wtorek, listopad 28, 2023
Follow Us

Rakowiecka 37 - "Widzenie na Rakowieckiej" z Andrzejem Stryjewskim

sobota, 25 sierpień 2012 11:23

Świnoujście, kraina wysp Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Świnoujście, kraina wysp www.swinoujscie.pl

Świnoujście, jak mało która polska miejscowość wypoczynkowa, sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Z uwagi na niezwykłe położenie geograficzne i zróżnicowane formy terenu, oferuje doskonałe warunki dla różnych rodzajów turystyki, sportu i rekreacji.

Jest tam praktycznie wszystko: Zatoka Pomorska - śródlądowy akwen Zalewu Szczecińskiego, rozlewiska Starej Świny otoczone lasami, jeziorka, wysepki, plaże, leśne dukty, morenowe wzniesienia, fauna i flora okolicznych rezerwatów przyrody i Wolińskiego Parku Narodowego. Świnoujska plaża jest jedną z najszerszych i najczystszych plaż na polskim wybrzeżu, z nowoczesną bazą ratowników. Są wypożyczalnie sprzętu i miejsca do gier zespołowych, a po sztormowej pogodzie warto wybrać się na poszukiwanie bursztynu lub gdy powieje morska bryza wziąć udział w zawodach w puszczaniu latawców. Z plaży widać statki handlowe, promy pasażerskie, jachty, holowniki i pilotówki towarzyszące dużym jednostkom, które z falochronu są "na wyciągnięcie ręki". 

Przez Świnoujście

Na rowerze - W lewobrzeżnej części miasta, ograniczonej terytorialnie przez Świnę i granicę państwową, znajduje się ponad 20 km ścieżek rowerowych, które łączą najważniejsze punkty kurortu – śródmieście, port, dzielnicę nadmorską i przejścia graniczne z niemieckimi miejscowościami Ahlbeck i Garz. W administracyjnych granicach Świnoujścia mieści się przeszło 100 km szlaków rowerowych, czytelnie oznakowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami. Łatwo dostępna jest też doskonała infrastruktura rowerowa niemieckiej części wyspy Uznam.
Pieszo - Przyrodę, historię i współczesność miasta można poznać wyruszając na jeden ze szlaków pieszych wytyczonych zarówno na wyspie Uznam jak i Wolin. Interesujące będą z pewnością wycieczki wzdłuż nadmorskich deptaków Świnoujścia i pobliskich niemieckich miejscowościach - Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Wyprawa przez nadmorskie dzielnice jest również pasjonującą podróżą w czasie, do przypadającego na przełom XIX i XX wieku rozkwitu uzdrowiskowego leczenia, które chętnie odwiedzała ówczesna elita polityczna, intelektualna i kulturalna. Na Uznamie wypoczywali m.in cesarz Wilhelm II, L.Tołstoj, M.Gorki, bracia Mann, czy J.Strauss. Wtedy też ukształtował się specyficzny, pełen eklektycznej elegancji styl, zwany często architekturą uzdrowiskową bądź „kajzerowską".

Kajakiem - Płynąc wzdłuż brzegów Wydrzej Kępy, okrążając Koński Smug i Wielki Krzek trudno wprost uwierzyć, że nie znajdujemy się na jednym z polskich pojezierzy, tylko kilka kilometrów od Bałtyku. Na rozlewiskach Starej Świny przebiegają świnoujskie szlaki kajakowe, które mają swój początek w karsiborskim ośrodku wypoczynkowym „Marina". Krótszy (30 km) szlak wśród malowniczych wysepek delty Świny gwarantuje przyrodnicze niespodzianki, choćby żeremia bobrowe i widok kołujących nad głowami orłów bielików. Dłuższy (60 km) szlak wiedzie wokół wyspy Wolin i doskonale nadaje się na spływ 5-dniowy. Można też tradycyjny, śródlądowy spływ rozbudować o elementy kajakarstwa morskiego i pokonać Bałtykiem odcinek (ok. 40 km) z Dziwnowa do Świnoujścia.

Można skorzystać z miejscowych warunków, uprawiając kitesurfing - Uznamska plaża przy wiatraku, czy plaża w dzielnicy Warszów (wyspa Wolin), zwane „spotami", zyskują coraz większą popularność wśród surferów. Najlepsze warunki panują przy wiatrach północnych, północno-wschodnich i północno-zachodnich. Przy wiatrach południowych warto wybrać się nad Zalew Szczeciński. Są też dostępne świetne akweny do wind- i kitesurfingu po niemieckiej stronie wyspy (np. wioska Kamminke). Stosunkowo płytki akwen i szeroka świnoujska plaża polecane są jako najbezpieczniejsze miejsce do nauki kitesurfingu i skimboardu, a bliskość innych spotów umożliwia kontynuowanie nauki w przypadku zmiany warunków pogodowych.

Walking i jogging - Najbardziej naturalnym miejscem do uprawiania nordic walkingu jest tutejsza plaża - po polskiej i niemieckiej części wyspy Uznam. Z kolei Park Zdrojowy lub tereny leśne łączące się z lasami po niemieckiej stronie wyspy Uznam są dobre na czas wietrznej pogody. Na wyspie Wolin, idąc brzegiem morza lub szlakiem rowerowym R -10 wiodącym przez las, dotrzeć można do sąsiednich Międzyzdrojów. Punktem startu dla wszystkich szlaków dla tej dyscypliny po niemieckiej stronie wyspy jest wejście na plażę po lewej stronie molo w Heringsdorfie, gdzie znajduje się tablica opisująca trasy. Z tych samych tras korzystać mogą również miłośnicy joggingu, indywidualnie lub uczestnicząc w imprezach organizowanych przez Klub Biegacza „Jogging", który organizuje kilkadziesiąt biegów na dystansach od kilku kilometrów do wyścigów półmaratońskich.
Żeglarstwo - Różnorodne akweny stwarzają doskonałe warunki dla rozwoju żeglarstwa morskiego i śródlądowego. Zalew Szczeciński łączy polskie i niemieckie porty, natomiast jeziora i rozlewiska Starej Świny są przyjazne dla żeglarzy o nieco mniejszych umiejętnościach. W północno-wschodniej części miasta, na wyspie Uznam jest nowoczesny, największy na polskim wybrzeżu port jachtowy na około 400 jednostek, osłonięty od otwartej wody. Świnoujście jest również miejscem licznych regat. Najważniejszymi z nich są: Regaty Dni Morza, Etapowe Regaty Turystyczne i Regaty Unity Line. W czasie sierpniowej imprezy żeglarskiej Sail Świnoujście można podziwiać większe jednostki. 
Wędkarstwo - Jest to też raj dla wędkarzy, którzy mogą tu łowić sandacze, leszcze i szczupaki (szczególnie w czerwcu i październiku), a od wiosny do jesieni okonie i płocie (można złowić 4-5 kg w ciągu godziny). Z całego dorzecza Odry spływają węgorze, u schyłku jesieni są okonie i miętusy, flądry, stornia i gładzica. Tędy wędrują do Drawy królewskie łososie i wędrowne trocie, a w płytkich rozlewiskach morskiej cieśniny Świny można łowić liny i karasie. Najlepsze łowiska są w rejonie dzielnicy Karsibór.

Już przed laty Świnoujście stało się najpopularniejszym kurortem w tej części Europy, cenionym przez kuracjuszy z Polski i z zagranicy. Dzisiaj za ok. 250 mln dolarów można sobie kupić jedną z wysp niedaleko Świnoujścia, z której zakupu podobno zrezygnował jeden z szejków arabskich.

Wybrane strakcje Świnoujścia:
• Latarnia Morska z 1858 roku, najwyższa nad Bałtykiem (68 m) ma 308 schodów prowadzących na taras widokowy, wystawę latarnictwa i ratownictwa morskiego.
• Falochrony z początku XIX w.; zachodni wraz ze stawą „Młyny" – znakiem nawigacyjnym w kształcie wiatraka, wschodni - o długości przeszło 1400 m w głąb morza (najdłuższy falochron kamienny w Europie).

• Ostoja ptaków Karsiborska Kępa (wyspa Karsibór), to enklawa dzikiego ptactwa, posiadająca rangę europejską (ok. 140 gatunków ptaków).

• Wieża widokowa po byłym kościele protestanckim pw. Marcin Lutra, zniszczonym pod koniec II wojny światowej.

• Fort Anioła wybudowany w latach 1854-58 na wzór Mauzoleum Hadriana (dzisiejszy Zamek Św. Anioła w Rzymie).

 www.swinoujscie.pl

{jumi [*6]}

a