poniedziałek, marzec 27, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/8083.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/8083

Nawrocki

środa, 27 czerwiec 2012 11:51

Dawna Rosja w pigułce Wyróżniony

Napisane przez Marzena Kądziela
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dawna Rosja w pigułce fot. Marzena Kądziela

Jak żyli dawni mieszkańcy województwa włodzimierskiego w Rosji, jak się modlili, bawili i pracowali? Możemy to obejrzeć w „pigułce" w Muzeum Architektury Drewnianej i Życia Wsi w Suzdalu, uroczym 11-tysięcznym mieście położonym 40 kilometrów od Włodzimierza.

Muzeum Architektury Drewnianej i Życia Wsi powstawało w latach 60. i 70. XX wieku. Jego twórcy sprowadzali na wzgórze nad rzeką Kamienką, gdzie w dawnych czasach stał monastyr św. Demetriusa, drewniane budowle z regionu włodzimierskiego. Potem urządzano je w taki sposób, by zwiedzający mieli wrażenie, iż gospodarze wyszli tylko na chwilę.
Na terenie skansenu znajdziemy domy z XIX wieku, wśród których jest ciekawostka – budynek mieszkalny o ośmiu ścianach. We wnętrzach meble, narzędzia rolnicze, przybory kuchenne i gospodarstwa domowego. W spiżarniach mnóstwo ziół, które we włodzimierskiej wsi były używane jako lekarstwa i przyprawy.

{gallery}8083{/gallery}
W dwóch cerkwiach zbudowanych w latach 70. XVIII wieku możemy oglądać ikonostasy i wszelkie świątynne wyposażenie.
Na terenie muzeum są także wiatraki, kapliczki, typowa rosyjska bania, plac zabaw dla dzieci i inne elementy dawnej wsi.
W suzdalskim skansenie odbywa się kilka imprez, których celem jest nie tylko zabawa, ale także kultywowanie dawnych tradycji. Jedną z nich jest walka gęsi, która rozgrywana jest podczas Maslenicy, czyli tygodnia przed prawosławną Wielkanocą. Oprócz walki gęsi przywożonych tu przez hodowców z całego regionu, atrakcją święta są bliny - tradycyjna rosyjska potrawa, która dawniej spożywana była przede wszystkim w okresie Maslenicy. Te naleśniki z drożdżowego ciasta przygotowywane są na dziesiątki sposobów.


W lipcu zaś wśród perełek drewnianej architektury odbywa się Święto Ogórka. Nie bez przyczyny wybrano to warzywo na świątecznego bohatera – ziemia włodzimierska słynie z upraw znakomitych ogórków.
Na festynie można zjeść wszelkie ogórkowe potrawy, zakupić wyroby rzemieślnicze (także w kształcie ogórków), brać udział w ogórkowych konkursach i pobawić się przy muzyce ludowych zespołów.

{jumi [*6]}

a