sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/10661.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/10661
sobota, 01 grudzień 2012 13:25

Izrael zaprasza Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Izrael zaprasza Fot.: Grzegorz Micuła

Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki – IGTO Polska kierowane przez Annę Zohar Żak – zorganizowało spotkania z przedstawicielami branży turystycznej w sześciu miastach Polski. W warszawskim hotelu Mariott, na ostatnim z cyklu seminariów był ambasador Izraela w Polsce Jego Ekscelencja Zvi Rav-Ner, Dyrektor w Ministerstwie Turystyki Izraela Yehuda Shen, odpowiedzialny za centralną i południową Europę i Tadeusz Węgrzecki, dyrektor EL AL Israel Airlines w Polsce.

Izrael przedstawiany był jako atrakcyjny kierunek turystyczny. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Katarzyna Dowbor, która podczas potkania w Warszawie rozlosowała spośród przedstawicieli branży w pełni opłaconą wycieczkę do Izraela, w której będzie uczestniczyła wraz z innymi celebrytami na przełomie lutego i marca 2013 roku. Już się cieszę na ten wyjazd – powiedziała Katarzyna Dowbor – Wprawdzie z Telewizją Polską miałam okazję objechać prawie cały świat, ale w Izraelu jeszcze nie byłam. Uwielbiam dobre jedzenie i kuchnie świata. W Izraelu aktorka będzie miała wyjątkową okazję do spróbowania rozmaitych potraw, ponieważ mieszkają tam imigranci z wielu zakątków świata.

{gallery}10661{/gallery}

Jedenaście lat promocji Izraela przyniosło efekty – powiedział Yehuda Shen – gdyż z roku na rok liczba odwiedzających Izrael Polaków systematycznie rośnie. W 2011 roku przyjechało tam ogółem 3 300 000 turystów, w tym 110 tys. z Polski, co oznacza dochód w wysokości 4,2 mld $ (w 1950 r. turystów było 10 000, a dochody z turystyki wyniosły 0,5 mln $). Absolutnie wyjątkowy dla izraelskiej turystyki jest rok 2012. W ciągu ostanich 10 miesięcy przyjechało tam więcej zagranicznych turystów niż kiedykolwiek wcześniej. Polska jest na ósmym miejscu jeśli chodzi o przyjazdy do Izraela, a statystyki wskazują, że tak jak w latach poprzednich, liczba turystów z naszego kraju przekroczy 100.000. Anna Zohar Żak poza tym, że powiedziała o dzisiejszej temperaturze w Tel Awiwie – plus 27 st. C! – opowiadała o zmianach w preferencjach turystów z Polski. Wprawdzie wciąż postrzegamy Izrael jako kierunek wyjazdów pielgrzymkowych, ale też korzystamy z różnorodności jakie oferuje ten "mały kraj wielkich możliwości". Mieszkając np. w Jerozolimie możemy podczas jednodniowych wycieczek zwiedzić cały kraj – rano jeździć na nartach na górze Hermon, po południu kąpać się w największym naturalnym spa na ziemi, Morzu Martwym czy nurkować w Morzu Czerwonym w Ejlacie, lub w Morzu Śródziemnym. Wszędzie jest blisko. Izrael postrzegany przez niektórych jako mocarstwo jest w rzeczywistości niewielkim paskiem ziemi o powierzchni 28 000 m2, a sprawa bezpieczeństwa gości jest w tym kraju priorytetem.

Coraz większym zainteresowaniem w Izraelu cieszy się enoturystyka. Nie bez powodu logo Ministerstwa Izraela jest ogromna kiść winogron, którą muszą dźwigać aż dwie osoby. Turyści mogą wynająć samochód z kierowcą i wyruszyć na szlak wina. Coraz więcej osób przyjeżdża też do doliny Hula, w której krzyżują się ptasie szlaki przelotowe z Europy do Afryki i z powrotem. W Parku Narodowym Hula Valley można zaobserwować w tym czasie miliony rozkrzyczanego ptactwa, m.in. żurawi, bocianów, pelikanów, kormoranów lub czapli. Wzrasta też turystyka indywidualna i pielgrzymkowa. Do każdego zakątka Izraela można dojechać autobusami, z których prawie połowa ma dostęp do internetu. Turyści mają do dyspozycji 40 tysięcy wykwalifikowanych przewodników turystycznych (kurs przewodnicki trwa aż 2,5 roku) mówiących ponad 30. językami świata oraz 60 tys. miejsc w hotelach (ostatnio wokół Jerozolimy powstaje kilka nowych 3* hoteli).

Tadeusz Węgrzecki z El Al proponuje wyruszyć po słońce do objętego strefą wolnocłową Ejlatu, nazywanego Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu. Rejsowe Boeingi 737 z Warszawy latają trzy razy w tygodniu do Tel Awiwu (lot trwa 3 godz. 40 min.), skąd można w ciągu godziny znaleźć się w Ejlacie. Samoloty czarterowe Sun D'Or, "prawej ręki" El Al-u, latają do Tel Awiwu z Wrocławia, Gdańska, Katowic i Łodzi. Od 1 kwietnia samoloty latają 5 razy w tygodniu (nie ma lotów w szabat, święta żydowskie i niedziele). Tańsze bilety (ok. 1070 zł) można kupić w okresie trwania Marszu Żywych, w okresie od 4 do 10 kwietnia 2013 r. W samolotach do Izraela jest wtedy sporo wolnych miejsc. Taniej jest też po sezonie, czyli po 15 stycznia i w maju. Najmniej korzystny cenowo jest wrzesień. W Izraelu jest to "mocno" świąteczny miesiąc i we wrześniu samoloty czarterowe Sun D'Or nie latają.

www.goisrael.pl

{jumi [*6]}

a