piątek, maj 20, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/8626.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/8626
czwartek, 02 sierpień 2012 14:57

Muszyna na zdrowie Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muszyna na zdrowie Fot.: Grzegorz Micuła

Beskid Sądecki to kraina o wyjątkowej historii i niepowtarzalnej atmosferze, którą wciąż warto odkrywać na nowo. Położony w sąsiedztwie Pienin, Gorców i Beskidu Niskiego, tworzy pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej, rozdzielone malowniczą doliną Popradu.

Bujną przyrodę chroni utworzony w 1987 roku Popradzki Park Krajobrazowy. Stoki tutejszych gór porastają lasy bukowe i bukowo-jodłowe, a region bogaty jest w źródła mineralne, stąd tak wiele tu uzdrowisk.


Atrakcje Muszyny
Niegdyś Muszyna była własnością biskupów krakowskich i stolicą nadgranicznego państwa muszyńskiego. Do dziś zachowały się ruiny zamku starostów muszyńskich na górze Baszta. Zamek wzniesiony za panowania króla Kazimierza Wielkiego na miejscu drewnianego gródka rycerskiego miał zabezpieczać szlak handlowy na Węgry i bronić pobliskiej granicy. Służył także jako komora celna.
Dobra obejmujące miasta Muszynę i Tylicz oraz 35 wsie którymi zarządzali biskupi krakowscy, nazywano Państwem Muszyńskim. Biskupie wojska strzegły pobliskiej granicy i prowadzącego wzdłuż doliny Popradu ważnego „węgierskiego" szlaku handlowego, broniąc przejeżdżających tędy kupców przed napadami zbójców zwanych beskidnikami. Ujętych zbójców wieszano przy drogach ku przestrodze, stąd w okolicznych miejscowościach do dziś spotkać można nazwę Szubieniczna Góra. W 2010 roku w dawnej karczmie otwarto Muzeum Państwa Muszyńskiego.

Początki uzdrowiska Muszyna
Dzięki staraniom ówczesnego burmistrza Antoniego Jurczaka i dr Seweryna Mściwujewskiego Muszyna stała się uzdrowiskiem w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, a w 1930 roku została przyjęta do Związku Uzdrowisk Polskich. Wtedy też wykonano odwierty udostępniające źródła wód mineralnych „Wanda" (imię żony dr. Mściwujewskiego) i „Antoni" (imię burmistrza Jurczaka) oraz wybudowano zakłady kąpielowe. Obecnie status uzdrowiska obok samej Muszyny mają także miejscowości Złockie i Żegiestów.
Zapopradzie - oddalone od kilometr od muszyńskiego rynku, na lewym brzegu rzeki - było przedwojennym centrum życia uzdrowiskowego Muszyny. Tutaj w latach 30. ubiegłego wieku powstały muszyńskie łazienki z 24 kabinami do kąpieli mineralnych i borowinowych, odwierty wód mineralnych i rozbudowana infrastruktura sanatoryjno-wypoczynkowa.

Rekonstrukcja Zapopradzia
Władze Muszyny, korzystając ze środków Unii Europejskiej, przeprowadzają m.in. rekonstrukcję Zapopradzia – uzdrowiskowej dzielnicy Muszyny. Powstał już amfiteatr, a w jego sąsiedztwie zespół basenów kąpielowych, sztuczne lodowisko a także pijalnia wód mineralnych „Antoni", którą otacza unikalny park w którym powstanie sześć ogrodów tematycznych. Wśród nich znajdzie się ogród skalny i ogrody zapachowe – m.in. lawendowe i różane. Powstaną też inne elementy parku zdrojowego – wieża widokowa i przeszklone kładki prowadzące do Popradu.
Głównymi walorami Muszyny jako uzdrowiska są obok klimatu, piękne krajobrazowy z obfitością lasów, czyste powietrze, cisza i spokój oraz duże zasoby naturalnych wód mineralnych zawierających pierwiastki śladowe, lit i selen.
{gallery}8626{/gallery}
Obrożyska, mofety i cerkwie
Przyrodniczą atrakcją okolicy jest rezerwat Obrożyska, największe skupisko lipy czarnej ostrolistnej w Europie. Pomiędzy wsią Złockie i Jastrzębik znajdują się unikalne w skali kraju źródła dwutlenku węgla tzw. mofety, z bąblami gazowymi na powierzchni wody. Wokół Muszyny jest kilka połemkowskich cerkwi. Wycieczka ich szlakiem wiedzie przez Zubrzyk, Milik, Andrzejówkę, Złockie, Szczawnik i Jastrzębik do Powroźnika. Z wznoszącej się ponad miastem góry Malnik przy dobrej pogodzie widać Tatry.

Relaks w Koronie
Na wzgórzu, z którego widać piękną panoramę Muszyny, górskie pejzaże oraz płynącą w dole rzekę Poprad, w bezpośrednim sąsiedztwie lasów stoi Sanatorium Uzdrowiskowe Korona. W jego pobliżu znajduje się pijalnia wód mineralnych, amfiteatr, korty tenisowe, stadnina koni i zespół basenów kąpielowych.
Niegdyś do sanatorium przyjeżdżali ludzi chorzy, dziś coraz częściej przyjeżdżają zdrowi, aby odpocząć w zdrowym klimacie, pięknym otoczeniu i zachęcającej do wycieczek pieszych okolicy, z pakietem „Dla dwojga"; „Antystres"; „Pozytywna energia" lub „Pięknym być...". 

Dla promocji wód mineralnych i unikatowych wód leczniczych, które są niepowtarzalnym bogactwem Muszyny i pobliskich miejscowości uzdrowiskowych miasto organizuje coroczne jedynie w Polsce „Święto wód mineralnych". 
www.sanatoriumkorona.pl

www.muszyna.pl

{jumi [*6]}

a