środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
środa, 01 sierpień 2012 11:30

Mrągowo - Dziki Zachód na wschodzie Wyróżniony

Napisane przez Ela Wierzba
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Miasteczko Westernowe "Mrongoville" Miasteczko Westernowe "Mrongoville" www.it.mragowo.pl

Podczas jednej wizyty w Mrągowie można zobaczyć prawie wszystkie cztery strony świata i cztery pory roku. Jeżeli znudzą nam się letnie sporty, możemy tu pojeździć na nartach. A kiedy zapragniemy zobaczyć Dziki Zachód, wystarczy wybrać się do Miasteczka Westernowego „Mrongoville".

Mrągowo jest słynne na całą Polskę z organizowanego tu „Pikniku Country". Jednak nie tylko podczas tego festiwalu można tu poczuć klimat Dzikiego Zachodu. W świat westernów przeniesie nas „Mrongoville". Jest to wierna replika typowego miasteczka westernowego z drugiej połowy XIX wieku. Przy ulicy Młynowej w Mrągowie czekają na gości pokazy kaskaderskie, zabawa z kowbojami, zwiedzanie wioski indiańskiej oraz Rancho Farmera z parkiem zwierząt. Western City „Mrongoville" przygotowało również fascynujący program artystyczny i wspaniałą zabawę dla rodzin z dziećmi. Chętni mogą wziąć udział w konkursach rzucania lassem oraz poszukiwania złota. W miasteczku można również nauczyć się układów tanecznych rodem z Dzikiego Zachodu – wraz z zespołem „Colorado".

Kiedy z Dzikiego Zachodu zapragniemy przenieść się z powrotem na Mazury, warto przyjrzeć się bliżej zabytkom Mrągowa. Znajduje się tu między innymi pierwsza na Mazurach Wieża Bismarcka. Tego rodzaju budowle były stawiane przez Niemców na cześć kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka, uważanego za bohatera narodowego. W okresie międzywojennym wieża ta była punktem widokowym wyposażonym w lunety.
W Mrągowie nie można również zapomnieć o rynku i znajdującym się tu ratuszu. W budynku tym mieści się obecnie Urząd Stanu Cywilnego, Oddział Muzeum Warmii i Mazur oraz organizacje społeczne. Codziennie o 12 i 18 można usłyszeć z wieży ratusza hymn Mrągowa. Przy ratuszu znajdziemy budynek dawnego aresztu śledczego. A znajdujący się niedaleko szachulcowy budynek, zwany Strażnicą Bośniacką, jest jednym z najstarszych w mieście.
Warto zajrzeć również na plac Jana Pawła II, gdzie kiedyś stały szeregi kamieniczek. Teraz jest tu zielony skwer oraz pomnik Jana Pawła II, stworzony przez Wiesława Kaczmarka w 2000 roku. Znajdziemy tu także dwa pomniki przyrody - dęby piramidalne. Przy skwerze mieści się kamienica z cebulastą wieżyczką. Przed II wojną światową mieszkał tu rabin i prowadził sklep odzieżowy.
Kościoły w Mrągowie też są naznaczone historią. Jedna ze świątyń, cerkiew pw. Przemieniea Pańskiego była kiedyś synagogą. Jednak gmina żydowska straciła budynek podczas Nocy Kryształowej w 1938 roku. Z kolei kościół ewangelicki stanął na miejscu XV-wiecznego drewnianego kościoła. To typowe budownictwo sakralne Prus Wschodnich, które charakteryzuje się zachowaniem harmonii między budowlą a jej otoczeniem. Warto obejrzeć również kościół katolicki św. Wojciecha, zbudowany w stylu neogotyckim w 1860 roku.

Po zwiedzaniu czas na aktywny wypoczynek. W Mrągowie nie brakuje miejsc, gdzie można aktywnie spędzić czas. Góra Czterech Wiatrów to jedno z nich. Tutaj nawet latem można zjeżdżać na nartach – po igielicie. Oprócz tego znajduje się tu wypożyczalnia quadów, rowerów górskich i miejskich. Przy molo koło Ratusza w Mrągowie można natomiast wypożyczyć gokarty. Miłośnicy sportów wodnych też nie będą zawiedzeni. W Mrągowie można się wybrać na spływy kajakowe szlakiem rzeki Krutyni bądź rzeki Dajny. Mrągowo to oczywiście również raj dla żeglarzy. Dzieci z pewnością ucieszą się na wieść o tym, że w Mrągowie znajduje się także park linowy.
W tym mazurskich mieście oddalonym od Warszawy o 200 kilometrów nie brakuje więc różnorodnych atrakcji. Warto tu spędzić kilka wakacyjnych dni – szczególnie, że o nocleg nietrudno. Można zatrzymać się w jednym z luksusowych hoteli bądź wybrać tańszy pensjonat. Gdzie spać, podpowie nam strona internetowa www.mragowo.pl.

{jumi [*6]}

a