piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
wtorek, 21 marzec 2017 08:19

Keukenhof. Wiosenny ogród Holandii Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Keukenhof. Wiosenny ogród Holandii Fot.: Grzegorz Micuła

Wiosna w Holandii nieodłącznie kojarzy się z tulipanami, kiedy rozległe pola pokryte są po horyzont kolorowymi łanami kwitnących tulipanów, żonkili, narcyzów i pachnących hiacyntów. Zaledwie 30 km na południowy zachód od Amsterdamu położona jest niewielka miejscowość Lisse, gdzie wiosną każdego roku swoje podwoje otwiera najpiękniejszy kwiatowy ogród – Keukenhof. Na obszarze 32 ha prezentowane są kompozycje, na które składają się 800 rozmaitych odmian roślin cebulowych, tworzących kolorowe kobierce.

Jesienią kilka milionów cebulek kwiatowych wsadzanych jest do ziemi, żeby wiosną mogły zachwycać kolorami tłumy zwiedzających. Ogród otwierany jest tylko przez 8 tygodni – od połowy marca, kiedy rośliny zaczynają kwitnąć, do połowy maja, kiedy okres kwitnienia się kończy. Po zamknięciu ekspozycji cebulki kwiatowe są wykopywane i po okresie spoczynku, jesienią znów wsadzane, aby wiosną zaprezentować zwiedzającym nowe odmiany, kolory i kompozycje. Na terenie ogrodu są ławeczki, na których można odpocząć, a także liczne bary i restauracje, gdzie się można posilić.
W Keukenhof, największym ogrodzie z kwitnącymi roślinami cebulowymi na świecie, wiosną rozkwita ponad 7 milionów kwiatów cebulowych: tulipanów, hiacyntów, narcyzów i żonkili. W ciągu 67. lat ogród odwiedziło ponad 50 milionów turystów z wszystkich zakątków naszego globu.


W 2017 roku Keukenhof czynny będzie od 23 marca do 21 maja, a tematem przewodnim kompozycji kwiatowych będzie Holenderskie Wzornictwo ("Dutch Design" ). Ogród czynny będzie codziennie w godz. 8.00-19.30 (kasy otwarte są do godz. 18.00). Bilet kosztuje 16 € oraz 8 € dla dzieci 4-11 lat.


W 2017 r. parada kwiatów Bloemencorso odbędzie się 22 kwietnia. 70. edycja kwiatowej parady wyruszy z Noordwijk o 15.30 w 40-kilometrową trasę wiodącą do Haarlemu. Kompozycje na platformach, złożone z milionów kolorowych i pachnących kwiatów tworzone są przez tysiące wolontariuszy.
Więcej na: https://www.facebook.com/Holandiapl/videos/1234677686616514/.

a