sobota, lipiec 02, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/16338.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/16338
czwartek, 27 luty 2014 00:00

Karnawał w Bazylei Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zbliża się wspaniały czas świętowania - zarówno dla mieszkańców Bazylei jak i turystów - podczas najbardziej znanego szwajcarskiego karnawału.

Podczas trwania karnawału przez Stare Miasto maszerują przebierańcy grający na instrumentach, a podczas wieczornego pochodu jedynym źródłem światła są niesione przez nich latarnie. Karnawał (Fasnacht) w Bazylei określany jest też jako "trzy najpiękniejsze dni".

Otwiera je poranna procesja, która wyrusza w poniedziałek o godz. 4.00, z około 200 latarniami niesionymi przez uczestników przy dźwiękach muzyki. Takie procesje trwają do środowego popołudnia. Bary i restauracje serwują w tym czasie tradycyjne posiłki: Mehlsuppe, czyli zupę z chleba i cebuli oraz kawałki cebuli i sera. W tym roku taką procesję (Morgenstreich) zaplanowano na 10. marca. Wtorek tradycyjnie jest dniem dzieci, ale już od poniedziałku do środy o godz. 13.30  wyruszają one na swoje procesje w specjalnie na tę okazję przygotowanych kostiumach. 

{gallery}16338{/gallery}

Ponad 10 tysięcy dorosłych uczestników karnawału w przebraniach i maskach przechodzi ulicami centrum miasta przy akompaniamencie muzyki granej na różnych instrumentach. Rozsypują confetti, rozdają widzom pomarańcze i obsypane żółtymi kwiatami gałązki mimozy. Większość grup rozdaje również ozdobione przez siebie kolorowe arkusze papieru, na których wyśmiewają lokalne wydarzenia i osobistości w formie wierszy napisanych w miejscowym dialekcie. 

Początki karnawału w Bazylei są niejasne, głównie ze względu na trzęsienie ziemi, które w 1356 roku zniszczyło dużą częśc miasta i wiele urzędowych archiwów. Jedne z najwcześniejszych zapisków datowane są na środę popielcową w 1376 roku, kiedy to na Münsterplatz odbywał się turniej, w którym obywatele pojedynkowali się z rycerzami. Lokalni obywatele przegonili szlachciców i zabili czterech z nich. Kara za ten czyn była surowa: 12 obywateli zostało ściętych, a Karol IV nałożył na miasto embargo, co oznaczało, że nie miało już ono ochrony Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Ten fatalny dzień przeszedł do annałów historii jako Böse Fasnacht. Przez lata Karnawał zmieniał się na taki, jaki znamy dzisiaj.

Uwagi organizatorów do uczestników i widzów karnawału:

- Maski uczestników, materiały i inne akcesoria karnawałowe ograniczają ich mobilność. Dlatego prosi się, by nie stawać im na drodze, niech idą pierwsi.

- Nie rzucaj pomarańczami i innymi przedmiotami z powrotem na uczestników lub w tłum.

- Nie zbieraj konfetti ("Räppli" w dialekcie bazylijskim) z ulicy.

- Bębny i inne akcesoria są cennymi rzeczami i prywatnym mieniem, a nie pamiątkami, które zabiera się do domu.
Karnawał na całego; Bazylea 14.03.2014 r.; Więcej na: http://www.myswitzerland.com i http://www.fasnachts-comite.ch.

a