sobota, kwiecień 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 01 maj 2012 16:35

Lazika - nowe gruzińskie miasto Wyróżniony

Napisane przez ażj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na gruzińskim wybrzeżu Morza Czarnego od zera zostanie zbudowane półmilionowe miasto o nazwie Lazika. Ambitny projekt ma przyciągnąć inwestorów i tchnąć życie w opustoszały zakątek kraju.

Budowę Laziki zapowiedział Micheil Saakaszwili 4 grudnia w Zugdidi. Gruziński prezydent podkreślił, że nowe miasto stanie się oznaką powrotu terytoriów separatystycznych do gruzińskiej macierzy. Wyraził nadzieję, że w perspektywie dziesięciu lat miasto będzie zamieszkane przez pół miliona ludzi i stanie się centrum ekonomiczno-handlowym zachodniej Gruzji oraz siedzibą portu. Koszt rozpoczęcia inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 miliarda lari (900 mln dolarów), środki pochodzić mają ze źródeł zagranicznych jak i krajowych. Gruzińskie władze liczą na to że znaczna ilość nowych mieszkańców rekrutować się będzie z terenów Abchazji i Osetii Południowej.Saakaszwili zapowiedział, że Lazika będzie znacznie większym ośrodkiem niż Suchumi, które wraz z całą Abchazją zostało anektowane przez Federację Rosyjską, świadomą potencjału ekonomicznego regionu.

Niektórzy szukają analogii między Laziką a Gdynią. Jak wiemy z historii, budowa tego drugiego wynikała z determinacji polskich władz dla zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku. Decyzja gruzińskich władz o budowie miasta Lazika wydaje się być podobnie umotywowana.

 

 

Pierwsze budynki w Lazice mają stanąć już na początku roku 2013. Docelowo populacja nowego miasta osiągnąć ma liczbę 500 tys. mieszkańców, tym samy Lazika stać się ma drugim po Tbilisi (1 mln) ośrodkiem miejskim w Gruzji.

{jumi[*6]}

 

 

a