niedziela, styczeń 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 11 kwiecień 2014 15:36

W Budapeszcie otwarto czwartą linię metra

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Budapeszcie otwarto czwartą linię metra fot. Somebody / Wikipedia

W Budapeszcie oddano do użytku czwartą linię metra. Uroczystego otwarcia dokonał Viktor Orbán, premier Węgier. Linię tą obsługuje 15 składów pociągów Alstom Metropolis, które wyprodukowano w Chorzowie. Ich ruch odbywa się automatycznie, choć przez rok jazda pociągów będzie nadzorowana przez maszynistów.

Inwestycja kosztowała ok. 1,5 mld euro z czego 0,6 mld euro stanowiło dofinansowanie unijne. Szacuje się, że dziennie z czwartej linii metra korzystać będzie ok.420 tys. ludzi.

Nowa linia metra ma 7,4 km długości i 10 stacji. Jedna z nich ma polski akcent i nazwa się Pl. Jana Pawła II. Przez trzy pierwsze dni funkcjonowania czwartej linii metra mieszkańcy Budapesztu i turyści mogli korzystać z niej bezpłatnie. Z okazji tej skorzystały setki tysięcy osób ciekawych pięknego wystroju nowych stacji metra.

Nowootwarta linia metra - M4 łączy dworzec Kelenföld w południowej części Budy z dworcem Keleti w Peszcie. Tunele wydrążono pod Dunajem. Na stacji Kálvin tér nowa linia łączy się z trzecią linią metra, a na Keleti pályaudvar z drugą linią metra.

Budowę czwartej linii metra planowano już na początku lat 70., ale jej trasę i stacje udało się zatwierdzić dopiero w 1996 r.

Budapeszteńskie metro ma obecnie cztery linie o łącznej długości 38,3 km i 52 stacje. Pierwsza, linia metra została uruchomiona w1896 r. jako pierwsza w kontynentalnej części Europy. Obecnie wpisana jest ona na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. W przyszłości planuje się przedłużenie czwartej linii w obydwu kierunkach, jednak w pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie modernizacja trzeciej linii metra.

a