sobota, lipiec 02, 2022
Follow Us
środa, 20 maj 2015 00:00

Słowenia: Uroda podziemnego świata Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Słowenia: Uroda podziemnego świata Fot.: Grzegorz Micuła

W Słowenii, zwłaszcza na terenach krasowych w południowo-zachodniej części kraju licznie występują podziemne rzeki i jaskinie, których naliczono tu ponad 7000. Najsłynniejszą z nich jest „Postojnska Jama" w miejscowości Postojna , która jest jest jedną z największych jaskiń na świecie.

Wyżłobiona w skałach przez niewielką rzeczkę Pivkę ma blisko 20 km podziemnych sal i korytarzy. Dla turystów udostępniona została jeszcze w XIX wieku. Trasa turystyczna ma 5,7 km długości, z których część turyści pokonują odkrytymi wagonikami kolejki elektrycznej podziwiając fantastyczne zjawiska krasowe - wyrastające z sufitów stalaktyty oraz potężne stalagmity. Jednak największe wrażenie robi gigantyczna Sala Koncertowa w której zmieścić się może nawet 10 tysięcy osób. Występowali w niej najsłynniejsi muzycy. Co roku odbywają się tu bożonarodzeniowe i noworoczne koncerty i spektakle teatralne. W skalnym basenie można zobaczyć ślepą salamandrę (Proteus anginus) żyjącą tylko w tej jaskini.
Wielką sławą cieszą się także Jaskinie Skocjańskie, wpisane w 1986 r. na prestiżową listę UNESCO. Ten rozległy labirynt jaskiń wapiennych składa się z głębokich dolin zapadliskowych i z około 6 km korytarzy położonych na głębokości 250 m, z licznych wodospadów i z jednej z największych spośród znanych komór podziemnych. Region Kras jest jednym z najsłynniejszych na świecie pod względem badań nad procesami krasowymi. Zapoznać się z nim można w bardzo ciekawym Muzeum Krasu w Postojnej.

a