poniedziałek, sierpień 15, 2022
Follow Us
środa, 24 październik 2012 15:40

Malaga- stolica Costa del Sol

Napisane przez tb/ mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Widok na Malagę z portu Widok na Malagę z portu

Malaga to miasto, na którym historia odcisnęła swoje ślady. Jest to jednocześnie miejsce, które tętni życiem – miasto wesołe i pełne zgiełku. Stolica wybrzeża Costa del Sol przyciąga pięknymi plażami, historycznymi miejscami, polami golfowymi i wspaniałą kuchnią.

Malaga, zamieszkiwana od ponad 2000 lat przez różne cywilizacje śródziemnomorskie, jest dziś miastem łączącym tradycję z nowoczesnością. Główne starożytne cywilizacje rozwijające się w basenie Morza Śródziemnego uznały Malagę za wyjątkowe miejsce do ustanowienia szlaków handlowych, dzięki strategicznemu położeniu jej portu. Twierdza Alcazaba z VIII-XI w. jest nie tylko symbolem miasta, ale także jedną z największych warowni arabskich w Andaluzji. W jej budynku znajduje się siedziba Muzeum Archeologicznego, posiadającego cenne eksponaty z epoki fenickiej i rzymskiej.

Z Zamku Gibralfaro z XIV w., połączonego z twierdzą ścianą muru, mamy najlepszy widok na miasto zwrócone ku morzu, na port i nadmorski pasaż La Farola - jedno z głównych miejsc rozrywki i wypoczynku w mieście. U stóp Gibralfaro rozciąga się Teatr Rzymski, arena walki byków oraz historyczna część miasta.

W centrum starówki wznosi się katedra, którą ze względu na niedokończoną prawą wieżę nazywa się często „La Manquita", czyli „jednoręka". W świątyni, wyróżniającej się piękną renesansową konstrukcją, zachował się interesujący zbiór kaplic stanowiących doskonały przykład andaluzyjskiej sztuki sakralnej. W starej dzielnicy miasta na uwagę zasługują także inne miejsca kultu, jak choćby kościoły pod wezwaniem Santiago, z piękną wieżą w stylu mudejar, Los Mártires, Sagrado Corazón i Santo Cristo de la Salud.
W Maladze pełno jest historycznych miejsc. Podziwiać możemy, pochodzącą z początków XX wieku, fasadę Ratusza albo Plaza de la Merced, plac, na którym stoi pomnik Torrijosa i przy którym położony jest dom, gdzie urodził się słynny malarz, Pablo Ruiz Picasso. Warto również przespacerować się Pasaje de Chinitas, ulicą Granada, przy której mieści się Muzeum Sztuk Pięknych czy ulicą Larios, główną arterią starówki.
Dobrym okresem na odwiedzenie Malagi jest Wielki Tydzień. Obchody świąt Wielkanocnych w Maladze zostały uznane za imprezę o międzynarodowym znaczeniu. Wyróżniają się przede wszystkim z uwagi na ogromne „pasos", czyli platformy z rzeźbami religijnymi.
Okolice Malagi to wiele mniejszych miejscowości położonych na wybrzeżu i w głębi lądu, kontrastujących ze sobą. Costa del Sol wyróżnia się miasteczkami o bogatej tradycji turystycznej. Należą do nich Benalmádena, Torremolinos, Fuengirola, Marbella czy Estepona. W głębi lądu znajdują się liczne obszary naturalne, do których zaliczają się obszary chronionego krajobrazu: Los Alcornocales-Sierra del Aljibe, Los Montes de Málaga czy Sierra de las Nieves.

Produkty uzyskane z morza oraz z głębi lądu sprawiają, że tutejsza gastronomia jest bardzo zróżnicowana. Najsłynniejsze danie na wybrzeżu to „pescaíto frito", czyli smażona ryba. Do typowych potraw należą także arroz a la marinera, czyli ryż z owocami morza, żabnica z ziemniakami oraz cazuela de fideos - danie z makaronu, małży, dorsza i ziemniaków.
Także zupy zajmują uprzywilejowane miejsce w kuchni regionu. Tutejszą specjalnością są: gazpachuelo - zupa na bazie ziemniaków i majonezu oraz gazpacho malagueño, zwany też ajoblanco - chłodnik z migdałami, oliwą, czosnkiem i winogronami. Uzupełnieniem tych potraw mogą być wina pochodzące z Malagi.

{jumi [*6]}

a