niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
piątek, 26 październik 2012 13:01

Biblia przewodnikiem po Izraelu i Palestynie Wyróżniony

Napisane przez jw/ mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Drzewo oliwne Drzewo oliwne

Po Palestynie można wędrować, mając za przewodnika Biblię. Święta Księga często wspomina o drzewach, które tu rosną od tysięcy lat. Drzewo oliwne, figowe i granatowiec – wszystkie te okazy flory mają swoją symbolikę, której odkrywanie wzbogaca fascynującą podróż po Izraelu i Palestynie.

Jedną z najczęściej spotykanych w Biblii i uprawianych dzisiaj w Izraelu i innych krajach śródziemnomorskich roślin jest drzewo oliwki. Wymaga ono ciepłego i łagodnego klimatu, dlatego tak wiele jego okazów znaleźć można w Palestynie. Wiecznozielone drzewo oliwki osiąga wysokość od 4 do 10 metrów. Posiada skórzaste, srebrzysto-zielone liście i zielone, owalne, podobne do śliwki owoce, które dojrzewając, stają się granatowoczarne. Oliwki są niezwykle bogate w związki mineralne i witaminy. Zawierają fosfor, potas i żelazo oraz witaminy z grupy B, a także prowitaminę A, witaminę C i E. Są to owoce bardzo kaloryczne, a więc pożywne.
Drzewa oliwne dożywają nawet 1000 lat. W Jerozolimie na Górze Oliwnej rośnie najsłynniejszy na świecie ogród z drzewami oliwnymi. Drzewa w Ogrodzie Getsemani mają tysiąc i więcej lat. Jezus lubił tam przebywać ze swoimi uczniami. W wieczór po Ostatniej Wieczerzy Jezus modlił się tam, a Judasz wydał Nauczyciela żołnierzom. Według tradycji w ogrodzie oliwnym niektóre drzewa pamiętają czasy Jezusa. Jest to możliwe, gdyż młode oliwki wyrastają ze starych systemów korzeniowych. Mogło się więc zdarzyć tak, że najstarsze drzewa w ogrodzie oliwnym wyrosły na dawnych pniach drzew, przy których modlił się Jezus przed swoim aresztowaniem. Pewne jest natomiast to, że Biblia często wspomina o drzewach oliwnych – aż 63 razy.

Również w wierzeniach starożytnych Greków drzewo oliwne odgrywało znaczącą rolę. Ozdabiali oni głowy zwycięzców olimpijskich wieńcami z gałązek oliwnych. Osobom zmarłym wkładali do grobów liście z drzew oliwnych, co miało oznaczać pojednanie z bóstwami z zaświatów.
Kolejnym drzewem znanym z Biblii jest granatowiec właściwy. Jest to drzewo lub ciernisty krzew osiągający podobnie jak drzewo oliwne - do 10 metrów wysokości. Ludzie od niepamiętnych czasów uprawiali tę roślinę. Owoc granatu znany jest od kilku tysięcy lat. Granatowiec nie wymaga żyznej gleby. Potrzebuje za to suchego i gorącego klimatu. W Izraelu czy Palestynie można spotkać drzewka granatowca rosnące w rozpadlinach skalnych. Liście ma skórzaste, błyszczące, podobne do liści cytryny. Drzewo to zachwyca przechodniów pięknymi, dużymi, jaskrawoczerwonymi, dzbanuszkowatymi kwiatami. Owoc granatu wielkością przypomina jabłko. Najpierw owoc jest zielony, a potem dojrzewa i nabiera koloru czerwonego, a później brązowego. W środku owocu znajduje się wielka ilość nasion - od 400 do 700. Nasiona są w kształcie kuleczek, a każda kuleczka otoczona jest bardzo soczystą substancją - tzw. osnówką. Wiosną w Izraelu kupić można świeżo wyciskany sok z granatu, który jest nie tylko smaczny, ale także świetnie gasi pragnienie.
Biblia wiele razy mówi o owocach granatu. Kiedy Mojżesz wysłał zwiadowców do Kanaanu, przynieśli oni ze sobą, jako znak bogactwa i płodności tej ziemi, owoce z winnego krzewu, figowca i drzewa granatu. W dobrze znanej Pieśni nad pieśniami uroda oblubienicy porównywana jest właśnie do piękna owocu granatu: „Jak okrawek granatu skroń twoja za twoją zasłoną".
W chrześcijaństwie granat jest symbolem życia wiecznego. Różne cywilizacje traktowały granat jako symbol władzy królewskiej. Działo się tak być może dlatego, że działki kielicha kwiatowego przypominają koronę. Dojrzewający owoc granatu był wzorem korony Salomona. Ze względu na bogactwo nasion i pełnię koloru granat jest też symbolem pełni życia.

Z kolei symbolem dostatku, spokoju i bezpieczeństwa jest drzewo figowe. Każdy Izraelita chciał mieć własną figę, by móc siadywać w jej cieniu i rozważać Słowo Boże. Drzewo figowe także należy do bardzo starych roślin. Jest jedną z najstarszych roślin na ziemi, znaną już w okresie kredowym. Naukowcy spierają się więc co do tego, skąd pochodzi to drzewo – z Azji Środkowo-Zachodniej czy z Azji Mniejszej. W Palestynie było ono uprawiane już 3 tysiące lat p.n.e. W gorącym klimacie doceniano zwłaszcza cień, który dawało. Nie wymaga żyznej gleby, może rosnąć na podłożu kamienistym. Lubi ciepły klimat i wilgotne powietrze. Potrzebuje wysokich temperatur. Figa ma bardzo smaczne, słodkie owoce. Suszone figi to nie tylko wykwintna przekąska, raj dla podniebienia, ale i zastrzyk witamin. Figi mają wiele wartości odżywczych. Zawierają witaminy z grupy B i C oraz cenne związki mineralne: żelazo, wapń, magnez, potas i fosfor. Są poza tym silnym antyoksydantem.
Podróż przez Izrael i Palestynę w poszukiwaniu ciekawych drzew o różnorodnej symbolice może być fascynująca. W poznawaniu tutejszej przyrody pomoże nam Biblia.

{jumi [*6]}

a