 2017 09:53

Runął słynny most skalny na Gozo

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Runął słynny most skalny na Gozo Fot.: Grzegorz Micuła

Niedawno Malta straciła swój najbardziej rozpoznawalny obiekt turystyczny. Podczas sztormu na Morzu Śródziemnym u wybrzeży wyspy Gozo w archipelagu maltańskim zawalił się olbrzymi most skalny nazywany Lazurowym Oknem. Słynna skała miała prawie 50 metrów wysokości i swoim kształtem przypominała ogromny łuk.

Lazurowe Okno narażone było na niszczącą erozję, fal morskich. Już kilka lat temu przewidywano, że Azure Window może runąć. Skała nie wytrzymała potężnych uderzeń fal podczas sztormu i zawaliła się nad ranem 8 marca. Wiadomość o zawaleniu się mostu przekazał na swoim Twitterze premier Republiki Malty Joseph Muscat. - “Zostałem poinformowany, że piękna Tiega tad-Dwejra w Gozo zawaliła się” – napisał. „Raporty tworzone przez lata wskazują na to, że ten popularny punkt orientacyjny był dotknięty korozją i jego zawalenie się było nieuniknione. To smutny dzień”.
Od 2012 roku, gdy oderwał się jeden z kamiennych bloków, przechadzanie się po moście było zabronione - za złamanie zakazu groziła kara nawet 1500 euro. Wcześniej była to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Malty. Mimo zakazu wstępu oraz wysokich kar finansowych, okno wciąż było popularne wśród turystów oraz osób uprawiających Cliff diving.


Azure Window od tysięcy lat wznosiło się na zachodnim wybrzeżu wyspy Gozo. Powstało w wyniku morskiej erozji skał wapiennych i od stuleci przyciągało tysiące turystów. Niesamowita sceneria, którą tworzyła skała, często była wykorzystywana jako plan filmowy, np. w serialu "Gra o tron" czy w filmie “Hrabia Monte Christo”. Ta unikalna formacja skalna była jedną z najczęściej fotografowanych miejsc na Malcie i jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. UNESCO alarmuje, że kolejne cuda natury i kultury znajdujące się na liście tej instytucjii mogą zniknąć z powierzchni Ziemi!

Więcej w tej kategorii: « Gejzer rezerwatem Szwajcaria latem »

a