niedziela, grudzień 03, 2023
Follow Us
sobota, 27 lipiec 2019 17:24

Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do Wietnamu? Wyróżniony

Napisane przez artykuł partnera
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do Wietnamu? mat.pras

Jeśli jest jakieś państwo w Azji Południowo-Wschodniej, do którego warto pojechać, zdecydowanie jest to Wietnam. To kierunek zarówno na pierwszą wycieczkę w te rejony świata, jak i w kolejną ekscytującą podróż.

W Wietnamie znajdziemy wszystko, czego potrzeba nam do pełnego wypoczynku i radości z poznawania nowego miejsca: rajskie plaże, fascynującą kulturę, butikowe hotele, ukryte w górach wioski i metropolitarne miasta oraz zachwycającą przyrodę. Atrakcje, do których przyjeżdżają turyści z całego świata, wydeptane ścieżki i zupełnie zapomniane w przewodnikach zakątki. Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Wietnamu?

Dla jedzenia!

Kulinarne podróże to zawsze dobry powód, by odwiedzić dane miejsce. W Wietnamie można w pełni delektować się tym, co oferuje azjatycka kuchnia – czyli street food’em! Ciekawe, że Europejczycy wyobrażają sobie dalekowschodnią kuchnię, jako kuchnię eksperymentalną i szaloną w swoich odmianach i smakach. Tymczasem „prawdziwy” street food można spotkać w zaledwie kilku krajach, m. in. w Wietnamie! Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, często będąc rozczarowanym lokalnymi smakami. W Wietnamie uliczna kuchnia to codzienność dla mieszkańców, którym niekoniecznie opłaca się przygotowywać posiłki w domu. Częstym obrazkiem jest widok całej rodziny siedzącej wokół garkuchni i jedzącej wietnamską zupę pho, sajgonki lub smażoną wieprzowinę z makaronem ryżowym. Kuchnia wietnamska przypomina kuchnię chińską – potrawy sporządza się w głębokich patelniach – wokach, smaży się na oleju sezamowym, a sos sojowy jest nieodłącznym dodatkiem do każdego dania. Wietnamczycy jedzą pałeczkami lub rękami, więc na straganach spodziewajcie się takiego wyposażenia. Gwarantujemy, że już po kilku dniach będziecie biegli w sztuce posługiwania się pałeczkami, a po powrocie do Polski będziecie chcieli jeść tylko w ten sposób. Nie bójcie się próbować dziwnych potraw, bo kuchnia wietnamska zaskakuje smakami i fakturą.

https://planetescape.pl/blog/13-powodow-aby-wybrac-sie-na-wycieczke-do-peru/

Dla atmosfery

Ktoś, kto po raz pierwszy stanie w centrum zatłoczonej ulicy w Hanoi może być przestraszony. W Azji coś takiego, jak zasady ruchu drogowego istnieją tylko w kodeksach, których nikt nie czyta. Z jednej strony to zachwycające, a z drugiej przerażające. Na pewno unikalne doświadczenie. Na co trzeba się przygotować? Na setki skuterów jeżdżących chodnikami dla pieszych, na tysiące samochodów, tuk tuków i rowerów, na kurz, gwar ulicy i wszechobecne trąbienie, które sygnalizuje tu bardziej „uwaga, jadę” niż „zejdź mi z drogi”. Najpopularniejszym środkiem transportu w Wietnamie jest właśnie skuter, który często można nie tyle co wynająć, ale wręcz kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Przemierzanie kraju z północy na południe jest ekscytującym doświadczeniem, w którym nieuniknione są częste wizyty u mechaników. Dzięki skuterowi można się dostać w ciekawe zakamarki, do których nie dociera lokalny autobus, samochód nie przeciśnie się przez ciasne zabudowania, a piechtą jest zwyczajnie za daleko. Bardzo często takie trasy prowadzą przez góry, z których roztacza się widok na zielone pola ryżowe.

Dla trunków

Wspomnieliśmy już o wietnamskiej kuchni, a teraz przyszła pora na ulubione wietnamskie napoje. Wietnamczycy, podobnie jak Chińczycy, uwielbiają pić piwo, chociaż Europejczycy z dużym dystansem podchodzą do tych wyrobów – głównie ze względu na niską zawartość procentową alkoholu. Mimo wszystko, wietnamskie browary to ciekawe miejsce, w które warto się wybrać. Co ciekawe, w Wietnamie piwo pije się w szklankach, a cena za jedną porcję kosztuje dosłownie grosze. Biorąc pod uwagę to, że w Azji picie wody niebutelkowanej może się dla nas źle skończyć, piwo wydaje się być niezłą alternatywą. Poza piwem, warto wspomnieć o słodkiej wietnamskiej kawie, którą pije się głównie z … masłem, skondensowanym mleczkiem lub żółtkiem jajka. Taka kawa uważana jest za bombę energetyczną, która maksymalnie działa na skupienie i dodaje sił, np. po zarwanej na piciu piwa nocy. Wietnamczycy bardzo lubią także pić sok z trzciny cukrowej, który smakiem przypomina oranżadę i napój z ptasich gniazd (nie zdradzimy jednak, co jest składnikiem).

Po kulturę

Kulturę w Wietnamie można odkrywać na kilka sposobów. Jednym z nich jest zwiedzanie historycznych centrów w większych miastach, błądzenie po ulicach Hanoi, gubienie się w Sajgonie czy poznawanie historii lampionów w Hoi An. Drugim jest jeżdżenie po mniej uczęszczanych szlakach i zaglądanie do domów Wietnamczyków, a nawet zostawanie u nich! Zwiedzanie Azji nie byłoby pełne bez tzw. homestayów, czyli płatnych pobytów w domach lokalnych rodzin, którzy w swojej ofercie mają nie tylko wygodne łóżka i dobrą kolację, ale także wycieczki po okolicy. Oczywistym bonusem jest możliwość poznawania Wietnamczyków „od kuchni” i prowadzenia rozmów do białego rana. Wietnamczycy to bardzo gościnny i szczery naród, otwarty i ciekawy turystów. Homestaye mają największy sens w regionach mniej dostępnych dla przeciętnego turysty, np. w Sapa słynącym z pól ryżowych albo w dolinie Mai Chau.

a