wtorek, grudzień 05, 2023
Follow Us
wtorek, 18 wrzesień 2012 12:11

Spór o archipelag Senkaku Wyróżniony

Napisane przez AK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Spór o archipelag Senkaku http://pl.wikipedia.org

18 września, w 81. rocznicę japońskiej inwazji na Chiny, rośnie temperatura konfliktu Japonii i Chin o archipelag wysp na Morzu Wschodniochińskim. Zamkniętych jest wiele japońskich sklepów i restauracji. W stronę archipelagu ma wyruszyć 1000 chińskich kutrów rybackich. W związku z antyjapońskimi protestami w ponad stu miastach japońskie koncerny: Panasonic, Cannon, Honda, Toyota i Nissan wstrzymały czasowo produkcję w swoich zakładach na terenie Chin.

Japonia zajęła archipelag wysp Senkaku w 1895 r., po I wojnie japońsko-chińskiej. Po II wojnie światowej były one (do 1972 r.) pod kontrolą USA, potem zostały zwrócone Japonii.

Spór o nie, a właściwie o bogate łowiska i złoża ropy, które mogą wokół nich występować, ciągnie się od lat 60. XX w. Chiny i Tajwan twierdzą, że wyspy te "od zawsze" stanowiły część Chin, natomiast według Japonii była to terra nullius (ziemia niczyja). W 2012 r., po ogłoszeniu przez Japonię, że wykupiła ona trzy wyspy od prywatnych właścicieli, spór się zaognił. Chiny żądają wycofania się od Japonii.

Wyspy Senkaku (jap. Senkaku, chiń. Diaoyu, tajw. Tiaoyu) są grupą niewielkich wysp bezludnych na Morzu Wschodniochińskim, ok. 170 km na wschód od Tajwanu i 160 km na północ od wysp Yaeyama (południowo-zachodnia część Wysp Riukiu). Łączna powierzchnia wysp wynosi 5,49 km². Największą z nich jest Uotsuri-jima (Diaoyudao, 3,82 km²).

{jumi [*6]}

 

a