sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
wtorek, 19 luty 2019 11:34

Bezdroża: Kuba - Travelbook

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niemal równocześnie z przewodnikiem Bezdroży po Kubie wydanym w serii Classic, ukazał się tam drugi po tej wyspie i kraju, w serii travelbooków.

Tego samego autora, kierowany jednak do trochę innych czytelników i turystów. Tych, którym nie są potrzebne zbyt szczegółowe informacje jakie znajdują się w serii Classic, a preferują krótsze, natomiast z większą liczbą kolorowych zdjęć. Jest ich w tym travelbooku 130, ponadto 22 plany i mapki, 4 duże, dwustronicowe wkładki monotematyczne oraz 24 informacje i ciekawostki w ramkach włamanych w tekst. I uwzględnione w spisie, co znakomicie ułatwia ich odszukiwanie.

    Travelbook „Kuba” jest o 1/3 mniej obszerny (223, a nie 334 strony) niż ten w serii Classic i o tyle samo tańszy. Nie jest jednak tylko skrótem tego drugiego, mimo iż zawiera w większości te same, chociaż bardziej zwięzłe informacje, lecz przewodnikiem o treści zgodnej z przyjętym schematem travelbooków. Rozpoczyna się więc od krótkich, ilustrowanych informacji co przede wszystkim warto na tej wyspie zobaczyć: „Atrakcji Kuby”. Po sześć: historycznych miast, pereł architektury, cudów przyrody oraz plaż i kurortów i po pięć: miejsc związanych z historią rewolucji oraz kulturą i  życiem nocnym.

    Rozdziały wstępne, chociaż również krótsze niż w „dużej Kubie”, zawierają jednak wszystkie naprawdę ważne informacje. Zarówno praktyczne jak i krajoznawcze. W tych pierwszych zwłaszcza sporo na temat formalności związanych z wyjazdem na tę wyspę oraz trochę skomplikowanego tamtejszego systemu pieniężnego i cen z dwiema równocześnie będącymi w obiegu kubańskimi walutami. A także o podróży, poruszaniu się na miejscu różnymi środkami transportu, zwłaszcza autobusami i dosyć powszechnymi tam ciężarówkami pasażerskimi, czy zbiorowymi taksówkami. Oczywiście także o  noclegach w obiektach różnego rodzaju i kategorii cen oraz podobnie na temat wyżywienia.

    Informacje krajoznawcze to przede wszystkim Krajoznawcze ABC z charakterystyką geograficzną kraju, jego przyrodą, bogactwami naturalnymi, społeczeństwem, kulturą i  sztuką oraz kuchnią. Podstawowa część przewodnika poświęcona prezentacji atrakcji Kuby podzielona jest na 4 części. Hawana oraz Kuba zachodnia, środkowa i wschodnia. Z ogólną ich prezentacją na wstępie każdej, krótką historią, a następnie informacjami „w pigułce” i oprowadzaniem turysty po poszczególnych dzielnicach, miejscach oraz innych atrakcjach. Z ich lokalizacją, nazwami, adresami, w przypadku muzeów dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów lub zaznaczeniem, że wstęp jest wolny itp.

    W przypadku stolicy, ale także innych większych miast, również o tym, co warto zobaczyć w ich okolicach. I z włamanymi informacjami o placówkach IT, miejscowej komunikacji, noclegach i wyżywieniu. Krótko, zwarcie i przejrzyście. Treść przewodnika wzbogacają wspomniane duże wkładki: „Wydarzenia kulturalne”, „Symbole Kuby”, „Rum”, „Fidel i Che”. A także włamane w nią informacje i ciekawostki w ramkach. M.in.: „Kuba – dane encyklopedyczne”. „Kalendarium historyczne” (od IX tysiąclecia p.n.e. do 2018 r.). „Włoch pod hiszpańską banderą” (Kolumb). „Co robić, gdy wiatr łamie drzewa”.                                                                                                  

    Ponadto: „Publiczne świętowanie” (daty stałych świąt). „Pan tu nie stał” (oryginalny kubański system kolejkowy). „Papa Ernesto” (Hemingway). „Dziewczyno z Guantánamo !” (popularna piosenka). „Kuba na arenie sportowej”, „Półwysep Guanhacabibes” (Kuba zachodnia). „Ulice pełne światła” (atrakcja miasteczka Remedios). „Fiesta bez hamulców” (oczywiście kubański karnawał). „Specjały z pramiasta” (kuchnia okolic Baracoa). Na końcu przewodnika znajdują się dosyć obszerne mini rozmówki polsko – hiszpańskie, z wydzielonymi słowami i zwrotami typowo kubańskimi. A także indeks.

Cezary Rudziński

KUBA TRAV

KUBA – TRAVELBOOK. Przewodnik Bezdroży. Autor: Krzysztof Dopierała. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 223, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4621-5

   

a