wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 23 marzec 2015 14:40

KLM zaprasza na wielkie święto Vincenta van Gogha Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na wielkie święto Vincenta van Gogha KLM zaprasza do parku Keukenhof, w którym mozaika - portret Vincenta van Gogha ułożony z tysięcy tulipanów - dostępna będzie do 17 maja 2015 roku. Od początku maja br. będzie można linią KLM polecieć do Amsterdamu nie tyko z Warszawy lecz również z Krakowa.

Hołd dla Vincenta van Gogha
W tym roku mija 125 lat od chwili śmierci wybitnego malarza Vincenta van Gogha, którego twórczość wciąż inspiruje wielu artystów na całym świecie. Dla uczenia jego dokonań artystycznych, w wielu krajach organizowane są unikatowe wystawy i uroczystości. Na turystów czekają w Amsterdamie i jego okolicy liczne atrakcje, a wiosna to najpiękniejsza pora roku, aby odwiedzić ojczyznę wielkiego mistrza. Van Gogh Europe Foundation – składająca się z 30 muzeów, obiektów dziedzictwa kulturowego i różnych organizacji z Francji, Belgii i Holandii – zebrała obszerny program obchodów rocznicy śmierci artysty. Po raz pierwszy międzynarodowe instytucje współpracują na tak dużą skalę, aby zachować kulturalne dziedzictwo malarza.

Van Gogh inspiracją dla najpiękniejszego na wiosnę parku na świecie
Wydarzeniem tematycznym w Keukenhof jest mozaika przedstawiająca unikatowy portret Van Gogha o powierzchni 250 m², porośnięta tulipanami w różnych kolorach. Cebulki kwiatów zostały posadzone w październiku 2014 roku. "Vincent van Gogh" kwitnie obok Rembrandta i Jana Steen w Alei Sław w Keukenhof. Tę jedyną w swoim rodzaju wystawę można podziwiać w Keukenhof do 17 maja br. Na miejsce można łatwo dojechać z Amsterdamu samochodem (około godziny jazdy) lub korzystając z publicznego transportu. Można też wybrać bezpośrednią wycieczkę z centrum Amsterdamu do Keukenhof.

Kulturalna uczta dla fanów van Gogha
Warto odwiedzić także inne wystawy tematyczne zorganizowane na terenie całego kraju w miejscach, gdzie Van Gogh mieszkał i tworzył. Muzeum van Gogha w Amsterdamie wystawia ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków oraz 700 listów, tym samym jest to największa tego typu kolekcja na świecie. Do najcenniejszych zgromadzonych tu eksponatów należą płótna Vincenta Van Gogha, m.in. Jedzący kartofle, Pokój van Gogha w Arles, jeden obraz z cyklu Słoneczników oraz Pole pszenicy z krukami – obraz namalowany na krótko przed śmiercią Vincenta i uważany za jego ostatni. Oprócz wielu pamiątek (m.in. fotografii i rzeczy osobistych mistrza), na miejscu można podziwiać także dzieła innych wybitnych malarzy, m.in. Paula Gauguina, Toulouse-Lautreca czy Léona Lhermitte'a i Jean-François Milleta.

Muzeum Kröller-Müller w Otterlo zaprezentuje wystawę Van Gogh & Co od 25 kwietnia br. Dzieła artysty zostaną zestawione z obrazami takich malarzy, jak: Paul Signac, Bart van der Leck, Jan Toorop i Auguste Renoir. Muzeum jest znane z dużej kolekcji obrazów Vincenta Van Gogha (87 płócien) oraz zbiorów rzeźby nowoczesnej na wolnym powietrzu.

Przystanek na Schiphol Airport
Lotnisko bazowe linii KLM Schiphol-Amsterdam ma pierwsze na świecie muzeum zlokalizowane na lotnisku. Na Schiphol można obejrzeć film, zagrać w kasynie, skorzystać ze spa, zażyć relaksujących kąpieli słonecznych w otoczeniu projekcji motyli, śpiewu ptaków i dźwięków rowerzystów lub odwiedzić „House of Tulips". Można też bez żadnych opłat serfować w sieci i ekologicznie naładować komórkę pedałując na rowerze.
Port w Amsterdamie oddalony jest 15 minut od centrum miasta. Dostępne jest wygodne połączenie kolejowe. Od maja 2015 roku Kraków zostanie wpisany na listę miast obsługiwanych przez holenderskiego przewoźnika, łącząc również południową Polskę z Holandią 7 razy w tygodniu.

Park Keukenhof, który otwarto dla zwiedzających w 1950 roku, tylko w pierwszym roku odwiedziło 236 tysięcy osób. W ciągu ostatnich 65 lat stał się on światowej sławy atrakcją. Więcej na: http://www.keukenhof.nl.

KLM Royal Dutch Airlines (holenderskie Królewskie Linie Lotnicze) powstała 7 października 1919 roku i jest obecnie najstarszą linią lotniczą na świecie, która nadal działa pod swoją oryginalną nazwą. Więcej na: www.klm.pl.

a