poniedziałek, lipiec 22, 2024
Follow Us
środa, 05 kwiecień 2017 09:30

Gejzer rezerwatem Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gejzer Strokkur Gejzer Strokkur Fot.: Grzegorz Micuła

Na Islandii trwają prace nad przyznaniem statusu chronionego słynnej dolinie gejzerów. Najsłynniejsze islandzkie gejzery znajdują się na obszarze geotermalnym w dolinie Haukadalur, położonym ok. 130 km od Reykjavíku. Najbardziej znany jest Wielki Gejzer (Stóri Geysir), który przez stulecia wyrzucał gorącą wodę i parę na wysokość prawie 60. metrów, ale na początku XX w. znacznie ograniczył działalność, ponoć zasypany kamykami przez niecierpliwych turystów, którzy ten sposób usiłowali przyspieszyć jego erupcję.


Pierwsze zapiski dotyczące tego fenomenu pochodzą z 1294 r., a sława Wielkiego Gejzera obiegła cały świat. Choćby w postaci nazwy, jaką odtąd obdarzano ten specyficzny rodzaj gorących źródeł. A poza Islandią gejzery można spotkać tylko w kilku miejscach na świecie: na Kamczatce, na północnej wyspie Nowej Zelandii, w Japonii i w Parku Narodowym Yellowstone w Górach Skalistych (USA).
Dziś Stóri Geysir wybucha kilka razy w ciągu doby, a strumień wody osiąga wysokość do 10 m. Dużo częstsze erupcje ma położony w sąsiedztwie gejzer Strokkur (Maselniczka), który co kilka minut wytryskuje wrzącą wodę na wysokość 20-25 m. Trzeba uważać na wiatr, żeby nie dostać się w opadający welon wrzątku.
Inne gezjery na tym polu to Sóði, Smiður, Litli Geysir, Sísjóðandi, Móri, Blesi, Litli Strokkur, Fata i Óþerrishola, z których tylko dwa ostatnie sporadycznie wybuchają samodzielnie. Resztę trzeba „pobudzić” miksturą złożoną z ... mydlin (pomysł z Yellowstone).
Oprócz gejzerów, widoczne są także inne przejawy aktywności geotermalnej w postaci fumaroli – gorących wyziewów, wokół których wytrąca się siarka. Są też gorące błota. Nie trzeba dodawać, że odpowiedni jest też zapach z dobrze wyczuwalnym siarkowodorem. Przemierzając pole geotermalne nie wolno zbaczać z wyznaczonych ścieżek i pomostów, by uniknąć poparzeń czy wręcz kąpieli w ukropie.
Dolina Haukadalur, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Islandii, do którego każdego miesiąca przybywają dziesiątki tysięcy turystów. Na miejscu znajduje się kompleks turystyczny złożony z hotelu Geysir, pola kempingowego, restauracji, basenu z wodami termalnymi, sporego sklepu z pamiątkami i restauracji.
Przedstawicielom rządu i właścicielom ziemi, na której znajduje się słynna atrakcja turystyczna, udało się osiągnąć porozumienie i stworzyć umowę dotyczącą kupna obszaru. Rząd Islandii chce, aby dolina gejzerów stała się terenem chronionym islandzkimi przepisami ochrony środowiska.

a