czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 14 grudzień 2018 12:18

Parada lotnicza z okazji święta narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Parada lotnicza z okazji święta narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich Fot. Emirates Airlines

Linie Emirates, Etihad, flydubai i Air Arabia wspólnie zorganizowały widowiskową paradę lotniczą z okazji Roku Szejka Zajida.

2 grudnia br. linie lotnicze  Emirates, Etihad, flydubai, Air Arabia i Al Fursan przygotowały wspólny pokaz z okazji 47. Święta Narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz roku upamiętniającego niezwykłe dziedzictwo i wartości Jego Wysokości Szejka Zajida, nieżyjącego już założyciela państwa.

 

Niezwykła parada

Lotnicza defilada miała zaprezentować dokonania lotnictwa ZEA mieszkańcom emiratów i całemu światu. Porywającą relację z przelotu można obejrzeć poniżej.

W widowiskowej paradzie lotniczej – pierwszej tego typu na świecie i wyjątkowej dla lotnictwa cywilnego ZEA – wzięło udział ponad 11 samolotów, w tym Boeing 737 MAX 8 linii flydubai (Zajid 1), Airbus A320 Air Arabia (Zajid 2), Airbus A380 Etihad Airways (Zajid 3) i Airbus A380 Emirates (Zajid 4), a także 7 samolotów akrobacyjnych należących do zespołu Al Fursan Sił Powietrznych ZEA. Wszystkie samoloty pasażerskie w formacji zdobiła okolicznościowa kalkomania upamiętniająca Rok Szejka Zajida. Po raz pierwszy tak niezwykła grupa samolotów leciała we wspólnym szyku.

Formacja i trasa przelotu

Samoloty rozpoczęły starannie zaplanowany przelot w szyku schodkowym w niedzielę, 2 grudnia, o godzinie 10.00 czasu polskiego, startując z lotniska Al Maktoum International-Dubai World Central. Po osiągnięciu wyznaczonych pozycji oczekiwania na wysokości od 2 do 5 tys. stóp, przy separacji pionowej wynoszącej 1 tys. stóp, samoloty rozpoczęły lot w szyku. Nad miastem Ras al-Chajma każdy z samolotów wyrównał prędkość i wykonał zwrot w celu utworzenia szyku kolumny. Następnie maszyny zeszły do wyznaczonych pozycji, zmniejszając separację pionową do 300 stóp.

Liderem szyku był samolot flydubai lecący na wysokości 1 tys. stóp z prędkością 210 węzłów. W kolumnie tuż za nim podążał samolot Air Arabia na wysokości 1,3 tys. stóp. W dalszej kolejności za nimi leciał dwupokładowy Airbus A380 linii Etihad na wysokości 1,6 tys. stóp, a kolumnę zamykał A380 Emirates lecący najwyżej (1,9 tys. stóp), robiąc miejsce siedmiu samolotom Al Fursan lecącym w szyku grota i zostawiającym za sobą smugi dymu w kolorach flagi ZEA.

Niezwykła formacja przewoźników z imponującą precyzją przeleciała wzdłuż wybrzeża kraju, mijając kolejno miasta Ras al-Chajma, Umm al-Kajwajn i Adżman, atrakcje turystyczne takie jak nabrzeże w Szardży, Wyspy Palmowe i archipelag The World z widocznym w tle wieżowcem Burdż Chalifa, na końcu przelatując nad bulwarem i Wielkim Meczetem Szejka Zajida w Abu Zabi, gdzie maszyny rozeszły się, kierując się na poszczególne lotniska macierzyste.

Staranne przygotowania

Mimo że bezbłędne wykonanie lotu pokazowego może wydawać się prostym zadaniem, przygotowania do misji trwały ponad 5 miesięcy ze względu na złożony charakter formacji i liczbę zaangażowanych samolotów. Ponieważ nacisk położono na bezpieczeństwo lotu, w procesie drobiazgowego planowania i koordynacji kwestii technicznych uczestniczyły wszystkie cztery linie lotnicze i szereg organów regulacyjnych.

8 listopada odbył się lot próbny, podczas którego sprawdzano współpracę między formacją przewoźników a zespołem akrobacyjnym Al Fursan. Formacji testowej towarzyszyły dwa helikoptery i samolot obserwacyjny Aero L-39 Albatross łotewskiej grupy akrobacyjnej Baltic Bees filmujący każdy szczegół i aspekt lotu.

Święto narodowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie powstały 2 grudnia 1971 roku, kiedy wygasło porozumienie z Wielką Brytanią i państwo to wycofało swoje wojska z tego regionu. Poszczególne szejkanaty zdecydowały się stworzyć Unię. Początkowo ZEA były federacją sześciu emiratów - Abu Dhabi, Dubaju, Umm Al Quwain, Sharjah, Fujairah i Ajmanu. Rok później przyłączony został również Ras Al Khaimah.

Rok Szejka Zajida upamiętnia niezwykłe dziedzictwo Jego Wysokości Szejka Zajida (pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich), które wywarło trwały ślad na Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miał on opinię władcy liberalnego, który rozwinął współpracę ze światem zachodnim, dopuścił niezależne media i wprowadził tolerancję chrześcijan. Niezależnie od tego prowadził tradycyjne, pobożne życie muzułmańskie. Uchodził za jednego z najbogatszych ludzi na świecie.

Charyzmatyczny przywódca stworzył ponadczasową wizję dobrobytu, determinacji i tolerancji - cech, które na trwałe są wpisane w kulturę kraju i wszystkich firm sektora lotniczego ZEA.

                                                                                                            

a