czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
środa, 25 lipiec 2012 15:45

Wigry - Wrota Suwalszczyzny Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wigry - Wrota Suwalszczyzny wikimedia commons

Wigry kojarzą się wielu wyłącznie z pokamedulskim klasztorem. Jednak zarówno sama miejscowość, jak i jej okolice oferują dużo więcej. Wystarczy trochę się rozejrzeć, a rozrywek nie zabraknie.

Suwalszczyzna od lat rozwija dynamicznie swoją ofertę dla turystów. Wigry, usytuowane na wąskim cyplu wnikającym w jezioro, są tego najlepszym przykładem. Najlepszym dowodem zaś – coraz więcej wycieczek i turystów powracających co roku, aby odwiedzić malownicze okolice widoczne z wieży klasztornej.

Sam klasztor został wzniesiony przez kamedułów jeszcze w XVI w. Choć zniszczony przez rosyjską artylerię podczas II wojny światowej, zabytek został wspaniale odrestaurowany i dziś jest otwarty dla wszystkich zwiedzających. Ze wspomnianej wieży zegarowej można w pogodny dzień ogarnąć olbrzymie połacie Suwalszczyzny, a widok na taflę Wigier przy zachodzie słońca jest niezapomniany. Dla amatorów nietypowych noclegów udostępniono dawne eremy oraz pokoje papieskie, w których można komfortowo spędzić noc. W klasztorze działa również restauracja, a kompleks służy od czasu do czasu jako miejsce spotkań  i pokazów. Do szczególnie ciekawych należą relacje z wypraw lokalnego fotografa i podróżnika, Piotra Malczewskiego, organizowane zazwyczaj raz w miesiącu.

W bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru można zaopatrzyć się w lokalne wypieki, a jest w czym wybierać. Do lokalnych specjałów należy „pieróg wigierski”, zazwyczaj ze słodkim nadzieniem. Dużą popularnością cieszą się również sękacze i mrowiska, wypiekane według tradycyjnych receptur. Niekiedy można trafić również na świeży chleb litewski i kwas chlebowy z beczki.

Nie warto jednak się obładowywać, ponieważ Wigry stanowią idealną bazę wypadową do wycieczek po regionie. Doskonale przygotowane trasy dla pieszych wędrowców i rowerzystów gwarantują wiele dni uciechy na świeżym powietrzu. Pojezierze Suwalskie to również Mekka kajakarzy – mogą oni wybierać spośród dziesiątek różnych tras, spośród których najpopularniejszy jest spływ Czarną Hańczą. Coraz częściej można napotkać ofertę spływów łączących tereny Polski i Litwy. Rozrywką, na którą decyduje się sporo osób, jest również rejs statkiem po Wigrach.

Gospodarstwa agroturystyczne spotyka się tu co krok, a ich właściciele traktują obowiązek gościnności bardzo poważnie. Gościna u gospodarza pod strzechą (bądź dachem stodoły) to często przeżycie, które będziemy miło wspominać do końca życia. Nie inaczej jest z rozciągającą się na dziesiątki kilometrów wokół przyrodą; różnorodność gatunków roślin i zwierząt jest tu oszałamiająca, podobnie jak zmienność pogody. Mimo wszystko warto od czasu do czasu zmoknąć – mało jest piękniejszych widoków, niż deszcz w suwalskich lasach.

Choć znalezienie noclegu nie stanowi problemu, to obiad należy zaplanować. Niezbędne informacje dotyczące okolicy dostępne są na stronie klasztoru: www.wigry.pro , oraz na portalu regionalnym: www.suwalszczyzna.com.pl .

{jumi [*6]}

a