piątek, grudzień 13, 2024
Follow Us
sobota, 14 lipiec 2012 13:49

Schronisko "Trzy Korony" w Pieninach Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Schronisko "Trzy Korony" w Pieninach http://trzykorony.pl

Schronisko "Trzy Korony" jest jednym z najatrakcyjniej położonych schronisk w Polsce. Znajduje się w cichej i spokojnej miejscowości Sromowce Niżne w Pieninach Właściwych, na południowym stoku pod szczytem Trzech Koron (982 m n.p.m.).

Schronisko położone jest w Pieninach, u stóp najsłynniejszego szczytu Trzy Korony - od którego też wzięło swą nazwę. Z okien pokoi rozciągają się malownicze widoki na wspomniany szczyt, przełom Dunajca, Czerwony Klasztor oraz Tatry Bielskie po Słowackiej stronie. Wyglądając przez okno można zobaczyć spływające flisackie tratwy. W pobliżu znajduje się wylot Wąwozu Szopczańskiego, którym biegnie jeden z najciekawszych szlaków Pienin Właściwych. Schronisko usytuowane jest na wysokości 470 m n.p.m. W pobliżu Schroniska znajduje się Pawilon, którego właścicielem jest Pieniński Park Narodowy, przystań flisacka w Sromowcach Niżnych, zabytkowy drewniany kościółek z XVI w. i piesze przejście graniczne na Słowację. Niedaleko jest też przystanek autobusowy. Trochę dalej (ok. 15 min drogi autem) usytuowane jest Jezioro Czorsztyńskie oraz Niedzica. Schronisko może być więc bazę wypadową na spływ Dunajcem, wycieczkę do Niedzicy, Czorsztyna, na Słowację, do Szczawnicy i na wędrówki po górach.

Przy Schronisku znajduje się podest, na którym można rozsiąść się wygodnie i podziwiać majestat Trzech Koron przy płonącym ognisku. W schroniskowej restauracji z tradycyjnym, przyrządzanym na miejscu jedzeniem przyprawianym zgodnie z wiekowymi góralskimi przepisami można zjeść kotlet po flisacku, pierogi z bryndzą lub kwaśnicę po sromowsku.

Atrakcje znajdujące sie w pobliżu:

Spływ Dunajcem na flisackiej tratwie - niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą, jedna z największych atrakcji turystycznych Europy i najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Dunajec wyżłobił w wapiennych skałach wąwóz zwany Przełomem Dunajca. Tradycja spływu na drewnianej tratwie, zbudowanej z połączonych ze sobą wąskich łódek, sięga pierwszej połowy XIX wieku. W trakcie spływu flisacy opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku oraz pokazując najciekawsze miejsca na trasie. Trasa rozpoczyna się w przystani Sromowce – Kąty a kończy w Szczawnicy Niżnej (2-3 godz.).
W spływie pontonami na trasie Sromowce Niżne–Szczawnica lub Sromowce Wyżne-Szczawnica mogą uczestniczyć nawet dzieci. Jest on alternatywą dla spływu tratwami flisackimi, w odróżnieniu od tratw, podczas raftingu nie siedzimy biernie na drewnianej ławeczce lecz aktywnie bierzemy udział w spływie, decydując o najważniejszych aspektach tej nietypowej podróży. Każdy uczestnik spływu wyposażony jest w kamizelkę asekuracyjną, kask i wiosło. Na każdym pontonie płynie ratownik lub instruktor kajakarstwa, który steruje pontonem i dba o bezpieczeństwo uczestników spływu.

Pieniny są też idealnym miejscem dla wszystkich miłośników kolarstwa - wyczynowego i amatorskiego, a jazda rowerem jest świetnym sposobem na zwiedzanie położonych w okolicy atrakcji.

Przykładowe trasy rowerowe:
1. Wokół jeziora Czorsztyńskiego - Podczas jazdy podziwiać można wspaniałe widoki na Pieniny, Gorce, jezioro oraz zamki. Trasa przez Falsztyn, Frydman, Dębno, Maniowy, Kluszkowce, Czorsztyn o łącznej długości ok. 40 km (4-5 god.) z pewnością na każdym wywrze piorunujące wrażenie.
2. Drogą Pienińską - Trasa przebiega od Sromowiec Niżnych, przez Kładkę do Szczawnicy, a następnie powrót przez Krościenko. Wiedzie przez Słowację, wzdłuż Dunajca, tuż przy Czerwonym Klasztorze, z widokiem na spływające łodzie flisackie. Cała trasa ma ok. 40 km długości (4-5 godz.).
3. Sromowce Niżne-Niedzica-Mala Frankowa-grzbiet Magury Spiskiej-Żdiar-Lendak-Magurske sedlo-Spisska Stara Ves-Sromowce Niżne jest trasą o długości ponad 80 km, prowadząca w większości przez teren Słowacji, przez rzadko odwiedzane przez polskich turystów miejsca.
4. Sromowce Wyżne-Spiskie Hanusovce-Łysa Polana-Bukowina Tatrzańska-Łapszanka-Niedzica-Sromowce Wyżne to trasa o długości ponad 90 km o dość wysokim stopniu trudności, rekompensowanym pięknymi widokami.
Również piesze wycieczki są wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza w Pieninach. Wytyczone szlaki turystyczne nie są zbyt wymagające i każdy może sobie na nich poradzić. Wyjście w góry daje okazję do podziwiania piękna krajobrazu zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Usytuowanie Schroniska tuż przy szlaku sprawia, że jest idealną bazą wypadową.
Przykładowe szlaki piesze:
1. Na Trzy Korony szlakiem żółtym - Szlak zaczyna się zaraz przy Schronisku Trzy Korony i wiedzie przez przepiękny wapienny wąwóz Szopczański, aż na przełęcz Szopka. Na przełęczy, aby dojść do Trzech Koron, należy wejść na szlak niebieski i po około 30 min marszu wychodzi się na jeden ze szczytów Trzech Koron - Okrąglica (982 m n.p.m), na którym znajduje się taras widokowy.
2. Na Trzy Korony szlakiem zielonym - Szlak zaczyna się kilkadziesiąt metrów za Schroniskiem Trzy Korony - ze szlaku żółtego należy skręcić w prawo w szlak zielony. To podejście na Trzy Korony prowadzi niezbyt stromo pod górę, przez większość trasy idzie się cienistym lasem - polecany jest zatem szczególnie w bardzo upalne dni.
3. Na Górę Zamkową - można wyjść ze Sromowiec Niżnych korzystając ze szlaku żółtego albo z zielonego. Szlak żółty oznacza co prawda trasę dłuższą, ale niewątpliwie ciekawszą. Droga prowadzi bowiem przez wąwóz Szopczański i Trzy Korony. Szlak zielony jest krótszy, prowadzi przez polanę Ligarki. Na następnej polanie zwanej Kosarzyska szlak zielony ze Sromowiec łączy się ze szlakiem niebieskim prowadzącym z Trzech Koron. Z polany Kosarzyska szlak niebieski prowadzi do Góry Zamkowej (799 m n.p.m.). Na Górze Zamkowej zbudowano niedostępny zamek, w którym w okresie najazdu Tatarów dwukrotnie szukała schronienia święta Kinga, uciekając z zagrożonego Starego Sącza. Rola zamku skończyła się po zdobyciu go i zburzeniu w 1433 roku przez husytów. Do dzisiejszych czasów pozostały z zamku nikłe resztki. Prowadzone są tam obecnie prace archeologiczne.
4. Na Sokolicę - Najdłuższa i najciekawsza trasa - przejście jej gwarantuje że zobaczy się w Pieninach to, co najważniejsze i najciekawsze. Prowadzi przez wszystkie najważniejsze szczyty. Zaczyna się w Sromowcach Niżnych szlakiem żółtym, który na przełęczy Szopka (Chwała Bogu) przechodzi w niebieski, prowadzący na Sokolicę, szczyt z charakterystyczną sosną (747 m n.p.m.) przez Trzy Korony, Górę Zamkową, Bajków Gronik, Czerteź i Czertezik. Z Sokolicy można zejść do Szczawnicy, przeprawiając się przez Dunajec za pomocą promu. Prom przez Dunajec czynny jest w lipcu i sierpniu od godz. 8.00 do 20.00.
5. Do Czerwonego Klasztoru na Słowacji - Czerwony Klasztor przy miejscowości Czerwony Klasztor był zamieszkały w dwóch etapach przez mnichów z zakonów kartuzów i kamedułów. Początkowo Czerwony Klasztor (w latach 1320 do 1536) był klasztorem kartuskim (założycielem zakonu w roku 1084 był św. Bruno). Pierwszy kartuski klasztor na Spiszu był postawiony w roku 1305 na Klasztorisku przy Letanowcach w Słowackim Raju. Później, kiedy zakonnicy otrzymali miejscowość Lechnicę w Pieninach zaczęli w roku 1320 przy tej miejscowości budować Czerwony klasztor (nazwa pochodzi od czerwonego pokrycia dachu zastosowanego według projektu pierwszego przeora klasztoru - o. Jana).
Obydwa klasztory były wybudowane z dala od ludzkich siedzib, ponieważ kartuzi należeli do najbardziej rygorystycznych zakonów o ascetycznym sposobie życia. Poświęcali się przede wszystkim przepisywaniu ksiąg a stopniowo zyskiwali od węgierskich i polskich władców różne przywileje (prawo rybołówstwa na Dunajcu, prawo młyna, warzenia piwa i władzy sądowej).
Kameduli otrzymali Czerwony klasztor jako dar nitrańskiego biskupa Władysława Matiaszowskiego. Po objęciu klasztoru zaczęli jego przebudowę w stylu barokowym (nowe domki mnichów, barokowa wieża przy kościele, remont kościoła). Kameduli, podobnie jak kartuzi, żyli pustelniczym sposobem życia (czas poświęcali prowadzeniu gospodarstwa, pszczelarstwu, leczeniu chorych i zbieraniu ziół leczniczych). Od roku 1754 była tu założona apteka, która zasłynęła daleko za granicami Spisza, głównie gdy prowadził ją brat Cyprian w latach 1756-1775. W 1782 roku zakon kamedułów jako bezużyteczny - w świetle nowych reform społecznych - decyzją cesarza Franciszka Józefa II został zniesiony. Do Czerwonego Klasztoru można dojść przez nowo wybudowana kładkę na Dunajcu w Sromowcach Niżnych.
6. Do Szczawnicy przez Czerwony Klasztor (Słowacja) - To propozycja także dla miłośników wycieczek rowerowych. Rower jako środek transportu nadaje się tutaj wprost idealnie, ze względu na długość trasy (10 km) a także na jej charakter (szlak biegnie wygodna szutrową drogą wzdłuż Dunajca, jest szeroki i pozbawiony większych wzniesień).

Spragnieni ciepła mogą korzystać z polskich ilub słowackich basenów termalnych położonych w pobliżu schroniska:
Terma Bukowina Tatrzańska (55 min., 34 km)
Termy Podhalańskie Szaflary (50 min., 35 km)

Aquacity Poprad Poprad (1 godz. 10 min., 61 km)
Vrbov Vrbov (1 godz., 54 km)
Vyšné Ružbachy Ružbachy (55 min., 49 km).

 

www.trzykorony.pl

www.pttk.pl

{jumi [*6]}

 



a