środa, maj 22, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/19862.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/19862
wtorek, 13 styczeń 2015 00:00

Stolice Europy 2015. Mons Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zainicjowana przez grecką aktorkę, piosenkarkę Melinę Mercouri, która w 1985 roku przedstawiła ideę zintegrowania Europejczyków za pomocą kultury, jest jedną z najważniejszych i najbardziej udanych kulturalnych inicjatyw Unii Europejskiej. W 2015 roku tytuł ten będą nosić wspólnie czeskie Pilzno i belgijski Mons. W 2016 roku hiszpański San Sebastian i polski Wrocław.

Położone 35 km na południe od Brukseli niewielkie, prowincjonalne miasto Mons (niderlandzka nazwa Bergen), jest stolicą graniczącej z Francją prowincji Hainaut oraz centrum starego, górniczego regionu Boriange.

Mons

Nazwa miasta, zarówno francuska jak i niderlandzka oznacza „góry". Mons rozwijało się bowiem na szczycie jednego z pięciu wzgórz wznoszących się ponad doliną rzeki Haine. Obronne położenie tego miejsca dostrzegli już i wykorzystali Rzymianie, którzy założyli tu obóz wojskowy przy drodze z Bavay do Utrechtu. Ale odkrycia archeologiczne w pobliskich kamieniołomach w pobliskiej wsi Spiennes gdzie wydobywano krzemień wskazują, że obszar ten był zamieszkały już w okresie paleolitu, neolitu i ery żelaznej.
We wczesnym średniowieczu Mons pełniło funkcje grodu obronnego i rozrosło się wokół miejscowego klasztoru i zamku hrabiego Hainaut. W 12 stuleciu otoczone zostało murem obronnym z sześcioma kamiennymi bramami. Od 1815 roku miasto było częścią Królestwa Zjednoczonych Niderlandów, zaś od 1830 roku stanowi część niepodległej Belgii. Historia przypomniała sobie o Mons w czasie obu wojen światowych, kiedy o miasto toczyły się zażarte boje wojska niemieckie brytyjskie i amerykańskie.
Mons zawsze było centrum administracyjnym i wojskowym oraz najważniejszym miastem hrabstwa Hainaut. Od 1967 roku to jest siedzibą Naczelnego Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie), które przeniesiono tu z Fontainbleau, kiedy Francja wycofała się ze struktur wojskowych NATO.
Niewielkie zabytkowe centrum Mons można obejść w kilkadziesiąt minut. Pełne jest uroczych uliczek i starych kamienic. Na szczególną uwagę zasługuje Grand Place z pięknym, gotyckim ratuszem, górujące nad miastem gotycka kolegiata św. Waldetrudy i wpisana na Światową Listę zabytków UNESCO zabytkowa wieża Beffroi, jedyna barokowa dzwonnica w Belgii, oraz Rynek Korzenny (Marche aux Herbes) otoczony kawiarniami i pubami. Warto odwiedzić Muzeum Sztuki Dekoracyjnej François Duesberga z jego wyjątkową kolekcją zegarów z całego świata, oraz Museés du Centenerie, grupę muzeów, wśród których jest m.in. muzeum poświęcone roli Mons w wojnach światowych oraz wspaniała kolekcja ceramiki z Delft.
Vincent van Gogh mieszkał w Mons przez prawie dwa lata - między 1878 a 1880 rokiem, kiedy pracował jako pastor w górniczym zagłębiu w Borinage. W tym czasie zaczął szkicować portrety ludzi z lokalnej społeczności. To jeden z ważnych, a mało znanych okresów w jego życiu. Tu rzucił pracę duchownego i poświęcił się sztuce. Ówczesny dom Van Gogha zachował się na przedmieściu Cuesmes i dzisiaj można go zwiedzać. W Mons powstało nowe centrum konferencyjne zaprojektowane przez Daniela Libeskinda, architekta wieżowca pomnika postawionego na miejscu Ground Zero w Nowym Jorku oraz nowy dworzec kolejowy, który zaprojektował kultowy architekt hiszpański Santiago Calatrava.

Europejska stolica Kultury 2015

Mons przejmie pałeczkę ESK 24 stycznia. Ceremonia otwarcia rozpocznie się o godzinie 18, a wtedy miasto będzie błyszczeć tysiącem świateł i blaskiem lustrzanych kul - jak w gigantycznym nocnym klubie na świeżym powietrzu. Odblaskowe poncha rozdawane będą wszystkim uczestnikom ceremonii otwarcia. Mons 24 stycznia będzie widoczne z daleka.

{gallery}19862{/gallery}

Pod hasłem "Éblouissement" ("Zauroczenie") przygotowane zostało prawie 300 imprez i wydarzeń kulturalnych. Jedną z największych atrakcji będzie wystawa dzieł Vincenta van Gogha. Ta wyjątkowa, oczekiwana przez koneserów sztuki ekspozycja, pokazuje nowe oblicze tego legendarnego malarza. Ekspozycję „Van Gogh w Borinage" na której zgromadzono 70 obrazów i rysunków z różnych międzynarodowych kolekcji, jak również oryginalne listy pisane przez Van Gogha w Borinage i Brukseli zobaczyć będzie można od 25 stycznia do 17 maja 2015 r.
Inną ciekawą wystawę „Człowiek, smok i śmierć" oglądać będzie można w Mons pomiędzy 18 października 2015 a 17 stycznia 2016 r. Kolekcja obrazów, rzeźb, rysunków i miniatur nawiązuje do dorocznego wydarzenia Le Doudou, kiedy to w Mons odbywa się inscenizacja walki św. Jerzego ze smokiem.
Ruedi Baur, znany na arenie międzynarodowej grafik, specjalizujący się w piśmie w przestrzeni miejskiej, uruchomił wraz ze swoim zespołem projekt „Fraza w mieście". Jest to zdanie o długości 10 km wypisane na fasadach domów na starym mieście w Mons, złożone z twórczości wielu autorów i w różnych językach. To wielokrotnie złożone zdanie rozpocznie się na stacji kolejowej Mons, gdzie przybywają goście z całego świata i następnie poprowadzone zostanie ulicami miasta. Całość skończona będzie w połowie grudnia 2015 roku. Będzie to jedno z prawie 300 wydarzeń kulturalnych i artystycznych podczas tego roku w Mons.

JWystarczy błyszczeć tysiącem świateł, oświetlając miasto lustrzanych kul jak 18000 gigantyczną nocnym klubie na świeżym powietrzu. A tematem wieczoru? Dlaczego, oświetlenie, oczywiście!

Mons w 2015 Zdjęcia

Więcej na: http://www.mons2015.eu.

a