niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
środa, 26 listopad 2014 00:00

Słowenia. Kraj trzech klimatów Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jezioro Bled Jezioro Bled www.visitslovenia.pl

W Słowenii ośnieżone Alpy spotykają się z ciepłymi wodami Adriatyku, w związku z czym w górach panuje klimat alpejski, w środkowej części kraju - umiarkowany, a nad morzem - śródziemnomorski. Każdy może znaleźć w Słowenii coś dla siebie, a z Polski jest tam bliżej niż do Chorwacji. Najwyższym szczytem Słowenii jest Triglav (2864 m n.p.m), występujący m.in. w godle kraju i na rewersie słoweńskiej pięćdziesięciocentówki.

Na listopadowej prezentacji oferty turystycznej Słowenii w Warszawie i degustacji słoweńskich win można było na chwilę przybliżyć sobie ten ciekawy kraj. Słowenia choć jest krajem niewielkim ma do zaoferowania wiele atrakcji. Tradycyjne zwiedzanie można połączyć z odkrywaniem kultury słoweńskiej i znaleźć czas na wypoczynek w górach, nad morzem czy w uzdrowiskach z wodami termalnymi. Są tu trasy dla rowerzystów, dla turystyki pieszej (m.in. Europejski szlak pieszy E6, od rzeki Drawy do Adriatyku), plaże nad Adriatykiem, jeziora, góry i jaskinie, z największą i najczęściej odwiedzaną w Europie Jaskinią Postojna - dwudziestokilometrowym labiryntem przejść, galerii oraz komnat z zamieszkującym ją Odmieńcem jaskiniowym (Proteus anguinus). Dla celów turystycznych przystosowano 5,5 km korytarzy.

"Słoweńska Toskania"
To region położony między rzekami Dravą i Murą, z charakterystycznymi pagórkami pokrytymi winnicami. Warto tam - np. w agroturystyce - skorzystać z lokalnych produktów - chleba, wyrobów mięsnych, m.in. szynki suszonej na wietrze (pršuta), oleju z pestek z dyni czy pysznego słoweńskiego wina.

Alpy
Dolinę Logarską otaczają szczyty Alp Kamnicko-Sawińskich, z licznymi jaskiniami, źródłami i wodospadami. Obecnie teren ten znajduje się na obszarze chronionego parku krajobrazowego. W północno-wschodniej Słowenii leży jedno z najstarszych miast Słowenii - Ptuj (Petawium).

Jezior Bled i okolice
Wąwóz Vintgar o długości 1,6 km, z wędrówką po moście nad huczącymi wodospadami, czy dolina Planica na terenie Triglavskiego Parku Narodowego z kompleksem skoczni narciarskich, to jedne z okolicznych atrakcji.
Bovec łączy trzy granice: włoską, austriacką i słoweńską. Jest to centrum sportów ekstremalnych: spływów kajakowych, kanioningu, skoków na bungee czy lotów na paralotni. A widok jeziora Bled, z jego charakterystycznym położeniem, zamkiem i wysepką jest rozpoznawany prawie na całym świecie.

Słoweńskie wybrzeże
Obejmuje ono cztery ważniejsze miejscowości: Koper, Piran, Portorož, Izola. Największym miastem jest Koper - jedyne miasto portowe w Słowenii,  z kolei Piran to najchętniej odwiedzany i najdalej na zachód wysunięty punkt słoweńskiej Istrii. Obok Piranu leży Portorož - najbardziej rozrywkowa miejscowość Istrii. Z kolei Izola, która należała do Republiki Weneckiej (od 1280 do 1797) słynie z wina, które pijał tu Giacomo Casanova i z najlepszych w tym regionie owoców morza. Warto popłynąć wzdłuż wybrzeża tradycyjnym statkiem żaglowym, lub wybrać się na jednodniowy rejs do Wenecji.

Lublana
Położona w Środkowej Słowenii stolica - poza własnymi atrakcjami - jest idealną bazą wypadową do pozostałych regionów kraju. W Lublanie warto zobaczyć Zamek i słynny Most Smoka. Jak usłyszałam od Dominiki Pawlak reprezentującej chorzowskie biuro podróży, do "Europy w miniaturze" jak określa Słowenię można pojechać zawsze, ale w stolicy, Lublanie warto być w grudniu, kiedy wszystko jest bajecznie rozświetlone jak też podczas karnawału, kiedy wszyscy - od pięcio- do osiemdziesięciopięciolatka przebierają się i bawią na ulicach i placach Lublany. Radzi też skorzystać z odpoczynku w basenach termalnych, których jest tam mnóstwo. Są również takie, które specjalnie przystosowano dla małych dzieci.

Warte spróbowania sa również słoweńskie wina. Białe z winiarni Hlebec, położonej w miejscowości Kog, było wyjątkowo pyszne. Chyba nie bez przyczyny najstarsza winorośl na świecie znajduje się nieopodal, w Mariborze. Ma około 400 lat i jest w Księdze Rekordów Guinnesa.

Jeśli samochodem, to z winietami
Dla mieszkańców regionów zachodnich i północno-zachodnich Polski najlepszym rozwiązaniem będzie podróż samochodem przez Niemcy, w kierunku na Norymbergę i Monachium. Dalej w kierunku austriackich miast - Salzburga i Grazu, stamtąd do wybranego regionu Słowenii. Z południa Polski należy kierować się na Wiedeń, a następnie Graz i słoweński Maribor. Na autostradach na terenie Austrii oraz Słowenii obowiązują winiety a także opłaty za przejazd przez wybrane tunele na terenie Austrii.
Na wyjazd do Słowenii wystarczy zabrać ważny dowód osobisty i euro. Ceny artykułów spożywczych nie odbiegają znacząco od tych w Polsce. Ceny winiet na słoweńskie autostrady (2014) mieszczą się w granicach od 110 EUR (roczna) - dla pojazdów do 3.5 tony po tygodniową winietę dla motocykli w wysokości 7.50 EUR.

Oprócz samochodu (ok. 10 godzin jazdy) można wybrać się w podróż do Słowenii koleją (np. Warszawa – Lublana z przesiadką w Wiedniu za ok. 70 – 100 euro) lub samolotem (Warszawa - Lublana za ok. 500,00 zł). Lot trwa około półtorej godziny. Więcej na: www.visitljubljana.si; www.visitslovenia.pl.

 

a