wtorek, grudzień 06, 2022
Follow Us
środa, 10 grudzień 2014 15:11

Erzurum - leć na narty do Turcji Wyróżniony

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas zakończonych niedawno targów turystycznych TT Warsaw 2014 swoją obecność mocno zaznaczyli tureccy wystawcy. Okazją do przyjazdu dużej grupy przedstawicieli branży turystycznej z Turcji były przypadające w tym roku obchody 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Przebiegają one pod hasłem „Starzy przyjaciele, nowi liderzy".

W Sektorze Głównym zwiedzający targi mogli zapoznać się z ofertą touroperatorów i hoteli promujących najpopularniejsze miejsca letniego wypoczynku jak również regiony takie jak: Canakkale, Erzincan czy Bayburt.

W Sektorze Eventu Zimowego swoje stoisko miał cieszący się coraz większą popularnością w Polsce narciarski region Erzurum, do którego polscy turyści od kilku sezonów docierają za pośrednictwem Biura Podróży Itaka.

Erzurum – turecką stolicą sportów zimowych

Na czele delegacji przedstawicieli branży turystycznej z Erzurum stał Mahmet Sekmen, burmistrz miasta. Podczas konferencji prasowej wraz ze swoimi współpracownikami zaprezentował on walory zimowego wypoczynku w regionie.

Erzurum to miasto we wschodniej Turcji, na Wyżynie Armeńskiej. Ośrodek administracyjny i stolica prowincji Erzurum. Miasto leży na płaskowyżu, na wysokości około 1950 m n.p.m. u podnóży Gór Pontyjskich.

W 2010 r. zakończono tu budowę kompleksu skoczni narciarskich Kiremitliktepe. Niedaleko położone są także ośrodki narciarskie Konakli Alp Disiplini Kayak Tesisi z trasami narciarstwa alpejskiego oraz Palandöken Ski Resort z trasami snowboardowymi i narciarstwa dowolnego. W 2011 r. odbyła się w Erzurum 25. Zimowa Uniwersjada, a w 2012 r. przeprowadzono 45. Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. Erzurum dzięki infrastrukturze na poziomie olimpijskim pozwalającej na uprawianie takich dyscyplin sportowych jak narciarstwo, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo, skoki narciarskie i biathlon jest bardzo ważnym ośrodkiem sportów zimowych w Turcji. W regionie znajdują się trzy ośrodki narciarskie: Palandöken, Konakli i Kandilli.

Ośrodek narciarski Erzurum Palandöken

Region Erzurum położony u stóp Gór Palandöken, to jeden z najbardziej atrakcyjnych i najwyżej usytuowanych miejsc w Turcji. To jedyny na świecie ośrodek narciarski położony w odległości zaledwie 15 minut od lotniska i 4 km od centrum miasta. Szusowanie po okolicznych stokach można rozpocząć już po 15 minutach od opuszczenia samolotu.

Sezon narciarski trwa tutaj 150 dni, a najlepsze warunki panują w okresie od połowy grudnia do połowy maja. Trasy znajdują się na wysokości 2150 -3100 m n.p.m. W okresie zimowym średnie opady śniegu wynoszą 2-3 metry. Z uwagi na kontynentalny klimat i wysokość, śnieg jest drobny i suchy, idealny dla narciarzy. Stacja narciarska oferuje 27 tras w tym dwie slalomowe FIS: Ejder i Kapıkaya. Trasy charakteryzują się zróżnicowanymi stopniami trudności.

Różnica poziomów między górną i dolną stacją wyciągów wynosi ok. 1000 m. Stoki obsługiwane są przez 14 wyciągów, w tym między innymi 2 gondole, sześć wyciągów krzesełkowych, jeden orczyk i dwa wyciągi baby lift.

Większość tras poprowadzona jest na szeroko otwartych stokach podzielonych centralną granią, z ekspozycją północną lub północno-wschodnią. Część wyciągów należy do hoteli, natomiast pozostałe są dodatkowo płatne. Ten system funkcjonuje także w innych tureckich regionach.

Ośrodek narciarski Erzurum Palandöken znajdujący się wewnątrz kompleksu skoczni narciarskich Ski Jump jest bardzo atrakcyjnym celem podróży także ze względu na niskie ceny. Istnieje tu możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego oraz wykupienia lekcji jazdy na nartach u instruktora. Ośrodek posiada około 2000 miejsc noclegowych. W centrum miasta baza noclegowa oferuje 4822 miejsca.

Ośrodek narciarski Konakli

Innym ośrodkiem narciarskim położonym 18 km od Erzurum, jest Konakli Alp Disiplini Kayak Tesisi, który został wybudowany na potrzeby Zimowej Uniwersjady w 2011 roku. Jest to nowoczesny kompleks składający się z sześciu wyciągów krzesełkowych z super G, slalomem gigantem i innymi kombinacjami tras narciarstwa alpejskiego. Dzięki atrakcyjnemu położeniu, oprócz świetnych warunków dla najbardziej zaawansowanych narciarzy, Konakli gwarantuje także zjawiskowe widoki na położone w dolinie Erzurum i malowniczą okolicę.

Jest tu 16 tras i 6 wyciągów. Trudnymi trasami ośrodek przyciąga zainteresowanie zawodowych narciarzy. Z drugiej strony poprzez istniejące łatwe trasy jest atrakcyjny dla osób rozpoczynających narciarską przygodę. W centrum miasta natomiast można zobaczyć wiele zabytków architektonicznych z czasów seldżuckich oraz osmańskich.

Ośrodek Narciarski Kandilli

Ośrodek Narciarski Kandilli znajduje się 36 km od centrum Erzurum i jest pierwszym w Turcji ośrodkiem przeznaczonym do uprawiania takich dyscyplin sportowych jak biathlon, czy biegi narciarskie. Trasy leżą na wysokościach pomiędzy 1713 - 1767 m. Ośrodek jest przygotowany nie tylko pod kątem sportów zimowych, ale również tych uprawianych podczas lata. Kompleks, który w okresie zimowym dysponuje warunkami do uprawiania trzech dyscyplin sportowych, latem wykorzystywany jest dla takich dyscyplin jak rollerski (nartorolki), biathlon czy lekkoatletyka.

Ponadto w regionie Erzurum znajduje się również olimpijska skocznia narciarska, hala łyżwiarska, hala z krótko dystansowym torem do szybkiego łyżwiarstwa, hala do hokeja na lodzie, hala do curlingu oraz centra narciarskie Ergan Dagi i Kop Dagi.

W ośrodkach narciarskich znajdują się znakomite hotele od pięciogwiazdkowych do dwugwiazdkowych.

- W świetle obchodów 600-lecia nawiązania przyjaźni między Polską, a Turcją to ważna informacja dla obu naszych krajów. Szacujemy, że do końca 2014 r. Turcję odwiedzi rekordowa liczba ponad 500 tys. Polaków. Cieszymy się, że nasi przyjaciele tak chętnie nas odwiedzają - mówi Kasim Sonkaya, Attache ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Warszawie.

a