wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/19488.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/19488
piątek, 28 listopad 2014 00:00

Szwajcaria. 150 lat turystyki zimowej Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szwajcaria. 150 lat turystyki zimowej Fot.: Cezary Rudziński

150-leciu światowej turystyki zimowej, której kolebką jest Szwajcaria, oraz „zimie w stylu retro" poświęcona została konferencja i prezentacja zorganizowana w Warszawie przez przedstawicielstwo Switzerland Tourism w Polsce.

Uczestniczyły w niej reprezentantki szwajcarskiej turystyki: kantonu Gryzonia (Graubünden) – Anina Longhtorn, regionu Interlaaken – Martina Fuhrer i regionu Jungfrau – Christine Flück. Gościem specjalnym był Roberto Triulzi, dyrektor toru bobslejowego Olimpia Bob Run, najstarszego i nadal jedynego na świecie naturalnego toru bobslejowego.
Szefowa ST przy Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie Adriana Czupryn przypomniała, że światowa turystyka zimowa rozpoczęła się w Szwajcarii od słynnego zaproszenia Johannesa Badrutta, hotelarza w Sankt Moritz, który jesienią 1864 roku skierował je do swoich angielskich gości zapraszając ich na przyjazd także w zimie. Jego słowa przeszły do historii turystyki: „Zimą będziecie siedzieć w krótkich rękawach w promieniach słonecznych na moim tarasie. Jeśli się mylę, to dodatkowo pokryję wam koszty podróży z Londynu do Sankt Moritz".
Grupa Anglików przyjechała na Boże Narodzenie, i tak im się zimowy pobyt w Szwajcarii spodobał, że zostali do... Wielkanocy. I tak się to zaczęło od Gryzonii, największego szwajcarskiego kantonu. Który obecnie, jako region wypoczynkowy Nr 1 w ojczyźnie Wilhelma Tella, z takimi ośrodkami, poza St. Moritz, jak Davos, Klosters, Laax, Arosa i Lenzerheide zaliczany jest do najlepszych regionów sportów zimowych w świecie. Szwajcaria – mówiła – ma ogromne walory turystyczne. Przede wszystkim krajobrazy. Szwajcarskie góry są wysokie, a doliny głębokie.
Nigdzie indziej na terenach alpejskich różnice wysokości pomiędzy szczytami – a jest tam ponad 50 czterotysięczników – i dolinami nie są bardziej znaczące. Ta krajobrazowa dramaturgia od dawna inspiruje literatów, malarzy i naszych gości. Przy czym doliny są śnieżnobiałe, a wysoko położone tereny narciarskie zapewniają śnieg przez wiele miesięcy w roku oraz długie zjazdy. Zaś baza dla gości jest naturalna, wpasowana w środowisko i autentyczna. Poszczególne, reprezentowane na konferencji regiony turystyczne, przedstawiły ich reprezentantki.

{gallery}19488{/gallery}
Anina Longhtorn mówiąc o Gryzonii przypomniała, że jest ona nie tylko kolebką światowej turystyki zimowej, ale i jej popularnym centrum. Co roku tylko w tamtejszych hotelach spędza urlopy po około 900 tys. gości. Mają oni do dyspozycji 2200 km tras narciarskich, 1,8 tys. km tras dla narciarstwa biegowego, liczne snowparki, możliwość szybkich zjazdów na bobslejach, na sankach, korzystania z zadbanych lodowisk, w tym specjalnych do gry w curling. A także spokojnych wędrówek w rakietach śnieżnych. Doskonałe jest też zaplecze turystyczne i sportowe.
Od luksusowych hoteli po górskie chaty, oazy wellnessu, oferty na après-ski – czas po nartach oraz wiele innych atrakcji. Przypomniała, że przed 125 laty rozpoczęły działalność słynne Koleje Retyckie – Rhetische Bahn (RhB) – pisałem o nich niedawno w cyklu reportaży ze Szwajcarii – których inicjatorem, już w 1867 roku, był Jan Holsboer. A ich budowa wymagała pokonania ogromnych trudności technicznych w górskim terenie. W Gryzonii działa też pierwszy wyciąg narciarski poruszany energią słoneczną. Podobnych powodów, aby tam pojechać, jest oczywiście więcej. Więcej informacji na ten temat na: www.graubunden.ch.
Atrakcje Interlaken – również o tym regionie pisałem sporo po pobycie w nim przed dwoma laty – zaprezentowała Martina Fuhrer. Przypomniała, że to miasto położone między dwoma jeziorami oraz otoczone górami jest bramą i miejscem wypadowym na Jungfrau, słynny alpejski szczyt oraz na przełęcz Jungfraujoch na którą dociera, i to już od ponad stu lat, najwyżej biegnąca linia kolejowa w Europie. Narciarze mają tam do dyspozycji 214 km szlaków i tras zjazdowych, a goście wiele innych możliwości ciekawego spędzania czasu. Wśród nowości jest m.in. dostępność tamtejszych Jaskiń św. Beatusa również w zimie, szkoła narciarska Swiss Ski School w Interlaken itp.
Nowościami w nadchodzącym sezonie zimowym będzie też Lodowa Magia – Top of Europe. ICE MAGIC zaplanowana na okres od 20 grudnia br. do 28 lutego 2015 roku. Amatorów słodyczy przyciągnie na pewno Klub Czekoladowy. Nie zabraknie zapewne też chętnych do przyjazdu do Interlaken w okresie od 31 maja do 23 sierpnia 2105 roku, kiedy odbywać się będą imprezy Świata Barw. A to tylko wybrane przykłady tego, co przygotowano dla turystów. Więcej na ten temat na: www.interlaken.ch.
O regionie Jungfrau mówiła Christie Flück. Obejmuje on popularne ośrodki wypoczynkowe: Grindelwald, Wengen, Mürren, Lautenbrunnen i Haslital. No i wspomniany już Jungfrau Joch. A także szczyt Gloria i Świat Bonda 007. Ze sławnych szczytów alpejskich w regionie tym znajdują się także Eiger z trudną północną ścianą, marzeniem wielu alpinistów aby ją zdobyć, Mönch (Mnich) oraz Jungfrau (Dziewica lub Panna Młoda). Szczególną uwagę poświęciła ośrodkowi Haslital, który specjalizuje się w wypoczynku rodzin, miłośników natury oraz zimowych wędrówek narciarskich. Przypomniała również dzieje sportów zimowych w całym regionie.
Roberto Triulzi, dyrektor toru bobslejowego Olimpia Bob Run St. Moritz – Celerina,
a w przeszłości szwajcarski zawodowy hokeista, opowiedział, pokazując równocześnie interesujący film o tym torze czynnym od 1904 roku. Rozgrywano na nim m.in. tę dyscyplinę olimpijską podczas Igrzysk Zimowych w St. Moritz w latach 1928 i 1948. Organizowane są na nim również zawody o Puchar Świata i co 4-5 lat mistrzostwa bobslejowe. Tor (punkt startu) położony jest na wysokości 1852 m n.p.m., ma długość do celu 1722 m, z różnicą poziomów 130 m.
4 miejscowy bobslej pokonuje tę trasę w około 75 sekund z prędkością 135 km/h. Przy zaśnieżaniu tego toru, polewaniu go wodą aby zamienić w lód, a następnie „wyrzeźbić" odpowiedni profil, pracuje 15 ludzi. Przerzucają oni około 10 tys. ton śniegu. Zaś od wiosny do początku sezonu zimowego jest on... popularną trasą spacerową. W końcowej części konferencji Adriana Czupryn poinformowała o innych aktualnościach i atrakcjach zbliżającego się sezonu zimowego. Jubileuszowe imprezy w St. Moritz rozpoczną się 6 grudnia wielkim świętem na wolnym powietrzu.
Z okazji 150-lecia turystyki zimowej w różnych terminach odbywać się tam będą spektakle Light & Snow oraz projekcje na trasie Salastrains. 17 stycznia 2015 będzie Nostalgicznym dniem narciarskim połączonym z zawodami. Zaś 24 stycznia nastąpi otwarcie Pucharu Świata FIS Kobiet. Więcej informacji o impezach i w ogóle o tym ośrodku znaleźć można na: www.engadin.stmoritz.ch/veranstaltungngen-150jahre. Program jubileuszowy w Davos Klosters rozpocznie się już 29 listopada uruchomieniem nowego zimowego oświetlenia „Skyline".
16 stycznia 2015 r. odbędą się tam zawody w zjazdach nostalgicznymi sankami, a 7-8 lutego Jubileuszowy Weekend z historycznym balem, turniejem curlingowym i meczem hokejowym. Natomiast w dniach 27 – 29 marca Bieg patrolowy Davos – St. Moritz. Więcej szczegółów na: www.thepioneer.ch. W innym popularnym kurorcie Saas-Fee obchodzony będzie jubileusz 30-lecia nakręcenia wideoklipu „Last Christmas" grupy Wham! Zaplanowano tam także imprezy tematyczne, np. party w stylu lat 80-tych XX w. Ciekawostką będą oferty pakietowe (hotel, skipass i inne świadczenia) w cenach z.. roku 1984. Więcej o tym na: www.saas-fee.ch/jubilaeum.
Nową atrakcją Les Diablerets jest Peak Walk – pierwszy most wiszący (na wysokości 3000 m n.p.m.) na świecie, który łączy dwa szczyty górskie. Natomiast w Laax najdłuższa (200 m) w Europie halfpipe Crap Sogn Gion o standardzie olimpijskim. To znowu tylko przykłady. Rozpoczęły działalność, lub zrobią to jeszcze przed sezonem, nowe hotele. Wellness Hotel 4000 w Saas-Fee i De Rougemont. Szwajcarski System Transportowy STS wprowadza nowy rodzaj biletów: 3,4,8 i 15 dniowych.
A także Transfer Ticket na przejazd z lotniska i spowrotem do dowolnego środka wypoczynkowego, w jednolitych cenach 141 CHF w 2 i 226 CHF w 1 klasie. Linie lotnicze SWISS przewożą bezpłatnie narty podróżnych. Nowością jest także właśnie wydana w 180- tysięcznym nakładzie, nowa, bezpłatna Mapka na Zimę 2014/2015 w języku polskim, z mnóstwem informacji na temat poszczególnych miejscowości, obiektów i z adresami ich stron internetowych.
W Gazeta Café w Warszawie przy ul Czerskiej 8/10 prezentowana jest, do 6 grudnia, wystawa 15 historycznych plakatów – najstarsze pojawiły się już w roku 1880 – reklamujących turystykę zimową w Szwajcarii. Ich reprodukcje wydano także w formie bezpłatnych pocztówek dużego (zeszytowego) formatu. Adriana Czupryn poinformowała również, że tematem przewodnim promocji turystyki w okresach letnich 2015 i 2016 będzie „Wielka podróż dookoła Szwajcarii". Więcej na te tematy znaleźć można na www.MojaSzwajcaria.pl.

a