piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
czwartek, 26 lipiec 2012 15:08

Wśród wrzosów i jezior Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wśród wrzosów i jezior www.bornesulinowo.pl

Borne Sulinowo to gmina, która skupiła najpiękniejsze fragmenty Pojezierza Drawskiego. To miejsce, gdzie można wypocząć w spokoju, ale również idealna baza dla osób planujących aktywny urlop. Nie zabraknie atrakcji także dla miłośników historii.

Czysta woda, bujna roślinność i różnorodność terenu sprawiają, że Borne Sulinowo staje się z roku na rok coraz popularniejszym celem wakacyjnych wyjazdów. Ponad połowę wszystkich jego terenów pokrywa las, przecięty kilkoma ścieżkami dla pieszych i rowerzystów. Jednak w gminie szczycącej się ponad 50 jeziorami piesze wycieczki muszą zejść na dalszy plan.

Pojezierze Drawskie to przede wszystkim raj kajakarzy. Na spływających jedną z dwóch spławnych rzek – Piławą bądź Płytnicą – czekają niezapomniane widoki i całkiem długa trasa. Połączone rzekami okoliczne akweny mieszczą się w I i II klasie czystości i stanowią dom wielu gatunków ryb i zwierząt. Kajakarz po drodze trafi na jedne z największych wrzosowisk Europy i natknie się na pozostałości po niemieckich umocnieniach z czasu II wojny światowej – tak zwanym Wale Pomorskim. Należą do nich m.in. tamy oraz bunkry, coraz chętniej odwiedzane przez turystów.

Poniemieckich pozostałości jest tu dużo więcej. W samym Bornem Sulinowie stoi Dom Oficera, który najpierw służył żołnierzom Wehrmachtu, a po 1945 Armii Czerwonej. Nie mniej interesujące są ruiny willi gen. Guderiana, z której ów wyruszył we wrześniu 1939 r. w kierunku Polski. Jest też wiele starszych budowli: junkierskie pałace (z czego najpiękniejszy w Juchowie), wybudowany w 1742 r. dawny zbór protestancki w Radaczu, barokowy kościół w Kiełpinie z tego samego roku i inne.

Dzięki ścieżkom tereny gminy można zwiedzać pieszo, rowerem, konno, a także na bardziej nietypowe sposoby - organizowane w okolicy przejażdżki poradzieckim sprzętem wojskowym to tylko jedna z możliwości. Dostępne są również wszystkie konwencjonalne rozrywki: parki linowe, paintball, biesiady, ogniska czy quady.

Świetnie odnajdą się w Bornem Sulinowie także wędkarze. Poza rzekami i jeziorami, na których obowiązują standardowe ograniczenia, gmina posiada również Zalewy Nadarzyckie. Rekordy okolicznego związku wędkarzy to 8-9 kilogramowe szczupaki, a podobno zdarzają się i większe ryby.

Wiele użytecznych informacji dotyczących restauracji, barów, noclegu, pogody i atrakcji, a także mapy i ciekawostki znaleźć można na portalu www.bornesulinowo.pl .

{jumi [*6]}

a