Jarmarki Lubelskie organizowane w XV i XVI wieku były słynne w Rzeczpospolitej i Europie jako jedno z najbardziej znanych handlowych wydarzeń międzynarodowych. Przybywali na nie kupcy z kraju i z najodleglejszych stron Europy i świata. Lublin był głównym ośrodkiem handlu m.in.: węgierskim winem oraz zbożem i wołami z terenów Ukrainy i Wołynia. Wraz z rozwojem handlu powstawało w mieście coraz więcej warsztatów rzemieślniczych i składów kupieckich, takich jak kramy, jatki, młyny i kuźnie. Wszystko to doprowadziło do szybkiego ekonomicznego rozwoju Lublina i regionu.
W czasach największego rozwoju i międzynarodowego zasięgu Jarmarków Lubelskich spotykali się tu kupcy z najodleglejszych stron świata, ale głównymi partnerami handlowymi Lublina pozostały - znajdujące się częściowo na terenach ówczesnej Litwy, a dzisiejszej Ukrainy i Białorusi - Lwów, Brześć Litewski, Łuck i Włodzimierz Wołyński.
W Lublinie przecinały się szlaki handlowe biegnące z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji. Dziś, podobnie jak kilka wieków temu, Lublin staje się istotnym miejscem spotkania Wschodu i Zachodu i jako największe miasto na wschodnich krańcach Unii Europejskiej jest „Bramą Unii Europejskiej na Wschód" z zadaniem odbudowania współpracy z partnerami z terenów Ukrainy i Białorusi. Jest okazją do promocji kultury Europy Wschodniej w UE oraz promocji Polski i Unii Europejskiej na Ukrainie i Białorusi.
Jarmark łączy tradycję historycznych jarmarków ze współczesną wymianą kulturalną i gospodarczą. W tym roku będą to pięciodniowe prezentacje wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych, firm komercyjnych prowadzących działalność w regionie transgranicznym, NGO działających na rzecz rozwoju transgranicznego oraz oferty turystycznej regionu.
W części handlowo-wystawienniczej Jarmarku co roku bierze udział blisko 300 wystawców, m.in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy. Podczas jarmarku odbywa się też między innymi turniej rycerski rozgrywany pomiędzy formacjami z Polski, Ukrainy i Litwy i pokaz różnorodnych rytuałów z epoki. Jarmark Jagielloński stał się jedną z najważniejszych kulturalnych atrakcji turystycznych Lublina i Lubelszczyzny.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji Letniej Szkoły Rzemiosła Ludowego jest plecionkarstwo. Projekt składa się z dwóch głównych modułów: warsztatów mistrzowskich oraz wystawy, których głównym zadaniem jest zachowanie, promocja i kontynuowanie tradycji plecionkarskich. Warsztaty poprowadzą twórcy ludowi, którzy zaprezentują techniki wyplatania oraz wzory wyrobów z różnych regionów. Uczestnicy poznają rodzaje splotów, sposoby pozyskiwania surowców, a także metody przygotowania materiałów do wyplotu. Kolejny etap pracy warsztatowej zakłada praktyczną naukę wyplatania z wikliny, rogożyny i słomy pod nadzorem twórców. Letnia Szkoła Plecionkarstwa odbywać się będzie w dniach 17-19 sierpnia 2012 na wirydarzu oraz w krużgankach Klasztoru o.o. Dominikanów w Lublinie.
Jarmark Jagielloński, 17-19 sierpnia 2012, Stare Miasto w Lublinie
{jumi [*6]}