poniedziałek, grudzień 02, 2024
Follow Us
piątek, 17 sierpień 2012 12:29

Kaplica w Czermnej

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kaplica w Czermnej Fot.: Grzegorz Micuła

W Czermnej koło Kudowy Zdroju znajduje się oryginalna kaplica wyłożona tysiącami ludzkich czaszek i piszczeli. Z ludzkich kości zbudowane są też ołtarze. Całość sprawia makabryczne wrażenie.

W 1618 roku w Czechach wybuchło powstanie przeciwko rządzącym wówczas Habsburgom. Był to początek wojny 30-letniej, której tłem były konflikty polityczne i religijne pomiędzy protestantami i katolikami. Walki objęły również Śląsk, który w tym czasie należał do Czech. W wyniku działań wojennych i towarzyszących im gwałtów, rozbojów i rabunków oraz nieuniknionych w tych warunkach chorób i epidemii zginęło wówczas około 30 procent ludności tych ziem.

„Kaplica czaszek" z Czermnej jest pamiątką z tamtych lat. Jej fundatorem był tutejszy proboszcz, ksiądz Wacław Tomaszek, który po wybudowaniu w latach 1776-78 kaplicy przez lata gromadził wraz z grabarzem Langnerem kości ludzkie. Użył ich potem do wystroju tej niesamowitej kaplicy, której ściany wyłożone są warstwami kości i „ozdobione" czaszkami około trzech tysięcy ludzi, a podziemia kryją szczątki kolejnych dwudziestu tysięcy.

W kaplicy są dwie barokowe rzeźby aniołów z łacińskimi napisami „Powstańcie z martwych" i „Pójdźcie pod sąd", które przypominać miały o marności ludzkiego żywota, co było zapewne także przesłaniem fundatorów kaplicy w Czermnej. Obok kaplicy znajduje się barokowy kościół oraz cmentarz. Podobna, znacznie większa murowana kaplica znajduje się w Kutnej Horze w środkowych Czechach.

{jumi [*6]}

a