poniedziałek, lipiec 15, 2024
Follow Us
środa, 08 sierpień 2012 15:19

Szlak Piastowski i jego skarby Wyróżniony

Napisane przez Elżbieta Wierzyńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na trasie Szlaku Piastowskiego znajduje się Biskupin Na trasie Szlaku Piastowskiego znajduje się Biskupin fot. Fazer

Rozpoczynający się w Poznaniu Szlak Piastowski wiedzie przez wiele zabytkowych miejscowości. Wybierając się w drogę tą trasą, będziemy mieć okazję poznać historię Polski z zupełnie innej strony. A jakby tego było mało, na trasie szlaku znajdują się liczne parki krajobrazowe, w których można cieszyć się nieskażonym pięknem przyrody.

Szlak Piastowski prowadzi od Poznania do Inowrocławia przez Pobiedziska, Moraczewo, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, Kościelec Kujawski, Pakość, Barcin, Lubostroń, Żnin, Wenecję, Biskupin, Gąsawę, Marcinkowo Górne i Rogowo. Możemy tu znaleźć zabytki od powstania polskiej państwowości aż po czasy współczesne.

Nazwa szlaku wzięła się od imienia protoplasty pierwszej polskiej dynastii, Piasta Kołodzieja. Zwano go również „Piastunem"- nauczycielem. Mieszkał on w pobliżu dzisiejszej Kruszwicy. Zasłynął z tego, że usunął z tronu okrutnego władcę – Popiela. Następnie zajął jego miejsce i stał się księciem. Następcy Piasta tworzyli zręby polskiej państwowości. To te ziemie, na których przebiega Szlak Piastowski, były kolebką tworzącego się państwa. Mówi się, że to właśnie w Ostrowie Lednickim Mieszko I przyjął chrzest.
Szlak Piastowski przebiega przez dwie historyczne dzielnice Polski: Wielkopolskę i Kujawy. Tu niemal na każdym kroku można poczuć powiew historii. Po drodze podziwiać można np. ruiny budowli na wyspie Ostrów Lednicki, matkę polskich katedr, czyli Katedrę w Gnieźnie oraz osadę obronną ludów kultury łużyckiej sprzed 2744 lat znajdującą się w Biskupinie. Wszystkie te obiekty to pomniki historii. Na Szlaku Piastowskim znajdują się również zabytki z okresu romanizmu: XII-wieczne spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie z 18 scenami z życia św. Wojciecha, kościół poklasztorny z podziemnymi kryptami w Mogilnie, Bazylika w Trzemesznie, Bazylika w Kruszwicy czy kościół Najświętszej Maryi Panny na Białej Górze w Inowrocławiu. Jest tu także najstarszy w naszym kraju, wiejski kościół kamienny w Kościelcu Kujawskim.
Jednak wędrowanie Szlakiem Piastowskim daje szansę nie tylko na poznanie najstarszych polskich zabytków, ale również pozwala na wypoczynek na łonie natury. Bogactwo tutejszego krajobrazu wprawia turystów w zachwyt. Szlak Piastowski przebiega przez dwa pojezierza: poznańskie i gnieźnieńskie oraz liczne parki krajobrazowe. Znajduje się tu ponad tysiąc jezior. Jednym z najbardziej znanych jest jezioro Gopło w Kruszwicy, które w średniowieczu nazywano „Morzem Polaków". Na brzegach jezior można wypocząć po całodziennym zwiedzaniu. Amatorzy aktywnego spędzania czasu mogą tu skorzystać z kajaków, rowerów wodnych i żaglówek. Na Szlaku Piastowskim znajdują się takie miejscowości wypoczynkowe, jak Powidz, Skorzęcin, Przyjezierze czy Kruszwica. Bogactwo polskiej natury podziwiać można w Puszczy Zielonce, Parku Krajobrazowym Promno, Lednickim Parku Krajobrazowym, Powidzkim Parku Krajobrazowym czy Nadgoplańskim Parku Krajobrazowym. Każdy z nich szczyci się bogactwem fauny i flory.
Aby przygotować się do zwiedzania szlaku, można odwiedzić skansen miniatur znajdujący się pod Pobiedziskami. Tutaj można zapoznać się z atrakcjami szlaku: budowlami sakralnymi, świeckimi i innymi obiektami. Z pewnością wiele osób zainteresują również piktogramy, które co roku pojawiają się na jednym z pól w Wylatowie. Do dziś nie wiadomo, skąd one się biorą. W Wylatowie stoi również jedyny w Wielkopolsce drewniany kościół trójnawowy. Z kolei w Dusznie znajduje się punkt widokowy, z którego obserować można panoramę Gniezna, Mogilna i Kruszwicy. Spostrzegawczy turyści dostrzegą stąd również kopułę bazyliki w Licheniu. Kolejną atrakcją szlaku jest jedyne w Polsce zjawisko skrzyżowania rzek – Wełny i Nielby. Jeszcze niedawno zjawisko to nazywano bifurkacją.
Szlak Piastowski to niewątpliwie jedna z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych tras turystycznych w Polsce. W miejscowościach mijanych po drodze bez problemu można znaleźć noclegi – w pensjonatach, hotelach czy w pokojach u miejscowych gospodarzy. Więcej informacji o szlaku można przeczytać na stronie: www.szlakpiastowski.com.pl.

{jumi [*6]}

a