piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20481.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20481
wtorek, 17 marzec 2015 15:03

Laufarija, czyli pożegnanie karnawału po słoweńsku Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Cerno w górach Słowenii słynie z Laufariji - hucznego świętowania końca karnawału - podczas którego mieszkańcy przebrani w charakterystyczne, drewniane maski powykrzywianymi twarzami odgrywają historię starego roku.

Organizacją tej kończącej karnawał imprezy zajmują się grupy chłopców i młodych mężczyzn (chociaż ostatnio pojawiają się wśród nich także dziewczęta) zorganizowanych w Towarzystwa Laufariji. Nowi adepci dopuszczani są do przygotowań pod warunkiem zaangażowania w szycie kostiumów, które w odróżnieniu od masek muszą być każdego roku nowe. Wykonane z piór, liści gałązek drzew iglatych, mchu lub słomy naszywanych na zgrzebne płótno (niektóre kostiumy ważą po kilkanaście i więcej kilogramów!) ławo się niszczą podczas szalonej zabawy.

{gallery}20481{/gallery}
Zdaniem etnografów ponad stuletnia już tradycja zapustnych masek wywodzi się z południowego Tyrolu, a Lauferei po niemiecku oznacza bieganinę. Karnawałowa impreza odbywa się w ostatnią niedzielę karnawału i we wtorkowe zapusty przed Środa Popielcową. Główną personą jest Pust w rogatej masce, ubrany w ważącą kilkdziesiąt kilogramów szatę z mchu. Pust symbolizuje złą zimę i stary rok, oskarżany jest przez ludzi o wiele nieszczęść i zbrodni. Winien jest złych zbiorów, niepogody i innych problemów. W paradzie ulicami miasteczka przechodzi poprzedzony orkiestrą akordeonistów pochód różnorodnych postaci, pośród których szaleją kudłate stwory z kijami w rękach. Idą w nim postacie symbolizujące rozmaite rzemiosła, jak Piekarz, Dekarz czy Handlarz drewnem. Znajdziemy tu także Pijaka i jego żonę, Wzgardliwca, Niedobrego chłopca, Diabła, Kataryniarza, Muzyka akordeonistę, Babę, Pasterza, a nawet słomiane Chochoły i Drzewa. Ważną postacią jest Starzec w stroju słoweńskim i kapeluszu z szerokim rondem. Podczas przedstawienia tylko on się odzywa, reszta uczestników milczy. W finale przedstawienia Starzec dokonuje egzekucji na Puście, a trumna z ciałem winowajcy zostaje wyniesiona w nieznane miejsce.

Jeśli ktoś nie zdąży na to słynne przedstawienie może obejrzeć maski w miejscowym muzeum.

a