środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 13 grudzień 2013 10:54

Kopenhaskie Jarmarki Bożenarodzeniowe Wyróżniony

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kopenhaskie Jarmarki Bożenarodzeniowe fot. JN

Jedną z atrakcji turystycznych Kopenhagi są Bożenarodzeniowe Jarmarki. Odwiedzają je turyści z całej Europy, którzy przyjeżdżają tu licznie w poszukiwaniu atrakcyjnych prezentów i niepowtarzalnej, przedświątecznej atmosfery.

Szał Bożenarodzeniowych zakupów ogarnia Kopenhagę już od połowy listopada i trwa aż do Wigilii. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia całe miasto tonie w okolicznościowych dekoracjach. Witryny sklepów zyskały świąteczny wystrój, nad ulicami rozwieszono dziesiątki kilometrów świetlnych girland, a na placach i skwerach poustawiano pięknie przyozdobione choinki.

Przedświąteczne jarmarki wypełniają główne ulice i place Kopenhagi, a także teren Ogrodów Tivoli. Najbarwniejszy jarmark odbywa się co roku na malowniczych nabrzeżach dawnej przystani portowej Nyhvan. Wypełniają je liczne kramy handlowe z Bożenarodzeniowymi ozdobami, a także różnego rodzaju wyrobami, które „pod choinką" staną się znakomitymi prezentami. Można tu nabyć również produkty spożywcze, które wzbogacą świąteczne menu. Niepowtarzalna sceneria portowego kanału, przy którym cumują stare, żaglowe statki handlowe i portowe kamieniczki stwarza wyjątkowy nastrój. Tawerny, kawiarenki i restauracje mieszczące się na parterze portowych kamieniczek tętnią życiem do późnych godzin wieczornych. „Letnie ogródki" przed kawiarniami funkcjonują tu nawet zimową porą, niezależnie od niskiej lub nawet minusowej temperatury powietrza. Otuleni w koce Duńczycy siedzą w nich i dyskutują popijając grzane piwo lub wino.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia browar Carlsberg warzy specjalny gatunek piwa zwanego Julebryg. Jego wyjątkowy smak można poznać nie tylko w tawernach na Nyhvan, ale również w całej Kopenhadze. Specjalną okazją do poznania walorów smakowych piwa Julebryg jest zwiedzanie Muzeum Browaru Carlsberg. Po zapoznaniu się z tradycją ważenia piwa i technologią jego produkcji turyści mają okazję do degustacji i poznania smaków różnych rodzajów piwa w zakładowym pubie.

Specjalnie na okres przedświąteczny otwierane są położone w centrum Kopenhagi słynne Ogrody Tivoli. Również tu działa Bożenarodzeniowy Jarmark. Stragany z prezentami, ozdobami świątecznymi i przeróżnymi smakołykami oblegane są przez tłumy turystów i mieszkańców Kopenhagi. Przy okazji zakupów korzystają oni z tutejszego parku rozrywki, w którym znajdują się liczne karuzele, kolejki górskie, a czas umilają swoimi występami akrobaci, tancerze i muzykanci.

W dotarciu na kopenhaskie jarmarki pomogą kursujące ze Świnoujścia do Ystad promy Unity Line. Stamtąd do Kopenhagi dojedziemy autokarem lub własnym samochodem.

a