środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 16 lipiec 2012 12:07

Hawaje w Chinach - Hajnan Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Hajnańskie tancerki Hajnańskie tancerki fot. Cezary Rudziński

U południowych wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej leży piękna wyspa Hajnan. Od wschodu i południa otacza ją Morze Południowochińskie. Wybrzeże zachodnie omywają wody Zatoki Tonkińskiej, a od lądu stałego oddziela ją wąska Cieśnina Hajnańska. Wyspa Hajnan nazywana jest chińskimi Hawajami i oferuje wyjątkowo korzystne warunki wypoczynku.

Wyspa ma 34 tysiące km² powierzchni oraz w centrum góry sięgające do 1879 metrów n.p.m. Na jej północy leży centrum administracyjne, miasto Haikou, zaś na południu słynne wypoczynkowe miasto Sanya, a wokół niego liczne nadmorskie kurorty.
Przedstawiciele tego miasta oraz wyspy gościli w Warszawie i na specjalnie zorganizowanym workshopie zaprezentowali ich walory wypoczynkowe. W imprezie tej uczestniczył także ambasador Chin w Polsce Sun Yu Chi oraz prezesi organizacji polskiego samorządu turystycznego. Goście przywieźli ze sobą również niewielki zespół wokalno–taneczny.
Miasto Sanya jest, jak na warunki chińskie, miastem niewielkim, liczy bowiem tylko 680 tysięcy mieszkańców. Chociaż powierzchnię – 1,9 tysięcy km² – ma 4 razy większą od Warszawy. Miasto wydaje się idealne do wypoczynku: kusi ponad 300 słonecznymi dniami w roku oraz średnią roczną temperaturą 25,4 stopnia C. Ponadto jest tu krystalicznie czysta woda morska przejrzystą do głębokości 8-10 metrów i piaszczyste plaże na 210 km linii brzegowej. Władze przywiązują ogromne znaczenie do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki temu pod względem czystości powietrza, lądu i wód miejsce to znajduje się na 2 miejscu na naszym globie i pierwszym w Chinach. Zapewne z tego też względu jest to najbardziej długowieczny region kraju.

W 2011 roku wyspa gościła ponad 10 milionów turystów, w tym 520 tysięcy zagranicznych odwiedzających. Polskich podróżników jest na razie mało, ale współpraca branż turystycznych polskiej i hajnańskiej oraz promocja walorów wyspy powinny to zmienić. Zwłaszcza, że niedawno PLL „Lot" wznowił bezpośrednie regularne loty z Warszawy do Pekinu i przygotowywane są stamtąd korzystne połączenia do Międzynarodowego Portu Lotniczego Sanya Fenghuang.
Ambasador Sun Yu Chi w swoim wystąpieniu potwierdził, że zarówno wyspa Hajnan, jak i miasto Sanya oraz tamtejsze ośrodki nadmorskie są piękne, a Chińczycy chętnie tam wypoczywają. Dodał, że większość tamtejszych mieszkańców stanowią buddyści. Jest wśród nich także sporo osób ponad stuletnich.
Ambasador z zadowoleniem poinformował, że stosunki chińsko–polskie rozwijają się ostatnio dynamicznie - także w dziedzinie turystyki. W zeszłym roku Polskę odwiedziło 20 tysięcy obywateli Chin. W tym roku ma być ich dwa razy więcej. Sprzyjają temu bezpośrednie połączenia lotnicze Warszawy z Pekinem.

Bardziej szczegółowo walory turystyczne Hajnanu i Sanyi przedstawili reprezentanci hajnańskiej administracji i branży turystycznej. Poinformowali, że turyści polscy przybywający na wyspę bezpośrednio, np. z Hongkongu czy Tajpei na Tajwanie, nie muszą uzyskiwać wcześniej wiz chińskich w Polsce, gdyż otrzymują je od ręki w portach lotniczych bądź morskich wyspy. Rozpatrywane jest także wprowadzenie dla obywateli polskich ruchu bezwizowego przy turystycznych przyjazdach grupowych. Przy czym grupę stanowią już 2 osoby.
Do silnych stron miasta Sanya należy dobra baza hotelowa. Jest tam 225 hoteli, w tym wiele światowych sieci, jak np. Sheraton, Hilton, Crown Plaza, Pullman, Ritz – Carlton, Intercontinental. Można tam nie tylko wypoczywać na czystych plażach nad ciepłym morzem, ale także uprawiać sporty wodne, żeglarstwo, rybołówstwo i nurkowanie.

Wielu amatorów ma terapia w gorących źródłach termalnych. Słynna jest też tamtejsza regionalna kuchnia. Zainteresowaniem cieszy się również, mająca 2 tysiące lat tradycji, kultura etniczna. Oprócz dominującej na wyspie narodowości Han, mieszkają na niej również ludy Li, Hui i Miao. Na Hajnanie od lat organizowane są światowe imprezy np. finały Miss World, gale i imprezy sportowe.
Po prezentacji hajnańskie piosenki i tańce przedstawił tamtejszy żeński zespół artystyczny, zaś grę na mini-flecie - mistrz gry na tym instrumencie.
Niektóre polskie biura podróży już wstawiają do swoich ofert i programów wycieczek wyjazdy na wyspę Hajnan. Mimo, iż nie będą one tanie, gdyż koszty pobytu w luksusowych hotelach światowych sieci wahają się od około 150 do 300-400 $ za pokój na 1 dobę, chętni powinni się znaleźć. Zwłaszcza, gdy wypoczynek na tamtejszych plażach stanowić będzie finał podróży poznawczej po Chinach, a przynajmniej ich południowej części.

{jumi [*6]}

a