niedziela, marzec 26, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20679.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20679

Nawrocki

czwartek, 09 kwiecień 2015 00:00

Miasto jak piękna dziewczyna Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Lublana. Smoczy most Lublana. Smoczy most visitljubljana.com fot. Ales Frejlich

Lublana – stolica Słowenii, historyczne miasto nad rzeką Lublanicą, z pięknymi uliczkami, sklepami, wspaniałymi zabytkami i krajobrazami. Leży na miejscu rzymskiej Emony zniszczonej przez najazdy Hunów, Ostrogotów i Longobardów.

Pierwsze zapiski o Lublanie pochodzą z 1144 r., kiedy miasto nosiło jeszcze nazwę Laibach. Średniowieczna Lublana niszczona była przez najazdy tureckie i trzęsienia ziemi. W XVII i XVIII w. Lublanę odbudowywano, wzbogacając o barokowe kościoły i rezydencje, którym zawdzięcza przydomek „Biała Lublana". W 1809 r. Napoleon uczynił Lublanę stolicą Prowincji Iliryjskich. Habsburgowie, władcy Austro-Węgier, panowali tu do końca I wojny światowej, przekształcając miasto w ważne centrum handlowe i siedzibę biskupstwa.
Lublana licząca dzisiaj niewiele ponad trzysta tysięcy mieszkańców jest jedną z najmniejszych stolic europejskich. Jej nazwa oznacza po słoweńsku „ukochana". To piękne, kameralne miasto czuje się młodo ze względu na prawie 30 tysięcy studentów oraz turystów wypełniających wiosną i latem wąskie uliczki Starówki i przesiadujących przy kawiarnianych stolikach. Pomiędzy barokowymi kościołami, pałacami i 14 pięknymi mostami m.in. mostem Smoczym (Zmajskim) ozdobionym rzeźbami smoków, które ponoc machają ogonami, kiedy przechodzi po nim dziewica, Potrójnym (Tromostowie) w którym do mostu Szpitalnego -  wybudowanego w 1842 roku - słynny słoweński architekt Jože Plečnik dobudował sto lat później dwa kolejne, tworząc niezwykłą konstrukcję, zielenią się liczne parki i skwery.
Wznoszący się na wysokim wzgórzu XII wieczny zamek (Ljubljanski Grad) jedną z atrakcji turystycznych miasta. Twierdza istniała tu już w czasach celtyckich. Obecnie istniejące budowle wzniesione zostały po 1511 roku, kiedy to potężne trzęsienie ziemi zmiotło z powierzchni miasto z górującym nad nim zamkiem. Można się dostać do niego na piechotę bądź oryginalną przeszkloną kolejką zębatą. Z zamkowej wieży i murów rozciąga się wspaniała panorama leżącej u podnóża Lublany oraz okolicy, aż po zamykające horyzont skaliste pasmo Alp Julijskich z potęznym masywem Triglava.

{gallery}20679{/gallery}
Inne atrakcje Lublany to gotyckie i barokowe kościoły i klasztory (Św. Jakuba, Św. Nikoli, Urszulanek) oraz piękna katedra Świętego Mikołaja, zdobiona freskami Mateusza Langusa, przypominająca raczej barokowy pałac, które to wrażenie dodatkowo potęgują różowe marmury, biały stiuk oraz liczne złocenia. Miłośnicy kultury powinni odwiedzić Muzeum Narodowe z interesującymi zbiorami historycznymi, archeologicznymi i etnograficznymi przedstawiającymi kulturę i zwyczaje Słoweńców oraz Galerię Narodową z bogatymi zbiorami dzieł sztuki twórców słoweńskich. Miasto jest doskonałym miejscem dla miłośników secesji. Można tu podziwiać rzeczy unikalne w skali świata.
Od czerwca do początku września odbywa się tu szczególnie wiele koncertów, wystaw i festiwali. Miłośnikom dobrej zabawy Lublana proponuje Festiwal Wina oraz wiele innych ciekawych imprez, których w tym mieście nie brakuje, jak na przykład Dni Średniowieczne, Letni Festiwal Muzyki Klasycznej, festiwal teatrów ulicznych, tańca i sztuki alternatywnej. Atrakcją jest zwłaszcza coroczny Międzynarodowy Festiwal Letni, podczas którego w każdej części miasta można natrafić na przedstawienie muzyczne, teatralne czy taneczne.

a