niedziela, styczeń 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 23 styczeń 2020 17:07

Burj Khalifa - Sopel lodu ma już 10 lat

Napisane przez JEN/mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Burj Khalifa, będący najwyższym budyniem świata ma już dziesięć lat. Z tej okazji dla odwiedzających przygotowano specjalne pokazy świetlne stanowiące niesamowitą grę kolorów i wzorów. Hucznie świętowano także na promenadzie przy Dubajskich Fontannach, gdzie odbyła się uroczysta impreza plenerow, obfitująca w liczne niespodzianki. 

Największy budynek świata ma 828 m wysokości i 160 pięter. Jego budowa kosztowała 1 mld dolarów. Został on oddany do użytku równo 10 lat temu - 4 stycznia 2010 r., w czwartą rocznicę zaprzysiężenia szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma na władcę Dubaju. 

Wieżowiec uważany jest za ikonę Dubaju i niezwykłe osiągnięcie inżynierii budowlanej. Zachwyca on ludzi z całego świata nie tylko swoją wielkością, ale również innowacyjnością i zastosowaniem supernowoczesnych technologii oraz wyjątkowym kształtem przypominającym iglicę. 

Patrząc na niego z góry widzimy, że swoim wyglądem nawiązuje do kwiatu pustyni z rodzaju Hymenocallis. Składa się on z centralnego rdzenia oraz trzech „ramion”, które w miarę zwiększania się wysokości są coraz mniejsze, co nadaje budowli smukłości. Na samym szczycie centralny rdzeń przechodzi w wąską iglicę. 

Wieżowiec ma aż dwa tarasy widokowe – usytuowany na 124 i 125 pietrze taras - At the Top oraz najwyższy na świecie taras obserwacyjny na 148 piętrze (555 m). Prawdziwie niepowtarzalnym przeżyciem jest posiłek w usytuowanej na 122 piętrze restauracji At.mosphere. 

Burj Khalifa szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Stanowi obowiązkową atrakcję turystyczną dla wszystkich odwiedzających Emirat: każdy choć raz powinien podziwiać panoramę Dubaju z tarasu widokowego At The Top czy Burj Khalifa SKY oraz usiąść w najwyżej położonej na świecie restauracji At.mosphere lub The Lounge na wysokości 585 metrów nad ziemią. Burj Khalifa to także prestiżowy apartamentowiec oraz siedziba wielu międzynarodowych korporacji. W najwyższym budynku świata mieści się też hotel, którego wystrój zaprojektował Giorgio Armani.

W sąsiedztwie wieżowca znajduje się olbrzymie centrum rozrywkowo-gastronomiczne, w tym największe na świecie centrum handlowe Dubai Mall. Do dyspozycji klientów jest tu 1200 sklepów oraz 120 kawiarni i restauracji. Z najwyższym budynkiem świata sąsiadują też tańczące w ryt muzyki Fontany Dubajskie.

Burj Khalifa - Burdź Chalifa

Burj Khalifa z niesamowitą Dubajską Fontanną w tle jest również miejscem największych uroczystości sylwestrowych, które co roku przyciągają setki tysięcy odwiedzających. 

Wieżowiec jest własnością firmy deweloperskiej Emaar Properties z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), która jest spółką giełdową. Emaar realizuje swoje inwestycje w 36 krajach na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej, Panazji, Europie i Ameryce Północnej. Jest to jeden z największych deweloperów nieruchomości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Znany jest z różnych dużych projektów, m.in. budowy Burj Khalifa, najwyższego budynku na świecie, największego na świecie centrum handlowego - Dubai Mall, Dubajskich Fontan czy dzielnicy Dubai Marina.

a