środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 20 lipiec 2012 15:54

Okratek w Karkonoszach Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Okratek w Karkonoszach www.kpnmab.pl; fot. A. Raj

W połowie lipca na niektórych łąkach (np. na Krokusowej Łące w Jagniątkowie) i innych terenach bogatych w substancję organiczną, można się natknąć na coś, co przypomina czerwoną rozgwiazdę czy nawet małą ośmiornicę.

Nie jest to jednak żadne morskie zwierzę porzucone w trawie, tylko gatunek grzyba, a dokładnie okratek australijski Clathrus archeri. Grzyb ten został zawleczony z dalekiej Australii, gdzie występuje w strefie tropikalnej. W Europie po raz pierwszy pojawił się na początku XX w. we Francji, po czym zaczął się samoistnie rozprzestrzeniać. W Polsce notowany jest coraz częściej i określany jako gatunek ekspansywny.
Młode owocniki okratka mają formę kulistą lub jajowatą, dopiero później jajo pęka i uwalnia od 4 do 8 czerwonych ramion pokrytych gdzieniegdzie śluzowatą, zgniłozieloną masą, w której znajdują się zarodniki. Ramiona te mogą mieć nawet do 15 cm długości. Dojrzałe owocniki okratka wydzielają intensywny, nieprzyjemny zapach, który zwabia padlinożerne muchówki. Owady roznoszą zarodniki, pomagając grzybowi w rozprzestrzenianiu się na dalsze odległości.
Okratek australijski należy do tej samej rodziny grzybów, co nasz rodzimy, pospolity sromotnik smrodliwy (sromotnik bezwstydny) Phallus impudicus, czyli do rodziny sromotnikowatych. Wszystkie występujące w naszym kraju grzyby z tej rodziny wydzielają nieprzyjemny zapach (najczęściej padliny), co sprawia, że są niejadalne.

www.kpnmab.pl

{jumi [*6]}

 

a